Nowo otwarta przestrzeń interaktywna w centrum Warszawy to miejsce, w którym łatwo zatracić się bez reszty. Wszystkim fanom technologii i wizualnych nowinek radzimy jedno – obecność obowiązkowa!
Wbrew powszechnym przekonaniom muzea nie zatrzymały się w czasie, tylko szukają nowych dróg dotarcia do swoich odbiorców. Ich wizerunek jako miejsc nieprzyjaznych interakcji, gdzie dotknięcie jakiegokolwiek eksponatu wiąże się z karcącym spojrzeniem kustosza, zaczyna się zacierać. Wycieczki uzupełniają liczne multimedialne atrakcje. Spora część zbiorów ulega digitalizacji, placówki pokroju Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Emigracji w Gdyni zaczynają rządzić na TikToku.
@nationalmuseuminwarsaw Wszędzie te #kapibary #capybara #museumtok
♬ dźwięk oryginalny – Muzeum Narodowe w Warszawie
W poszukiwaniu doświadczeń
W takich okolicznościach stopniowo zmienia się rozumienie terminu muzeum. Zgodnie ze słownikową definicją to instytucja gromadząca, przechowująca i konserwująca zbiory z różnych dziedzin kultury, sztuki, nauki lub techniki i udostępniająca je publiczności w formie wystaw. Dziś wystawy coraz częściej zastępują doświadczenia. Dzięki innowacyjnym narzędziom możemy głębiej wniknąć w daną przestrzeń. Nie przyglądamy się jej z boku, tylko aktywnie ją odkrywamy, a czasami nawet przekształcamy. W taki proces są angażowane wszystkie nasze zmysły – od wzroku, przez słuch, aż po dotyk.
melt museum. Innowatorzy nowych mediów
Dokąd najlepiej dziś udać się po takie doznania? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – do nowo otwartego warszawskiego melt museum. Za konceptem stoi duet Kamili Staszczyszyn i Kuby Matyki. Założyciele kolektywu MELT IMMERSIVE zostali wyróżnieni w New Europe 100 – rankingu najlepszych innowatorów i liderów zmian w Europie Środkowo-Wschodniej. Od lat eksplorują sztukę nowych mediów, tworząc iście immersyjne doświadczenia. Swoje prace wystawiali w paryskim L’Atelier des Lumières i na austriackim Ars Electronica Festival. Współpracowali także z Mastercard Music i Netfliksem. Dla giganta streamingowego zrealizowali koncert Hani Rani i Dobrawy Czocher inspirowany serialem Otwórz oczy.
Dekada z duetem PRO8L3M
O melt museum, które mieści się przy pl. Powstańców Warszawy 2A, wspominaliśmy już na łamach Going. MORE w związku z PROXL3M EXPERI3NCE. Interaktywna ekspozycja przygotowana wraz z duetem PRO8L3M otworzy swoje podwoje dla gości już 23 listopada. Oprócz tego, że przedpremierowo usłyszymy na niej nowy album Oskara i Steeza, to poznamy bliżej historię dekady ich działalności scenicznej. Nie zabraknie cennych artefaktów i niepublikowanych wcześniej zdjęć z archiwów chłopaków. Poza tym o niezwykłe wrażenia zapachowe zadba francuskie studio perfumeryjne Flair.
Między fikcją a rzeczywistością
Zanim staniecie twarzą w twarz z losami autorów kultowego mixtape’u Art Brut, Waszej uwadze poleca się jeszcze jedna, działająca już wystawa w melt museum. Artificial Dreams przygląda się bliżej związkom człowieka ze sztuczną inteligencją. To temat, który media i naukowcy obecnie odmieniają przez wszystkie przypadki. Sporo pisze się o nowatorskości ChatuGPT, transhumanizmie czy awatarach stanowiących substytut naszego ja. Niezbadane są jednak granice rozwoju AI. Czy wyprze istniejące stanowiska pracy i zmieni nasze postrzeganie rzeczywistości? Co w przyszłości będzie realne, a co sztucznie wygenerowane?
Chcecie wpaść na Artificial Dreams? Złapcie swoją wejściówkę w Going.!
Na pl. Powstańców Warszawy nie otrzymamy odpowiedzi na żadne z tych pytań. Ekspozycja pozwoli nam jednak zatracić się w futurologicznych rozmyślaniach i przyjrzeć się z bliska przyszłości, która dzieje się na naszych oczach. Wizualizacje opatrzone muzyką skomponowaną przez Wojtka Urbańskiego, połowy duetu Rysy, nie dadzą o sobie zapomnieć. I uwaga: znakomicie nadają się do uwiecznienia na zdjęciach, co zobaczycie w poniższym materiale. Obecność obowiązkowa!
Najchętniej piszę o szeroko rozumianej kulturze, technologiach i społeczeństwie. Publikowałem m.in. na łamach „Krytyki Politycznej”, „Gazety Magnetofonowej”, „NOIZZ” i „Papaya.Rocks”.