Czytasz teraz
Najlepsze książki na wakacje 2022 – TOP 5 opowiadań | MORE Książkowe
Kultura

Najlepsze książki na wakacje 2022 – TOP 5 opowiadań | MORE Książkowe

Środek lata, sezon plenerowo-festiwalowy w pełni. Wybrałam dla Was zbiory opowiadań, które możecie czytać pojedynczo lub w większych porcjach – idealne książki na wakacje.

W lipcu polecałam Wam najlepsze powieści na lato. W sierpniu wracam z topką krótszych form prozatorskich, bo to długości w sam raz na różne przerwy i pauzy. Zatem chyba nic dziwnego, że zacznę zestawienie od… Wydawnictwa Pauza?

Intymności – Lucy Caldwell

Książki na wakacje 2022

Intymności Lucy Caldwell to zbiór pocztówek na temat kobiecości. Kolejne opowiadania są migawkami z rozmaitych życiowych zakrętów. Autorka przyłapuje swoje postaci w kluczowych punktach – dziewczyna bierze pigułki aborcyjne, inna przygląda się sobie w lustrze ubrana w sukienkę ze złotej lamy, ktoś inny przeżywa lęki związane z opieką nad niemowlęciem. Niezależnie od skali – pod piórem Caldwell żadna z sytuacji nie wydaje się ani błaha, ani pełna patosu. W książce zachwyciła mnie przede wszystkim różnorodność perspektyw i tożsamości. Gdy dodamy do tego empatię pisarki wobec postaci, otrzymujemy prozę jednocześnie dyskretną i zostawiającą w nas swój ślad. 

Polska edycja to tak naprawdę podwójny zbiór opowiadań – w tomie znajdziemy też teksty wydane jako Mnogości. Cieszę się, że dzięki temu mogłam przedłużyć spotkanie z pisarką.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Pauza. Tłumaczenie Aga Zano. 

Kup w Empiku

Parabole milczenia – Eduardo Antonio Parra

 Książki na wakacje 2022

„Parabole milczenia” to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w północnej części Meksyku. 9 historii układa się w żywy portret społeczności – pełnej napięć, przemocy i tłamszonej uczuciowości. W każdym z poszczególnych tekstów Eduardo Antonio Parra szykuje dla czytelników nagły przeskok, więc autor raz po razie zwodzi nas na manowce. Mroczny twist ujawnia zbrodniarza, zatajony romans czy konszachty z ludowym świętym. Język w „Parabolach” podąża za meandrami narracji. Czasem porzuca zasady gramatyczne, by docisnąć poczucie zagubienia. To lektura wymagająca dużego skupienia, ale odwdzięczająca się literacką rozkoszą. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Officyna. Tłumaczenie Tomasz Pindel.

Kup w Empiku

Szkice Malajskie – Alfian Sa’at

Książki na wakacje 2022

Zbiór migawek, w których bohaterami i bohaterkami są członkowie społeczności malajskiej. Tytułowe „szkice” dobrze oddają rytm tej prozy, są bowiem rysowane szybką, drżącą kreską, skupiające się na złapaniu kluczowego momentu danej sytuacji, często wyrwane z pierwotnego kontekstu. Sens tych maleństw ujawnia się poprzez mnogość, gdyż razem tworzą wzruszający, wielowymiarowy portret grupy rozproszonej w Singapurze i Malezji. Wprowadzając na scenę kolejne postaci, Alfian Sa’at stawia też pytania o tożsamość, kulturę i przynależność. Piękna, wartościowa lektura.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Tajfuny. Tłumaczenie Aleksandra Szymczyk.

Kup w Empiku

Siódmy koń – Leonora Carrington

Książki na wakacje 2022

Jedna z moich tegorocznych faworytek. Siódmy koń ukazał się w lutym tego roku, ale do tej pory nieustannie wracam do niego myślami. Wydaje mi się, że dopiero latem rozkwita w pełni, gdyż senne meksykańskie manowce zaczynają rezonować z naszymi własnymi eskapadami. Leonora Carrington jest pisarką i malarką surrealistyczną, znajdziecie tu więc tańczące hieny, tajemnicze konie, niejasne rozmowy i romanse. Mnogość wątków i postaci w dużej dawce może wydać się przytłaczająca, dlatego warto dozować sobie te fragmenty i czerpać rozkosz z każdego z poszczególnych spotkań.

Zobacz również
Wrooklyn Zoo

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry. Tłumaczenie Michał Kłobukowski i Maryna Ochab.

Kup w Empiku

Mistrzowie opowieści. Skandynawskie lato

Drugi tom z cyklu Mistrzowie opowieści. Po zbiorze utworów prozatorskich wokół motywu miłości, który ukazał się w lutym tego roku, wydawnictwo Wielka Litera wraca do czytelników ze skandynawskim latem. Znajdziemy tu teksty rozmaitych autorów i autorek, związanych z regionem, możemy więc zanurzyć się w mnogość perspektyw niczym w morze, które zerka na nas z okładki. To też dobry start do poznawania bogactwa pisarskiego Północy. Hans Christian Andersen, Tove Jansson czy Astrid Lindgren – te nazwiska znają chyba wszyscy czytelnicy i czytelniczki, a to tylko 3 z 28 pozycji, znajdujących się w tym zestawieniu. Mnie chyba najbardziej ucieszyła obecność Tove Ditlevsen – wspaniałej duńskiej pisarki, poetki i feministki.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Kup w Empiku

Co jeszcze piszemy o książkach?

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony