Czytasz
Między człowiekiem a AI. melt museum zaprasza na wystawę „Artificial Dreams”

Między człowiekiem a AI. melt museum zaprasza na wystawę „Artificial Dreams”

Nowo otwarta przestrzeń interaktywna w centrum Warszawy to miejsce, w którym łatwo zatracić się bez reszty. Wszystkim fanom technologii i wizualnych nowinek radzimy jedno – obecność obowiązkowa!

Wbrew powszechnym przekonaniom muzea nie zatrzymały się w czasie, tylko szukają nowych dróg dotarcia do swoich odbiorców. Ich wizerunek jako miejsc nieprzyjaznych interakcji, gdzie dotknięcie jakiegokolwiek eksponatu wiąże się z karcącym spojrzeniem kustosza, zaczyna się zacierać. Wycieczki uzupełniają liczne multimedialne atrakcje. Spora część zbiorów ulega digitalizacji, placówki pokroju Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Emigracji w Gdyni zaczynają rządzić na TikToku.

Muzeum Narodowe w Warszawie zgrabnie podchwyciło modę na kapibary

W poszukiwaniu doświadczeń

W takich okolicznościach stopniowo zmienia się rozumienie terminu muzeum. Zgodnie ze słownikową definicją to instytucja gromadząca, przechowująca i konserwująca zbiory z różnych dziedzin kultury, sztuki, nauki lub techniki i udostępniająca je publiczności w formie wystaw. Dziś wystawy coraz częściej zastępują doświadczenia. Dzięki innowacyjnym narzędziom możemy głębiej wniknąć w daną przestrzeń. Nie przyglądamy się jej z boku, tylko aktywnie ją odkrywamy, a czasami nawet przekształcamy. W taki proces są angażowane wszystkie nasze zmysły – od wzroku, przez słuch, aż po dotyk.

Strefa Mastercard Music 2023 by melt museum

melt museum. Innowatorzy nowych mediów

Dokąd najlepiej dziś udać się po takie doznania? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – do nowo otwartego warszawskiego melt museum. Za konceptem stoi duet Kamili Staszczyszyn i Kuby Matyki. Założyciele kolektywu MELT IMMERSIVE zostali wyróżnieni w New Europe 100 – rankingu najlepszych innowatorów i liderów zmian w Europie Środkowo-Wschodniej. Od lat eksplorują sztukę nowych mediów, tworząc iście immersyjne doświadczenia. Swoje prace wystawiali w paryskim L’Atelier des Lumières i na austriackim Ars Electronica Festival. Współpracowali także z Mastercard Music i Netfliksem. Dla giganta streamingowego zrealizowali koncert Hani Rani i Dobrawy Czocher inspirowany serialem Otwórz oczy.

Otwórz Oczy i Zobacz Muzykę| Hania Rani x Dobrawa Czocher | Netflix

Dekada z duetem PRO8L3M

O melt museum, które mieści się przy pl. Powstańców Warszawy 2A, wspominaliśmy już na łamach Going. MORE w związku z PROXL3M EXPERI3NCE. Interaktywna ekspozycja przygotowana wraz z duetem PRO8L3M otworzy swoje podwoje dla gości już 23 listopada. Oprócz tego, że przedpremierowo usłyszymy na niej nowy album Oskara i Steeza, to poznamy bliżej historię dekady ich działalności scenicznej. Nie zabraknie cennych artefaktów i niepublikowanych wcześniej zdjęć z archiwów chłopaków. Poza tym o niezwykłe wrażenia zapachowe zadba francuskie studio perfumeryjne Flair.

PRO8L3M – Mayday

Między fikcją a rzeczywistością

Zanim staniecie twarzą w twarz z losami autorów kultowego mixtape’u Art Brut, Waszej uwadze poleca się jeszcze jedna, działająca już wystawa w melt museum. Artificial Dreams przygląda się bliżej związkom człowieka ze sztuczną inteligencją. To temat, który media i naukowcy obecnie odmieniają przez wszystkie przypadki. Sporo pisze się o nowatorskości ChatuGPT, transhumanizmie czy awatarach stanowiących substytut naszego ja. Niezbadane są jednak granice rozwoju AI. Czy wyprze istniejące stanowiska pracy i zmieni nasze postrzeganie rzeczywistości? Co w przyszłości będzie realne, a co sztucznie wygenerowane?

Sprawdź też

Chcecie wpaść na Artificial Dreams? Złapcie swoją wejściówkę w Going.!

Na pl. Powstańców Warszawy nie otrzymamy odpowiedzi na żadne z tych pytań. Ekspozycja pozwoli nam jednak zatracić się w futurologicznych rozmyślaniach i przyjrzeć się z bliska przyszłości, która dzieje się na naszych oczach. Wizualizacje opatrzone muzyką skomponowaną przez Wojtka Urbańskiego, połowy duetu Rysy, nie dadzą o sobie zapomnieć. I uwaga: znakomicie nadają się do uwiecznienia na zdjęciach, co zobaczycie w poniższym materiale. Obecność obowiązkowa!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone