Czytasz
Najlepsze książki na prezent – nie tylko pod choinkę | MORE Książkowe

Najlepsze książki na prezent – nie tylko pod choinkę | MORE Książkowe

Szukacie niebanalnych podarunków dla swoich bliskich? Co powiecie na piękne publikacje, które będą prowokować przemyślenia, budzić wzruszenie i stanowić fascynujące doznanie estetyczne? Wybrałam dla Was najlepsze książki na prezent.

Hania Rani w wersji poetyckiej

książki na prezent

Ciebie ode mnie to wyjątkowe połączenie utworów poetyckich Krystyny Miłobędzkiej i muzyki Hani Rani – pianistki, kompozytorki i wokalistki. Niezwykła wrażliwość stała się znakiem rozpoznawczym obu artystek, reprezentujących wszak różne pokolenia. Język sztuki stał się dla nich pomostem, pokonującym dekady. W ramach publikacji, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Wolno, otrzymujemy wersję książkową 22 wierszy Miłobędzkiej oraz płytę CD, na której autorka czyta je przy nastrojowym akompaniamencie Rani. Świetny prezent dla tych, co lubią gdzieś się zaszyć i celebrować kruchość.

Gniewne powieści graficzne

książki na prezent
książki na prezent: Kultura Gniewu

Kultura Gniewu to wydawnictwo komiksowe, które działa na rynku od ponad dwóch dekad. Choć wyrasta z polskiego undergroundu, obecnie wydaje kluczowych autorów i autorki z całego świata. Znajdziecie tu poruszające i fascynujące opowieści, ubrane w dopieszczoną warstwę wizualną. Publikowane książki często zaskakują śmiałymi eksperymentami formalnymi. Nie odwracają one jednak uwagi od treści, która jest nośnikiem wielu emocji i wzruszeń. Z nowości polecam Wam świetną Pestkę Lee Lai, czyli wspaniałą historię o queerowej parze, która angażuje się w wychowywanie małej dziewczynki. Doskonałe jest też Ostatnie spojrzenie Charlesa Burnsa – podróż przez obsesję na punkcie byłej dziewczyny, karmioną przez medium fotografii artystycznej. Świetny prezent dla estetów i tych, którzy szukają nowych, ciekawych doznań.

Najdziwniejsze prezenty – 5 pomysłów, które znajdziesz w Empiku

Uczuciowe prezenty

książki na prezent
książki na prezent

Święta i koniec roku to dla wielu osób czas podsumowań, postanowień, spotkań z najbliższymi czy rozmaitych konfrontacji. Co lubią uczucia? Tiny Oziewicz (wydawnictwo Dwie Siostry) to pięknie ilustrowana publikacja, która może stać się przyczynkiem do rozważań na temat swojego dobrostanu. Za pomocą rysunków Aleksandry Zając poznajemy krajobraz uczuciowy. Może on stać się mapą dla naszych własnych poszukiwań. Przewodnik po emocjach: Jak lepiej rozumieć własne uczucia Anny Cyklińskiej (Wydawnictwo W.A.B.) to z kolei publikacja, pozwalająca zrozumieć mechanizmy, które wpływają na nasze zachowania. W przystępnej formie tłumaczy, jak mądrze wsłuchiwać się w swoje potrzeby i jak wyznaczać swoje granice innym. Świetny prezent dla… wszystkich. A przede wszystkim tych, którym przydałoby się wsparcie w zrozumieniu siebie.

Więcej o wydawnictwie Dwie Siostry

Odzyskiwanie utraconego

Autorka ciepło przyjętego Atlasu wysp odległych (ponownie wydawnictwo Dwie Siostry), wraca do czytelników za sprawą wydawnictwa Ha!art. Tym razem Judith Schalansky zabiera nas w podróż po tym, co przeminęło. Krok po kroku tworzy Spis paru strat, z kolejnych stuleci selekcjonując najciekawsze czy najbardziej poruszające historie. Czy mowa o wymarłym tygrysie kaspijskim, czy bezpowrotnie zaginionym egzemplarzu encyklopedii – krok po kroku tworzy swój nostalgiczny katalog. Razem z autorką przemierzymy w tym celu poszczególne epoki, kontynenty i gatunki literackie. O przyjemność podróży w języku polskim zadbał Kamil Idzikowski. Świetny prezent dla marzycieli i tropicieli sekretów.

Sprawdź też

Jeszcze coś o miłości

Na koniec tego zestawienia zostawiam książkę o miłości i świadomym budowaniu heteroseksualnych relacji romantycznych w systemie patriarchalnym. Mona Chollet – szwajcarska feministka – postuluje, by Wymyślić miłość na nowo. Podsumowuje skomplikowaną sytuację par kobiet i mężczyzn, którzy od samego początku bombardowani są oczekiwaniami, powielanymi przez popkulturę, tradycje czy rodzinę. Wszystko to sprawia, że muszą stale nawigować pomiędzy zastawianymi na nich pułapkami i potencjalnymi punktami zapalnymi. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Karakter. Tłumaczenie Jacek Giszczak. Świetny prezent dla tych, którzy chcą świadomie budować swoje heteroseksualne związki.

Psst, do książki na prezent możesz dołożyć też bilet na koncert!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone