Czytasz
Konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus” został rozstrzygnięty!

Konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus” został rozstrzygnięty!

Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus Pola Włodarczyk

Wiemy już, kto zwyciężył w ogólnopolskim konkursie „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus”.

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Inicjatywa „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus” powstała z myślą o młodym pokoleniu artystek i artystów, dla których ważne są losy europejskiej społeczności.

Konkurs stworzył możliwość zabrania głosu w sprawie przyszłości Europy oraz potrzeb, oczekiwań i kierunków kształtowania jej wspólnej wizji.

Zadanie polegało na zaprojektowaniu plakatu na jeden z trzech tematów. Do wyboru były: kryzys klimatyczny a przyszłość planety, Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka, Równość w świecie cyfrowym.

Główna nagroda konkursu to nagroda pieniężna w wysokości 8000 zł. Zwycięski plakat oraz dwa wyróżnione projekty będą również pokazane w ramach outdoorowych wystaw. Odbędą się one pod koniec 2021 roku na ulicach Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Trójmiasta.

Laureatką konkursu została Pola Włodarczyk, która na co dzień mieszka i studiuje w Łodzi w PWSFTviT.

Pracę zrobiłam nawiązując do tematu „Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka”. Zastanawiałam się czym te wartości są, jak mają się one do rzeczywistości i czemu możemy mówić aktualnie o ich kryzysie.

Pomyślałam o empatii, jako o wartości, która zdecydowanie za rzadko pojawia się w debacie publicznej i którą można odnieść do każdego z trzech zaproponowanych tematów. To ona stała się punktem wyjścia do stworzenia plakatu. – mówi o swoim pomyśle i inspiracjach tegoroczna laureatka.

Prawa człowieka, niestety mimo zapewnień, nie są nikomu dane raz na zawsze. Trzeba o nie stale zabiegać. Myślę, że w obecnej sytuacji, w której ich naruszenie jest codziennością, wartości demokratyczne musimy budować na nowo. Do nas, obywateli, należy zadawanie pytań: jakim prawem? gdzie jest granica człowieczeństwa?

Te pytania należy zadawać nie tylko sobie samemu, ale również bardzo głośno publicznie – dodaje Pola Włodarczyk.

Jury wyróżniło również prace Julii Skiepki i Mateusza Santusa. Ich plakaty także będziemy mogli podziwiać w listopadzie w przestrzeni miejskiej.

Zwycięzców wyłonili: Joanna Mytkowska, Katarzyna Kasia, Joanna Rajkowska, Justyna Napiórkowska, Krzysztof Nalepa, Paweł Kastory i Marek Żołędziowski.

Nowy Europejski Bauhaus to wizja nowej Europy, która opiera się na trójkątnej podstawie: zrównoważonego rozwoju, estetyki i dostępności dla społeczeństwa. Bardzo się cieszymy, że wszystkie te aspekty znalazły tak twórczy i oryginalny wyraz w pracach uczestników konkursu.

Jesteśmy mile zaskoczeni pozytywnym odzewem ze strony młodych artystów i dużą liczbą nadesłanych prac. Mamy nadzieję, że ekspozycja prac konkursowych w przestrzeni publicznej stanie się skuteczną platformą promocji ich twórców.

Tak o konkursie mówi Krzysztof Nalepa, juror i przedstawiciel organizatora, Komisja Europejska w Polsce.

Zwycięskie prace oglądać można również na stronie konkursu

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone