Czytasz
Dua Lipa, 21 Savage i… Donald Tusk. TIME prezentuje listę 100 najbardziej wpływowych osób

Dua Lipa, 21 Savage i… Donald Tusk. TIME prezentuje listę 100 najbardziej wpływowych osób

Dua Lipa Camden

Znalezienie się w tym zestawieniu to nie lada wyczyn. Figurują tu postacie, które w różnym stopniu wpływają na kształt współczesnego świata – czy to swoją sztuką, czy działaniami politycznymi. Sprawdźcie, kogo tym razem wytypowała redakcja.

Najbardziej wpływowy? A co to właściwie znaczy? Używanie takich kwantyfikatorów może nastręczać wielu trudności już na poziomie ustalania ich definicji. Magazyn TIME, publikując pierwsze odsłony listy, wyróżnił dlatego trzy aspekty osób spełniających to kryterium. – Najpierw są ci, którzy doszli do swojego statusu dzięki posiadaniu władzy. Prezydent George W. Bush jest tego znakomitym przykładem. Inni, choć rzadko przywoływani publicznie, mają realny wpływ na wielkie wydarzenia naszych czasów. Trzecia grupa rzutuje zaś na nasze życie swoim przykładem moralnym. Weźmy takiego Nelsona Mandelę, który przebaczył swoim porywaczom, a po jednej kadencji był gotowy do odejścia ze stanowiska prezydenta Republiki Południowej Afryki przekonywał nieżyjący już redaktor magazynu, Michael Elliott. Wiadomo jednak, że zestawienie nigdy nie będzie idealne. Wybór, który dla wielu będzie oczywisty, inni przyjmą z rozczarowaniem.

Logotyp plebiscytu Time 100 / fot. materiały prasowe

TIME 100. Wpływ wielu nie zanika

TIME 100 po raz pierwszy podano do wiadomości ćwierć wieku temu. Niektóre osobistości znalazły się na liście tylko raz, inne są jej stałymi bywalcami. Do tej drugiej grupy należą m.in. Xî Jinping, Barack Obama, Oprah Winfrey, Hillary Clinton oraz Angela Merkel. Kapituła doceniła także przedsiębiorców, którzy rewolucjonizują świat technologii: Jeffa Bezosa, Tima Cooka oraz Steve’a Jobsa. Liderzy Amazona i Apple’a trafiali do zestawienia po pięć razy.

Steve Jobs prezentuje iPhone’a. Współzałożyciel firmy Apple aż pięć razy znalazł się w zestawieniu TIME 100. Stało się to w 2004, 2005, 2007, 2008 i 2010 roku

Kolejna odsłona listy TIME 100 trafiła właśnie do sieci. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem setkę szczęśliwców podzielono na sześć grup. To artyści, ikony, tytani, liderzy, innowatorzy oraz pionierzy. Każdy z wyróżnionych doczekał się krótkiego biogramu napisanego przez inną wpływową osobę. Portretem Dua Lipy zajęła się Patti Smith, 21 Savage – Burna Boy, zaś Kylie Minogue – lider zespołu Coldplay, Chris Martin. Chyba miło otrzymać komplementy od równie utytułowanych kolegów z branży, prawda?

TIME 100. Ze scen i boisk na listę

W redakcji Going. MORE najuważniej przyjrzeliśmy się twórcom przypisanym do dwóch pierwszych kategorii, czyli artystów i ikon. W tej pierwszej poza wspomnianą już trójką wokalistów figurują m.in. aktorzy Dev Patel, Colman Domingo i Da’Vine Joy Randolph, scenarzysta Jeffrey Wright, stand-uper Alex Edelman oraz perkusista i szef kuchni Brooks Headley. Ikonami nazwano zaś transpłciowego aktora Elliota Page’a, reżyserkę Sofię Coppolę, naukowczynię Suzanne Simard oraz adwokata Franka Mugishę, który walczy z prześladowaniami społeczności LGBTQ+ w Ugandzie. Miłośników sportu z pewnością ucieszy wyróżnienie Jenni Hermoso. Piłkarka i zawodniczka Tigres UANL nie tylko urzeka dryblingami, ale też rozbraja seksistowskie stereotypy na boisku.

Sprawdź też
Lily Rain

Jenni Hermoso, piłkarka wyróżniona w zestawieniu TIME 100, znalazła się na pierwszych stronach gazet, gdy sprzeciwiła się pocałunkowi Luisa Rubialesa, byłego wiceprezesa UEFA

Z całym zestawieniem możecie zapoznać się TU. Przed przejrzeniem całej listy warto jeszcze odnotować, że znalazł się na niej jeden Polak – Donald Tusk. Jesienią ubiegłego roku premier stanął na czele rządu, kończąc tym samym ośmioletni okres sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. – To polityczny maratończyk. Uczy nas wszystkich, że warto podejmować wszelkie wysiłki, żeby stawać w obronie demokracji pisze na łamach TIME jego współpracownica i obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von den Leyen.

Sia zaskoczyła słuchaczy i… wydała utwór z Paris Hilton. Jak brzmi ich połączenie?

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone