Moda, muzyka i wykłady. W Warszawie rusza Festiwal Kultury Arabskiej
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Czy chcielibyście dowiedzieć się, co noszą mieszkańcy Palestyny, Egiptu albo Syrii? Marzy Wam się wycieczka do Jordanii? A może chcielibyście spróbować potraw z Bliskiego Wschodu? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to znak, że w najbliższy weekend musicie odwiedzić Muzeum Azji i Pacyfiku. W dniach 24-25 września odbędzie się tam Festiwal Kultury Arabskiej.
Instytucja znajdująca się na warszawskim Solcu ma ostatnio dobrą passę. Niedawno zakończyła się tam czasowa wystawa Muzeum? A po co? poświęcona temu, w jaki sposób kuratorzy i kolekcjonerzy prezentowanych później eksponatów kreują narrację historyczną. Temat ekspozycji był o tyle ważny i aktualny, że współcześnie coraz częściej mówi się o dekolonizacji muzeum. Za tym enigmatycznym terminem kryje się strategia zwracania zrabowanych dzieł ich prawowitym właścicielom. Sztuka – obok kosztowności czy przypraw – była bowiem częstym łupem branym przez najeźdźców afrykańskich albo amerykańskich krajów.
Ci, którzy nie załapali się na Muzeum? A po co?, mogą za to wciąż obejrzeć niedawno otwartą, powiększoną wystawę stałą. Podróże na wschód to największa w Polsce prezentacja prac ukazujących różnorodność kultur Azji. Goście placówki zobaczą tam ponad 1000 obiektów pochodzących z wielu części kontynentu – od Indonezję, przez Mongolię, aż po kraje na trasie byłego Szlaku Jedwabnego. Szczególnie interesująca zdaje się sekcja poświęcona tradycyjnym instrumentów. Jest ich aż 120.
Inny pretekst do odwiedzin Muzeum Azji i Pacyfiku pojawi się to w najbliższym czasie. Warszawska instytucja wraz z Fundacją Nahda organizuje na Solcu Festiwal Kultury Arabskiej. Wstęp na wydarzenie, które zaplanowano na 24 i 25 września, jest wolny. Płatne będą jedynie zobaczenie ekspozycji i zakupy w Bazarze Arabskim. Starannie wyselekcjonowani wystawcy zaoferują kosmetyki z Palestyny i Maroka, słodycze z Syrii, produkty spożywcze z Tunezji oraz biżuterię etniczną.
Zachęta do wycieczki
Festiwal to jednak nie tylko okazja do zrobienia zapasów w spiżarni. Liczni prelegenci opowiedzą o tym, jak dziś wygląda Bliski Wschód i z jakimi mierzy się wyzwaniami. Dr Karolina Rak przybliży zagadnienie feministycznej sztuki w krajach arabskich, a Daniel Gołębiowski powie, jak rozwija się tam kultura. Sporo dowiemy się także o palestyńskiej, egipskiej i syryjskiej modzie. W tamtejszych stylach ubioru odbijają się echa bogatej, wielowątkowej tradycji.
Merch księgarni najmodniejszym gadżetem sezonu
Organizatorzy wydarzenia zaprosili także Abdoua Ouarda, który wraz z przyjaciółmi da koncert bliskowschodniej muzyki. Edyta Chrząszcz, blogerka prowadząca instagramowe konto @edyta.w.podrozy, podzieli się za to swoimi wrażeniami z wyprawy do Jordanii. Być może obie te atrakcje zachęcą Was do własnych wycieczek. Niech Muzeum Azji i Pacyfiku będzie ich pierwszym przystankiem!
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.