Słucham hip-hopu odkąd pamiętam. Do tego doszło zamiłowanie do humoru…
Już za moment Warszawa zatopi się w dźwiękach orkiestry Radzimira Dębskiego. 20 lutego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej kompozytor wraz z instrumentalistami dadzą aż dwa koncerty. Nadciąga Radzimir Dębski HOMMAGE Krzysztof Penderecki.
Uznanie dla mistrza
Radzimir Dębski HOMMAGE Krzysztof Penderecki zapowiada się jako swego rodzaju mistyczne wydarzenie. Jeden z najbardziej uznanych polskich muzyków odda hołd legendarnego kompozytorowi.
Dyrygentem będzie Maciej Tworek, wieloletni asystent Mistrza. Jego doświadczenie i umiejętności nabyte podczas pracy z Krzysztofem Pendereckim są wręcz nie do przecenienia. We własnych utworach natomiast orkiestrę poprowadzi Radzimir Dębski. Co więcej, część z tych kompozycji Dębski przygotował specjalnie na to wydarzenie. Innymi słowy: będą miały wtedy swoje prawykonania. Podkreślmy też, że sam repertuar powstał w porozumieniu ze wspomnianym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, które jest partnerem merytorycznym koncertów.
Koncerty dedykowane pamięci Krzysztofa Pendereckiego mają szczególny – jubileuszowy i wspomnieniowy wymiar. Rok 2023 przynosi 90-tą rocznicę urodzin jednego z największych kompozytorów polskiej i światowej muzyki. Kalendarz wydarzeń związany jest także z trzecią rocznicą śmierci Mistrza. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego włącza się w realizację tego niezwykle interesującego przedsięwzięcia, które popularyzuje dzieło swojego Patrona, a także oddaje głos Radzimirowi Dębskiemu, artyście zajmującemu szczególne miejsce na polskiej scenie muzycznej.
Zobacz równieżKomentuje Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Bilety na Radzimir Dębski HOMMAGE Krzysztof Penderecki znajdziecie tutaj
Z repertuaru Radzimira Dębskiego usłyszymy więc Tren Warszawskiego Getta (premiera) oraz Hommage (prawykonanie). Ponadto odbędzie się także koncert we Wrocławiu 29 marca. Będzie to bardzo specjalne wydarzenie, gdyż przypada w trzecią rocznicę śmierci Profesora. Ciężko o większe uhonorowanie jego wybitnej działalności.
Słucham hip-hopu odkąd pamiętam. Do tego doszło zamiłowanie do humoru internetowego - i tak powstał Raportażysta. Cała ta memiczna otoczka to tylko część mojej działalności - chcę również uderzać w poważniejszą publicystykę i znajdować w rapach bardziej wartościowe treści. Ostatnimi czasy doskonale odnajduję się także w tematach przyrodniczych i ekologicznych.