Czytasz
MONT – tak brzmi młodość w Nowym Teatrze. Orkiestra na raz, dwa, trzy!

MONT – tak brzmi młodość w Nowym Teatrze. Orkiestra na raz, dwa, trzy!

MONT, mat. promocyjne Nowego Teatru

MONT, czyli Młoda Orkiestra Nowego Teatru świętuje w weekend trzecie urodziny. Z tej okazji zaprasza na koncert online w sobotę, 12 grudnia. To świetna okazja, by poznać bliżej tę wyjątkową inicjatywę.

Młoda Orkiestra jest edukacyjną alternatywą dla wszystkich, którzy marzą o śpiewaniu i grze na instrumentach. To sposób na kreatywne spędzanie czasu i szkolenie warsztatu wokalnego, pracę nad emisją głosu, śpiewem chóralnym i w podziale na głosy. Co tydzień, grupa młodych instrumentalistek i instrumentalistów oraz wokalistek i wokalistów rozwija zespołowo muzyczne talenty, przy okazji dobrze się bawiąc. W repertuarze orkiestry znajdują się  wybrane przez nich piosenki współczesnych kompozytorów (m. in. Jerzy Rogiewicz, Barbara Wrońska), utwory ze spektakli teatralnych oraz znane fragmenty muzyki filmowej.

Orkiestrę prowadzi Dagna Sadkowska – skrzypaczka, solistka i kameralistka, członkini zespołu Kwartludium, kuratorka sekcji festiwalowej Warszawska Jesień Klubowo oraz cykli Mała Dzika Klasyka i Muzyczne Obrazy Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

Ideę MONT przybliża w krótkiej rozmowie z Going. Maria Wilska, kierowniczka Działu Edukacji Nowego Teatru.

Z jakiej potrzeby zrodził się pomysł na powołanie “młodej orkiestry” do życia przy Nowym Teatrze? Czy trudno się do niej dostać? Czy jest prowadzona rekrutacja i potrzeba jakiejkolwiek znajomości nut i gry na instrumentach?

Mont powstał na początku 2018 roku, była to odpowiedź na problem znikających lekcji muzyki ze szkół podstawowych. Wspólne śpiewanie rozwija nie tylko muzykalność dzieci, sprawia, że tworzymy coś razem w zespole, tak więc, jest to również wspaniała lekcja współpracy. Na początku każdego sezonu, we wrześniu, robimy nabór, każdy może się zgłosić, nie trzeba być wybitnym, nie jest to elitarna szkoła muzyczna. Można być w orkiestrze i grać na przysłowiowym trójkącie. Chodzi  bardziej o zapał i zabawę niż o umiejętności.

Czy skład zespołu tworzą niezmiennie te same osoby? Czy jest ktoś, kto przyszedł na pierwsze spotkanie, był na wszystkich próbach i jest do dzisiejszego dnia? W jakim wieku są tworzące osoby i ile ich jest?

Orkiestrę obecnie tworzy 23 młodych muzyków i muzyczek. Jest grupa „seniorka”, która jest od samego początku, są to osoby w wieku 13-15 lat, to z nimi Pia Partum i Barbara Wrońska stworzyły Multimedialny Koncert „Morze”, który na stałe wszedł do repertuaru Nowego Teatru. Młodsza grupa to dzieciaki w wieku 8-12.  Podczas Koncertu 12.12 wystąpi pełen skład orkiestry.

Ile koncertów w tym roku udało się zagrać? Jak MONT poradził sobie z endemicznymi ograniczeniami?

Pandemia nie pokrzyżowała nam planów, mieliśmy zaplanowane cztery koncerty i tyle  i zrealizujemy. Dwa zostały przeniesione do internetu, co mamy nadzieję, jedynie wpłynie pozytywnie i poszerzy grupę odbiorców. W miesiącach przed wakacjami, przenieśliśmy próby do Zooma i tym sposobem udało się przygotować  sześć premierowych utworów Małgorzaty Penkalli, które orkiestra wykonała podczas jesiennego koncertu.

Czy zespół ma swój ulubiony utwór, który najchętniej wykonuje?

Tak! Są to dwie piosenki: Wagary – Jerzego Rogiewicza oraz Plastik – Barbary Wrońskiej. Do obu piosenek nagraliśmy teledyski. Co więcej, piosenka “Plastik” powstała we współpracy z wytwórnią Kayax i  można ją również usłyszeć we wspomnianym wyżej spektaklu – koncercie “Morze”.

Sprawdź też

Plany, marzenia na kolejny rok, lata?

Orkiestra to żywy organizm, rozwijamy się stale, podążamy za dzieciakami, słuchamy o czym chcą śpiewać i grać. W przyszłym roku planujemy oddać im głos w pełni. To dzieciaki z Orkiestry, pod okiem Seana Palmera i Dagny Sadkowskiej (kierowniczki Muzycznej Orkiestry), zajmą się pisaniem muzyki i tekstów. Inspiracją dla nas będzie twórczość Stanisława Lema. Myślę że dojdzie trochę więcej elektroniki, którą dzieci bardzo się ostatnio interesują.  W kolejnym sezonie planujemy osiem  koncertów z nowym repertuarem.

Dziękuję za rozmowę, życzymy udanej zabawy przy tworzeniu muzyki i dzieleniu się nią. 100 lat MONT!

Wywiad przeprowadziła Magdalena Gorbacz.

Sprawdź szczegóły nadchodzącego wydarzenia tutaj.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone