Czytasz
SBM Label pamięta o powstańcach. Słuchamy utworu Białas – “Syrena”

SBM Label pamięta o powstańcach. Słuchamy utworu Białas – “Syrena”

Dziś 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. SBM Label i Białas nie pozostają obojętni wobec bohaterów walczących o wolność.

Białas w utworze Syrena przypomina, że o bohaterach Powstania warto pamiętać na co dzień, nie tylko 1 sierpnia. Utwór nagrany z okazji wydarzeń z sierpnia 1944 roku promuje akcję Nie zapomnij o nas – wspieramy Bohaterów!, zorganizowaną przez SBM Label we współpracy z fundacją Nie zapomnij o nas.

Wzruszający teledysk ukazuje żyjących powstańców korzystających z wynalazków współczesnej technologii. Pozornie prozaiczne sceny, jak weteran używający bezprzewodowych słuchawek lub bohaterka Powstania próbująca latania dronem, autentycznie poruszają.

Białas – Syrena

Białas – Syrena

Choć warstwa muzyczna również nie zawodzi, to w tym wypadku najmocniejszym i najważniejszym elementem piosenki jest tekst.

Gdy spadały bomby, stałaś sobie siostro
Niewzruszona jakby ktoś tam robił popcorn 
Gdy na co dzień nikt nie darzy cię miłością
Obojętne Ci czy Cię zabiją kule czy samotność

Białas – “Syrena”

Piekło walk zestawione z takimi czynnościami, jak robienie popcornu, szokuje, a zarazem łączy teraźniejszość z obrazami z przeszłości. Szef SBM-u nie próbuje rozliczać przeszłości i dywagować, czy Powstanie Warszawskie było słusznie. Zamiast tego, kieruje naszą uwagę na realny problem dzisiaj – samotność ostatnich żyjących powstańców.

białas syrena
Białas – Syrena

Nawet kiedy padnie rozkaz by strzelać, ej

Nigdy nie ruszam się stąd jak syrena, ej

Sprawdź też
Ten Typ Mes depresja

To mój dom, zawsze będę chronił go

Choć cena być może większa od Bentleya

Białas – “Syreny”

Na całe szczęście raper ucieka przed typową dla tego tematu patetycznością, którą jesteśmy faszerowani przy wielu okazjach upamiętniających polską historię. Wielkie chapeu bas należy się Białasowi za ujęcie tematu w nieszablonowy sposób i stworzenie przy tym po prostu dobrego utworu, który z pewnością sprawi, że młody słuchacz zainteresuje się losem powstańców bardziej niż po setkach nudnych lekcji historii i telewizyjnej papce odtwarzanej co roku z tej okazji. Chodzenie po tak grząskim gruncie wymaga odwagi, a Białas nawet tam nie boi się typowych dla rapu nawiązań (Choć cena być może większa od Bentleya), które, choć dla wielu mogą być obrazoburcze, sprawiają, że Syrena jest po prostu autentycznym utworem, z którym może utożsamić się młode pokolenie i pochylić się nad bohaterami Powstania. A chyba o to chodzi w całej akcji, co nie?

Tutaj możesz wesprzeć zrzutkę SBM Label dla powstańców

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone