Czytasz
Poznaliśmy najbardziej przyszłościowe miasta w Europie. Jest i Polska!

Poznaliśmy najbardziej przyszłościowe miasta w Europie. Jest i Polska!

przyszłościowe miasta

Jakie są najbardziej innowacyjne i przyszłościowe miasta w Europie? Właśnie dostaliśmy ranking. Znalazło się w nim miejsce dla Polski.

Przyszłościowe miasta przyjazne interesom

Już jest zestawienie Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2024 (European Cities and Regions of the Future 2024). Podobnie jak w latach ubiegłych, teraz również przygotował je stanowiący część prestiżowego dziennika Financial Times dwumiesięcznik fDi Intelligence. Skupia się on na inwestycjach globalnych, jednak tym razem za cel swoich analiz obrał Europę. Jest to jeden z najważniejszych rankingów wskazujących najbardziej obiecujące kierunki inwestycyjne.

Co dokładnie brano pod uwagę podczas oceny? Składające się z trzech ekspertów oraz redaktora czasopisma jury przeanalizowało aż 330 miast i 141 regionów, a następnie oceniło je według potencjału gospodarczego, przyjazności dla biznesu, komunikacji, kapitału ludzkiego, stylu życia oraz opłacalności inwestycji. Mamy powody do dumy.

Z osiedla na pole. Szpaku został bardem polskich rolników

Jak inwestycje, to w Polsce

Sędziowie byli jednogłośni. Biorąc pod uwagę całokształt czynników, miastem przyszłości jest Londyn. Zaraz za nim znalazły się Amsterdam i Dublin. Barcelona została natomiast najlepszym miastem pod względem strategii w obszarze bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ranking dużych miast zdominowały Niemcy – na jego czele uplasowały się Frankfurt nad Menem, Hamburg i Düsseldorf.

A jak poszło Polsce? Możemy pochwalić się całkiem niezłymi wynikami. W czołówce największych miast przyszłości na czwartym miejscu znajdziemy Warszawę. W dużych miastach znalazły się aż dwie polskie propozycje: Kraków (również czwarte miejsce) i Poznań (siódme). Niekwestionowanym liderem okazał się jednak Wrocław, który wygrał plebiscyt w kategorii średnich miast. Nieco niżej, bo na dziewiątym miejscu wylądował Gdańsk.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone