Czytasz teraz
Zero waste w muzeum: czym jest Kultura dla Klimatu?
Kultura

Zero waste w muzeum: czym jest Kultura dla Klimatu?

Zachęta, źródło: Facebook Zachęty

Zero waste i recykling w produkcji wydarzeń, szkolenia dla pracowników i zielona edukacja. Ruszyła Kultura dla Klimatu, wyjątkowa inicjatywa ekologiczna dla instytucji kultury.

Organizatorki akcji Kultura dla Klimatu chcą promować proekologiczne postawy unikając zawstydzania czy oskarżania, że robi się za mało lub niewystarczająco dobrze. Jak podkreślają, lepiej rozpocząć działanie nawet w skromnym zakresie niż nie robić nic w oczekiwaniu na opracowanie perfekcyjnego planu.

Inicjatywę prowadzą pracowniczki związane na co dzień z instytucjami takimi jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Nowy Teatr czy Muzeum POLIN. Muzea i inne ośrodki kultury w swoim programie coraz częściej zaczęły uwzględniać artystyczno-społeczne projekty eco-friendly. Przykładem może być chociażby projekt Żyworódki dla Zachęty, czy głośna wystawa „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” w warszawskim MSN. Zastopowana przez pandemię, przeniosła się w sferę online, gdzie zorganizowano szereg uwrażliwiających na kryzys klimatyczny wykładów i dyskusji.

Teraz czas na interwencje nie tylko artystyczne, ale również działania na poziomie samej struktury instytucji, które opierać się mają na dzieleniu wiedzą, wzajemnej pomocy i budowaniu przestrzeni zaufania. Na portalu znajdziecie rzetelne informacje na temat kryzysu klimatycznego i kondycji środowiska, rekomendowane sposoby wdrażania ekologicznych zmian, a także wnioski z różnorodnych inicjatyw i badań.

Kultura dla Klimatu
Kultura dla Klimatu, mat. promocyjne

Zobacz również
FKA twigs




Pierwszy eko-przewodnik dla instytucji kultury

Starając się wprowadzać proekologiczne zmiany w swoich projektach oraz miejscach pracy,  zauważyłyśmy, że wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologią i ochroną środowiska nie idą w  parze przystępne źródła wiedzy. Tak zrodził się pomysł stworzenia Przewodnika – wyjaśniają organizatorki akcji w swoim manifeście.  

Wspomniany Przewodnik ma na celu wsparcie praktyków i praktyczek kultury we wprowadzaniu proekologicznych zmian w obszarze ich działalności. W zależności od potrzeb lub możliwości, wybrać można dwie ścieżki działania. Pierwsza z nich to ścieżka obszarów, czyli praktyczne wskazówki dla pracownicy i pracowniczki poszczególnych pól aktywności kulturalnej. Druga to ścieżka kroków – od najprostszych, od których można zacząć, do tych bardziej skomplikowanych.

Kultura dla Klimatu
Kultura dla Klimatu, materiały promocyjne

Na stronie Kultury dla Klimatu można podpisać się pod Deklaracją współpracy środowiska kultury na rzecz klimatu. Dołączenie do inicjatywy oznacza rozpoczęcie wprowadzania ekologicznych zmian w swoim miejscu pracy lub indywidualnych projektach, wsparcie dla ruchów  i organizacji pracujących na rzecz ochrony przyrody. 



Organizatorki akcji wierzą, że zaproponowane działania przyczynią się do wdrożenia niezbędnych zmian w regulacjach miejskich, samorządowych i państwowych. Kulturę dla Klimatu wspiera Biuro Kultury m.st. Warszawy i europejskie stowarzyszenie zaangażowane w tematykę zmian klimatycznych Climate-KIC, rozwijające innowacyjne projekty.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony