Czytasz
Piernikowski znów nie zawodzi. Jego kolejna solowa płyta coraz bliżej

Piernikowski znów nie zawodzi. Jego kolejna solowa płyta coraz bliżej

Drugą zapowiedzią albumu Beyond Echo of Time, który ma ukazać się jeszcze w kwietniu, jest duet Sister z Jackiem Sienkiewiczem.

Piernikowski to jedna z tych postaci na rodzimej scenie alternatywnej, o której bez skrępowania można napisać człowiek-orkiestra. To on już na początku XXI wieku wprowadził rodzimych odbiorców w świat undergroundowego, alternatywnego hip-hopu. Do dziś dostrzega spory potencjał w eksperymentalnym beatmakingu, nie boi się iść pod prąd i wodzi słuchacza za nos. Muzyczne poszukiwania idą u niego w parze z nietuzinkowym podejściem do warstwy lirycznej. Unika banalnych fraz, a w słowach szuka mroku, rytmu i transu.

Piernikowski – Dobre Duchy (feat. Kacha Kowalczyk)

Płyty, teatr, kino

Artysta w przeszłości udzielał się w duetach Napszykłat i Syny. Teraz głównie rozwija solową karierę, którą zainaugurował albumem Się żegnaj z 2012 roku. Wydaje w pojedynkę płyty (No Fun, The best of moje ghetto) i regularnie koncertuje. Ma też na koncie współpracę z cenionym reżyserem Janem Klatą (Król Edyp, Termopile polskie) i autorski, krótkometrażowy film Świat Jest Jak Echo. Ścieżkę dźwiękową do tej produkcji – przepełnioną niepokojem połączonym z VHS-ową nostalgią – wydał dzięki wytwórni Pointless Geometry w formie osobnej kasety.

Piernikowski – Świat Jest Jak Echo

Osobna czasoprzestrzeń

Dwa lata po premierze duchologicznego shorta Piernikowski powraca z nowym materiałem. Beyond Echo of Time, jak sama nazwa wskazuje, będzie opierać się efemerycznym modom i trendom. Producent ponownie zabiera w podróż w głąb osobnej czasoprzestrzeni. Pierwszą zapowiedzią tej wojaży był udostępniony jeszcze w marcu singiel Traces of Passage. Charakterystyczny, wwiercający się w głowę motyw syntezatorowy przywodzi na myśl najwytrawniejszych graczy trance’u i breakbeatu. Raz za razem dołączają do niego kolejne ścieżki, przełamując jednorodną melodię.

Piernikowski – Traces of Passage

Nieoczywisty duet

Drugiego singla, czyli Sister, producent nie stworzył w pojedynkę. Taka strategia z pewnością nie zaskoczyła tych, którzy śledzą go od lat. W końcu na solowym, wspomnianym The best of my ghetto ugościł Kachę z Coals, Hadesa, Adama Repuchę i Brodkę. Tym razem niespodzianką mógł się jednak okazać dobór współpracownika. Piosenkę nagrał bowiem z Jackiem Sienkiewiczem, legendą polskiego minimal techno i ambientu. Założyciel wytwórni Recognition oraz stały bywalec europejskich klubów tchnął w kompozycję nieco eterycznego ducha. Na takim tle rozedrgane partie elektroniki brzmią jeszcze lepiej.

Sprawdź też
Mery Spolsky, mat. promocyjne

Premierowy album ukaże się jeszcze w kwietniu i już wkrótce usłyszymy go na kilku koncertach. Najpierw Piernikowski wystąpi na showcase’owym, poznańskim festiwalu NEXT FEST. Później odwiedzi Kraków, Warszawę i Gdańsk. Może do rozpiski dołączy jeszcze jakiś letni festiwal? Nie wzgardzilibyśmy takim ogłoszeniem.

Skoro już o wakacyjnych imprezach mowa, sprawdźcie koniecznie warszawską Ephemerę!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone