Kultowy cykl amerykańskiej stacji radiowej wzbogacił się o kolejnego reprezentanta Polski. Hania Rani dała półgodzinny koncert dla rozgłośni KEXP, a internauci nie ustają w zachwytach.
Na początku października, gdy świętowaliśmy Dzień Polskiej Muzyki, podjęliśmy się próby wskazania, w jakim punkcie kariery są dziś rodzimi wykonawcy. Krótka przebieżka po ich biogramach dała szybką odpowiedź – dźwięków płynących z naszego kraju zupełnie nie musimy się wstydzić. Polscy artyści zgarniają miliony odsłuchań w serwisach streamingowych, wydają płyty w zagranicznych labelach i grają koncerty na całym świecie. Co prawda czekamy jeszcze na międzynarodową gwiazdę popową, która wychowała się nad Wisłą, ale jednocześnie sprawnie zagospodarowujemy inne gatunkowe nisze: elektronikę, metal albo jazz.
Dzień Polskiej Muzyki? Przeczytajcie więcej o tym, dlaczego to potrzebna inicjatywa!
Hania Rani – kariera w zawrotnym tempie
Jako słuchacze możemy być szczególnie dumni z Hani Rani szturmem podbijającej świat. Artystka występowała w duecie Tęskno (z Joanną Longić), a do dziś łączy siły z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Jednocześnie z powodzeniem rozwija karierę solową. Debiutancka płyta pianistki, Esja, ukazała się w 2019 roku nakładem londyńskiego Gondwana Records. Album w Polsce dał jej cztery Fryderyki, a zagranicą ugruntował pozycję w peletonie najciekawszych kompozytorek reprezentujących tzw. modern classical. To styl, w którym muzyka poważna spotyka ambient i łagodną, ilustracyjną elektronikę.
Radiowe perełki
Po premierze krążków Home oraz Music for Film and Theatre, na którym znalazły się fragmenty stworzonych przez nią ścieżek dźwiękowych, Hania Rani wzbiła się jeszcze wyżej. Przez kilka lat zdążyła współpracować z Ólafurem Arnaldsem, WhoMadeWho i Colinem Stestsonem. Jej album Inner Symphonies nagrany ze wspomnianą Czocher wydała renomowana oficyna Deutsche Grammophon. Ona sama coraz częściej gra dla zagranicznej publiczności. W najbliższych miesiącach odwiedzi m.in. Danię, Niemcy, Izrael, Norwegię i Finlandię.
Teraz artystka może dołączyć do swojego portfolio kolejny duży projekt. Wczoraj na kanale KEXP ukazał się zapis jej półgodzinnego, zarejestrowanego w lipcu koncertu. Dlaczego nie można przejść obojętnie obok tego nagrania? Ano dlatego, że cykl legendarnej stacji radiowej z Seattle promuje to, co we współczesnej muzyce najciekawsze, najbardziej wyraziste i wyróżniające się z tłumu. W ostatnich tygodniach na youtube’owym kanale rozgłośni ukazały się występy m.in. Helado Negro, Wet Leg, Mdou Moctar oraz Shamira.
Stodoła u Niemena
Hania Rani zagrała dla KEXP cztery utwory: niewydane jeszcze 24:03, Ghosts (ze spektaklu Pradziady), Bukę oraz Komeda Part 3. Na scenie poza fortepianem korzystała z instrumentów klawiszowych, a łagodne kompozycje opatrzyła swoim głosem. Po krótkim koncercie opowiedziała o zagranych piosenkach DJ-owi Alexowi i zdradziła, nad czym obecnie pracuje. Internauci nie kryją zachwytu nad jej występem. – Jaram się jak stodoła u Niemena. Hania Rani jest wspaniała – komentuje jeden z nich.
Co ciekawe, artystka nie jest pierwszą reprezentantką Polski w popularnym radiowym cyklu. KEXP kilkukrotnie odwiedzało z kamerami katowicki OFF Festival. Na Śląsku zarejestrowano występy m.in. Coals, Enchanted Hunters, Hańby, Ukrytych Zalet Systemu oraz Sutari.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.