Czytasz
Lasery, endorfiny i techno, czyli kultowy rave Mayday Polska w liczbach

Lasery, endorfiny i techno, czyli kultowy rave Mayday Polska w liczbach

Mayday Polska Going. bilety techno elektro

Ile litrów endorfiny uwolni się na terenie katowickiego Spodka podczas tegorocznego Mayday Polska? Z pewnością więcej niż na jakimkolwiek innym festiwalu!

Niezależnie od tego, jakiej muzyki słuchacie na co dzień, fala elektronicznej radości poniesie Was aż pod sam sufit. Uwierzcie nam – sprawdziliśmy to na techno-sceptycznych kolegach. Zanim zdążyli wypić pierwsze piwo, poczuli się częścią maydayowej rodziny tak mocno, że na koniec trzeba było ich siłą zabierać do domu.

cover fot. materiały prasowe Mayday

Bilety na Mayday Poland 2021

Tak jak pewnym jest, że 2+2 równa się 4, tak samo nie ma wątpliwości, że odbywający się od 20 lat Mayday gwarantuje niesamowitą zabawę. A jako że od początku tekstu trzymają się nas numerki, postanowiliśmy przedstawić Wam kolorowy świat tego festiwalu w liczbach.

Mayday Poland Going. bilety techno
Mayday 2001 fot. mat. prasowe

20

Tyle edycji Mayday rozgrzało do tej pory katowicki Spodek. Samo wydarzenie ma nieco dłuższą historię – pierwszy raz odbyło się w 1991 w Berlinie, a w 2000 roku zawitało nad Wisłę, a raczej Rawę, bo pierwszy (i każdy kolejny) polski Mayday miał miejsce w Katowicach. ​Dziś to jeden z największych cyklicznych festiwali muzyki elektronicznej na świecie! ​Najbliższa, 21. edycja, odbędzie się 10 listopada.

3

Na tylu scenach bawi się publiczność zebrana podczas festiwalu. Największą z nich jest ARENA, czyli główna płyta Spodka, na której koegzystują wszystkie gatunki muzyki elektronicznej. To na niej od 20 lat uczestnicy i artyści przeżywają punkt kulminacyjny każdej edycji, czyli Friends of Mayday – show audiowizualne i pirotechniczne z miksem najważniejszych hymnów festiwalu. Drugą sceną jest SHOWROOM, czyli lodowisko przylegające do hali Spodka. To scena, na której non stop grane jest techno przez duże T. Za to na scenie CLASSIC FLOOR, zgodnie z nazwą można potańczyć do klasyków muzyki elektronicznej i utworów artystów, którzy grywali na pierwszych edycjach Mayday.

500

Tylu artystów gościły wspomniane sceny przez ostatnich 20 lat festiwalu. Kto wystąpi podczas najbliższej edycji? Tegoroczny line-up jest jeszcze tajemnicą. Za to w zeszłym roku katowicki Spodek rozgrzali m.in.: ​Amelie Lens, Carla Roca, Cherry aka BreakNtune, Da Hool, DJ DAG, Dubfire, Dune, Fatima Hajji, Felix Kröcher, Friends of MAYDAY (live), Gogo, Jaco, Jam (Jam & Spoon), Joyhauser, Kai Tracid, King Brain, Len Faki, Marco Bailey, Milo Spykers, PETDu, Regal, Sam Paganini, Siasia, Spartaque, Taucher, Tom Wax i Westbam. W poprzednich latach na festiwalu grali tacy giganci muzyki elektronicznej jak: Jeff Mills, ​Sven Väth czy Chris Liebing.

14

Tyle razy występował w katowickim Spodku DJ Westbam, żywa legenda muzyki techno i twórca Mayday – to z jego inicjatywy odbyła się pierwsza edycja festiwalu w Berlinie. Nie zabrakło go w Katowicach i w ubiegłym roku, podczas świętowania jubileuszu dwudziestolecia.

59

Tyle lat skończył DJ DAG podczas występu na Mayday w 2019 roku, przez co stał się najstarszym artystą festiwalu. Wycisnął jednak z uczestników tyle samo (lub nawet więcej) potu niż niejeden młodzieniaszek!

Mayday Polska bilety Going. techno
Mayday 2019 fot. mat. prasowe

1000

Tyle watów mocy miały lasery pracujące podczas poprzedniej edycji festiwalu. Dla najlepszych efektów wizualnych, wszystkie sceny zostały​uzbrojone w setki metrów ekranów LED, dziesiątki kilometrów konstrukcji kabli i światłowodów, 12 wytwornic dymu, 18 wytwornic płomieni oraz potężne armaty do konfetti.

Sprawdź też
rave

2

Aż trudno w to uwierzyć, ale tyle właśnie osób organizuje Mayday. Za całą tą potężną machiną stoi małżeństwo: Aneta i Jerzy Kupczakowie. Na kilka dni przed wydarzeniem dołącza do nich 300 pracowników produkujących festiwal.

8581

Tyle kilometrów pokonał DJ Takkyu, aby wystąpić w Spodku. Swoją podróż do Katowic rozpoczął w Tokyo. Zagrał na Maydayu 3 razy: w 2002, 2003 i 2004 roku.

13 000

Tylu uczestników bawiło się na festiwalu Mayday podczas ostatniej edycji w 2019 roku. Imponujące, prawda?

MAYDAY Poland 2022

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone