Czytasz
13-latek wygrał z Tetrisem jako pierwszy człowiek ever. Jak tego dokonał?

13-latek wygrał z Tetrisem jako pierwszy człowiek ever. Jak tego dokonał?

Od ponad trzech dekad gra Tetris nie traci nic ze swojej popularności. Gracze często kończyli rozgrywkę przez jednoczesne wyczyszczenie czterech rzędów klocków. Teraz jednak ktoś zagrał na konsoli NES w sposób tak intensywny, że gra się po prostu zawiesiła – to zjawisko określa się jako ekran końcowy.

Walka z grą

13-letni zawodowy gracz Tetrisa o pseudonimie Blue Scuti stał się pierwszym człowiekiem, który zmusił klasyczną grę NES-a do ekranu końcowego. Było to game over dla legendarnej łamigłówki. Gra się bowiem zawiesza i staje niegrywalna. Nie brzmi imponująco? Cóż, wcześniej udało się to tylko sztucznej inteligencji. 2 stycznia opublikował on film na swoim kanale na YouTube, pokazując jak to osiągnął. Blue Scuti pojawił się na scenie zawodowych graczy Tetrisa w grudniu 2021 roku. W ciągu 2023 roku wygrał już pierwsze miejsce w kilku turniejach. 

Gdy chłopiec przemierzał kolejne poziomy Tetrisa, a klocki zaczynały spadać coraz szybciej. Niezależnie od pomyłek, Blue Scutiemu udało się jednak pokonać grę po około 38 minutach ciągłej rozgrywki. Wówczas ekran się zawiesił, a muzyka utkwiła w nieskończonej pętli dźwięku. O mój Boże, powiedział kilka razy Blue Scuti, w panice. Tak! Zemdleję. Nie czuję swoich palców. Nie czuję swoich rąk.

Technika mistrza

Blue Scuti zrewolucjonizował grę w Tetrisa w 2021 roku, wykorzystując technikę rolling zamiast wcześniejszej metody hyper tapping. Zamiast szybkiego naciskania D-pada, kontrolera NES-a, rolling pozwala graczom ślizgać palcami po dolnej krawędzi kontrolera, przekręcając go między dłońmi i jednocześnie naciskając D-pad. Ta innowacyjna metoda umożliwiła graczom osiągnięcie prędkości 20 naciśnięć na sekundę, znacznie przewyższając poprzednie 12. Dzięki tej technice Blue Scuti pobił rekordy świata w Tetrisie. Jego osiągnięcie było przełomowe, bo wcześniej tylko sztuczna inteligencja była w stanie doprowadzić do całkowitego zablokowania gry.

Sprawdź też
Spotify AI

W wywiadzie dla kanału Classic Tetris World Championships na YouTube, streamer ITZsharky1 zapytał Blue Scutiego o motywację do pokonania Tetrisa. Grasz zdradził też inne swoje cele w zawodach oraz najtrudniejszy moment w walce z łamigłówką. Blue Scuti powiedział, że największym wyzwaniem było opanowanie stresu po około 30 minutach gry, zwłaszcza podczas niektórych bardziej wymagających schematów kolorów i poziomów. Jednak jego ostatecznym celem jest pozostanie na szczycie zawodowej sceny Tetrisa i inspiracja dla nowych graczy. Blue Scuti powiedział, że rekordowa gra była dedykowana jego tacie, który odszedł w grudniu.

Jezioro Paratetyda też z sukcesami

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone