Czytasz teraz
Moda, muzyka i wykłady. W Warszawie rusza Festiwal Kultury Arabskiej
Opinie

Moda, muzyka i wykłady. W Warszawie rusza Festiwal Kultury Arabskiej

Czy chcielibyście dowiedzieć się, co noszą mieszkańcy Palestyny, Egiptu albo Syrii? Marzy Wam się wycieczka do Jordanii? A może chcielibyście spróbować potraw z Bliskiego Wschodu? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to znak, że w najbliższy weekend musicie odwiedzić Muzeum Azji i Pacyfiku. W dniach 24-25 września odbędzie się tam Festiwal Kultury Arabskiej.

Instytucja znajdująca się na warszawskim Solcu ma ostatnio dobrą passę. Niedawno zakończyła się tam czasowa wystawa Muzeum? A po co? poświęcona temu, w jaki sposób kuratorzy i kolekcjonerzy prezentowanych później eksponatów kreują narrację historyczną. Temat ekspozycji był o tyle ważny i aktualny, że współcześnie coraz częściej mówi się o dekolonizacji muzeum. Za tym enigmatycznym terminem kryje się strategia zwracania zrabowanych dzieł ich prawowitym właścicielom. Sztuka – obok kosztowności czy przypraw – była bowiem częstym łupem branym przez najeźdźców afrykańskich albo amerykańskich krajów.

Festiwal Kultury Arabskiej
plakat niedawno zakończonej wystawy „Muzeum? A po co?” prezentowanej w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Ci, którzy nie załapali się na Muzeum? A po co?, mogą za to wciąż obejrzeć niedawno otwartą, powiększoną wystawę stałą. Podróże na wschód to największa w Polsce prezentacja prac ukazujących różnorodność kultur Azji. Goście placówki zobaczą tam ponad 1000 obiektów pochodzących z wielu części kontynentu – od Indonezję, przez Mongolię, aż po kraje na trasie byłego Szlaku Jedwabnego. Szczególnie interesująca zdaje się sekcja poświęcona tradycyjnym instrumentów. Jest ich aż 120.

Festiwal Kultury Arabskiej
plakat wystawy „Podróże na wschód” w Muzeum Azji i Pacyfiku

Inny pretekst do odwiedzin Muzeum Azji i Pacyfiku pojawi się to w najbliższym czasie. Warszawska instytucja wraz z Fundacją Nahda organizuje na Solcu Festiwal Kultury Arabskiej. Wstęp na wydarzenie, które zaplanowano na 24 i 25 września, jest wolny. Płatne będą jedynie zobaczenie ekspozycji i zakupy w Bazarze Arabskim. Starannie wyselekcjonowani wystawcy zaoferują kosmetyki z Palestyny i Maroka, słodycze z Syrii, produkty spożywcze z Tunezji oraz biżuterię etniczną.

Zachęta do wycieczki

Festiwal to jednak nie tylko okazja do zrobienia zapasów w spiżarni. Liczni prelegenci opowiedzą o tym, jak dziś wygląda Bliski Wschód i z jakimi mierzy się wyzwaniami. Dr Karolina Rak przybliży zagadnienie feministycznej sztuki w krajach arabskich, a Daniel Gołębiowski powie, jak rozwija się tam kultura. Sporo dowiemy się także o palestyńskiej, egipskiej i syryjskiej modzie. W tamtejszych stylach ubioru odbijają się echa bogatej, wielowątkowej tradycji.

Zobacz również

Merch księgarni najmodniejszym gadżetem sezonu

Organizatorzy wydarzenia zaprosili także Abdoua Ouarda, który wraz z przyjaciółmi da koncert bliskowschodniej muzyki. Edyta Chrząszcz, blogerka prowadząca instagramowe konto @edyta.w.podrozy, podzieli się za to swoimi wrażeniami z wyprawy do Jordanii. Być może obie te atrakcje zachęcą Was do własnych wycieczek. Niech Muzeum Azji i Pacyfiku będzie ich pierwszym przystankiem!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony