Czytasz teraz
Podsumowanie: Najlepsze queerowe wydarzenia w Warszawie
Opinie

Podsumowanie: Najlepsze queerowe wydarzenia w Warszawie

Queer

Queerowe wydarzenia z imprezowego podziemia stają się coraz popularniejszymi miejscami spotkań towarzyskich, podczas których obowiązuje przede wszystkim jedna zasada – bądź sobą. Niezależnie od wieku, płci, orientacji czy pochodzenia. 

Ta swoboda wyrażania siebie jest zdecydowanie wyczuwalna i przekłada się na odważną sztukę dotykającą problemów społeczności LGBTQ i innych mniejszości oraz na imprezy w niepowtarzalnym klimacie. Z racji tego jak dużą popularnością cieszą się queerowe wydarzenia w Warszawie, postanowiliśmy podsumować i przypomnieć pięć najlepszych z nich.

Bal u Bożeny, fot. Noizz

Radio Tel Aviv x PAG TLV

PAG TLV – ten cykl imprez w stolicy Izraela ma już piętnastoletnią tradycję i należy do jednych z najlepszych wydarzeń LGBTQ w tym kraju. Od trzech lat odpowiadają także za animacje w doskonale znanym Alphabet, tworząc w tym miejscu wyzwolony taneczny raj. Ich imprezy to połączenie muzyki, mody i sztuki, które dla wielu nadal mogą wydawać się nieco szokujące. Zorganizowana w przestrzeni klubu Jasna 1 impreza miała za cel przybliżyć nam trochę klimat tamtejszych wydarzeń i przenieść go na rodzime podwórko. Było wesoło, swobodnie i bardzo tanecznie. Ale przede wszystkim świeżo, bo takich eventów w imprezowym kalendarzu Warszawy nadal brakuje. 

MIKOŁAJ SOBCZAK – DRAG NIEZŁOMNE

Znany z performerskiego duetu Polen Performance artysta, coraz częściej nazywany jest piewcą kultury drag. W tym roku mogliśmy zobaczyć jego obrazy i rysunki w Polana Institute, będące częścią pierwszej indywidualnej wystawy Sobczaka w tym miejscu. Drag niezłomne to wizja alternatywnej przeszłości, której bieg nie kreowałby sztucznie narzuconych podziałów na to co „normalne”, a co „zdegenerowane”, bądź cech przypisanych konkretnym płciom. Drag w mundurach, perukach i w pełnym makijażu, broń w dłoni z długimi, pomalowanymi paznokciami i partyzancko-queerowe rodziny. Choć wracaliśmy do wyimaginowanej historii, była w tym wszystkim cała masa współczesnych odniesień. 

 

 Foto: B. Gorka

FESTIWAL POMADA

W październiku odbyła się już ósma edycja tego wydarzenia, podczas którego powstał prawdziwy queerowy Eden. Malarstwo, rzeźba, performance art, eksperymenty modowe, pokazy filmowe i aftery z DJ-ami – to wszystko składało się na bogatą w znaczenia, metafory i przesłania przestrzeń festiwalu. Warszawska wersja ogrodu najwyższej szczęśliwości dała pole do popisu kolektywom i artystom indywidualnym, którzy – jak mówił Karol Radziszewski, jeden z organizatorów Pomady – ukazywali strategie przetrwania w obecnej sytuacji politycznej, wyrażali sprzeciw wobec radykalnych ruchów dyskryminujących mniejszości i mówili o niepodległej tożsamości, nawet poza ogólnie przyjętymi normami. Wydarzenie nadal należy do raczej niszowych, a warto zwrócić na nie uwagę.

Zobacz również
Jak się ubrać na koncert?

Dragana

Tegoroczne letnie, upalne wieczory kojarzą się między innymi z świetnymi imprezami organizowanymi przez kolektyw KEM w baszcie Zamku Ujazdowskiego. Szczerze powiedziawszy, sami nie wiemy czy to magia tego miejsca, ludzi lub muzyki, a może kumulacja wszystkich tych czynników wpływały na klimat każdej kolejnej Dragany. Totalnie nieskrępowana, szalona zabawa, tańce na barze, performance’y i poczucie pewnego rodzaju wspólnoty to idealny opis tego, co się tam działo. Plus oczywiście idealna oprawa muzyczna, którą zapewniali ludzie z Mestico, Oramics, Yana Androsova czy Dżuma. Liczymy na powrót tego cyklu w nadchodzącym roku. 

Bal u Bożeny

To wydarzenie absolutnie wyjątkowe i wspaniałe. Jasna 1 zamieniła się wówczas w prawdziwą świątynię tańca, wolności i różnorodności przy energicznych voguingowych rytmach.To prawdziwy spektakl osobowości i ekstrawagancji, którego tematem przewodnim była dekonstrukcja w modzie. W ostatnim czasie możemy mówić o złotej erze tego rodzaju imprez na świecie, które szczytową popularność osiągnęły w latach 80., co świetnie obrazuje dokument „Paris is Burning„, choć historia voguingu rozpoczęła się oczywiście dużo, dużo wcześniej. W Polsce tego rodzaju wydarzenia nadal są marginesem, dlatego tak bardzo się cieszymy, że mamy Bożnę. Na początku 2019 roku czeka nas kolejny warszawski bal, więc jeśli kręci Was ta tematyka – nie możecie przegapić.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony