Czytasz
Różne oblicza waleczności – rusza Ukraina! 4. Festiwal Filmowy. Oleg Sencow jednym z gości!

Różne oblicza waleczności – rusza Ukraina! 4. Festiwal Filmowy. Oleg Sencow jednym z gości!

Ukraina! 4. Festiwal Filmowy Going.

Przed nami cztery dni spotkań z ukraińską kinematografią i kulturą. Od 24 do 27 października w Kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się Ukraina! Festiwal Filmowy. W programie nie tylko projekcje, ale też warsztaty, dyskusje i wydarzenia muzyczne. 

Dodatkowo, 22 października w Pardon, To Tu odbędzie się spotkanie z ukraińskim reżyserem Olegiem Sencowem, który został aresztowany po tym, jak zaangażował się w sprzeciw wobec rosyjskiej aneksji Krymu. Organizatorzy festiwalu filmowego Ukraina! aktywnie włączali się w działania, prowadzące do jego uwolnienia. 

Z bogatego kalendarza projekcji wybraliśmy dla Was 5 najciekawszych filmowych propozycji. Wspólnym mianownikiem wyselekcjonowanych obrazów jest stawianie pytania o cel w życiu. Czasem to zatracenie w mrocznej obsesji, czasem szlachetna walka o ojczyznę. Sprawdźcie, co zwróciło naszą uwagę: 

ATLANTYDA, reż. Valentyn Vasyanovych

Siergiej, obarczony zespołem stresu pourazowego, zaczyna zajmować się ekshumacją zwłok żołnierzy. Pustynny krajobraz Wschodniej Ukrainy jest tłem dla opowieści o poszukiwaniu sensu w świecie, w którym brakuje sił na mierzenie się z codziennością i o wychodzeniu z powojennej traumy poprzez pracę na rzecz innych. Tylko czy to w ogóle możliwe?

MIT, reż. Leonid Kanter, Iwan Yasniy

Dokument o Vasylu Slipaku, który przerwał błyskotliwą karierę śpiewaka operowego, by stanąć do walki w obronie ojczyzny. Tytułowy “Mit” to jego wojskowy sygnał wywoławczy, nawiązujący do arii Mefistofelesa z opery Faust. Artysta zginął z ręki snajpera w czasie działań bojowych, stając się symbolem poświęcenia i narodowym bohaterem. Film opowiada jego historię, przeplatając wydarzenia archiwalnymi fragmentami występów.

ETER, reż. Krzysztof Zanussi

Film o obsesji, władzy i pożądaniu, nakręcony z olbrzymią dbałością o stronę estetyczną. Na ekranie Jacek Poniedziałek w roli lekarza zafascynowanego możliwościami płynącymi z użycia eteru. Jeśli kręci Was atmosfera mrocznych eksperymentów w podziemiach wojskowej twierdzy – to będzie idealna filmowa propozycja.

KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ, reż. Benedikt Erlingsson

Sprawdź też

Co dzieje się gdy dyrygentka lokalnego chóru na Islandii staje do walki z potężnym koncernem? Ukrywając się pod pseudonimem “Kobieta z Gór” Halla samodzielnie stawia czoła systemowi. Obsypana nagrodami (od reżyserii przez zdjęcia po muzykę!) opowieść o tym, że w każdym z nas drzemie potencjał bycia superbohaterem/superbohaterką.

WULKAN, reż. Roman Bondarchuk

Gdy Lukas musi porzucić swoje miejskie życie na rzecz ukraińskiego stepu, czuje się przytłoczony i wyalienowany. Nie potrafi odnaleźć się w obcej rzeczywistości, a sąsiadów traktuje z pogardą. Powoli poznaje jednak swoje otoczenie i nabiera do niego szacunku i sympatii. Subtelny portret współczesnej Ukrainy, w której skrajności zdają się mieć szansę na harmonijne współistnienie.

Przypominamy, że Ukraina! 4. Film Festiwal odbędzie się w dniach 24-27 października w Kinie Iluzjon.

Bilety dostępne są w Going.!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone