Czytasz
ASMR na żywo? Valerio Tricoli, wirtuoz muzyki konkretnej, zagra w Polsce

ASMR na żywo? Valerio Tricoli, wirtuoz muzyki konkretnej, zagra w Polsce

Takie koncerty nie zdarzają się zbyt często. 29 października do warszawskiego SPATiF-u zawita pochodzący z Włoch Valerio Tricoli. Na scenie będzie mu towarzyszyć polski jazzman Marek Pospieszalski.

Pretekstem do występu kompozytora nad Wisłą jest niedawna premiera jego kolejnego albumu, który ukazał się na początku września. – To mistrzowskie uderzenie współczesnej muzyki konkretnej i konceptualizmu, gęste od metafor, alegorii i znaczeńzapowiadali materiał jego wydawcy z Shelter Press. Label w przeszłości prezentował m.in. nagrania perkusisty Eliego Keszlera oraz Félicii Atkinson.

okładka albumu Say Goodbye To The Wind Valerio Tricoliego

Sam tytuł krążka, Say Goodbye To The Wind, bezpośrednio odnosi się do jednego z opowiadań J. G. Ballarda. Włoski muzyk zaczerpnął z niego ducha odosobnionego ośrodka wypoczynkowego. Budynek położony z dala od cywilizacji otaczały ruchome wydmy zamieszkiwane przez „dźwiękowe rzeźby” i tajemnicze potwory. – Wiatr jest metaforą tchnienia życia, a jego brak oznacza śmierć. Jeśli określić go mianem burzy, czym jest abstrakcja, która pozostaje w nieobecnej pustce, gdy odchodzi? – pyta retorycznie sam Tricoli.

Manipulacje magnetofonem

Na Say Goodbye To The Wind znalazły się trzy utwory, które łącznie trwają godzinę. Jak trafnie odnotowała oficyna, kompozycje stylistycznie oscylują wokół nurtów dobrze znanych artyści. Mowa przede wszystkim o muzyce konkretnej (musique concrète). Dźwięki instrumentu albo śpiewu zderzają się w niej z uprzednio zarejestrowanymi odgłosami. Wszystko może być ich źródłem: od strzępków rozmów, przez szum drzew, aż po uliczny gwar.

album Say Goodbye To The Wind Valerio Tricoliego

Valerio Tricoli najczęściej manipuluje nimi za pomocą magnetofonu szpulowego Revox B7. Zgromadzone uprzednio nagrania sampluje i przekształca w czasie rzeczywistym. Obserwację, jak robi to na żywo, trudno nazwać zwyczajnym koncertem. To raczej audialny performance wprowadzający w trans i zadumę. Kryje w sobie coś mistycznego, a niektórzy mogliby go określić mianem wariacji na temat ASMR-u. W przypadku popularnego trendu pozornie przypadkowe dźwięki również nabierają nowego znaczenia.

Tu zdobędziesz bilety na koncert Valerio Tricoliego!

Polski akcent

Włoch zaprezentuje Say Goodbye To The Wind już 29 października w warszawskim SPATiF-ie. W klubie przy al. Ujazdowskich tego wieczoru wystąpi również Marek Pospieszalski. Specjalnością polskiego artysty pozostaje jazz i muzyka improwizowane, które śmiało łączy z innymi gatunkami. W tym roku wraz ze swoim oktetem wydał entuzjastycznie przyjęty album Polish Composers of the 20th Century. W eklektycznym stylu złożył nim hołd wybitnym rodzimym twórcom, w tym Bogusławowi Schaefferowi, Andrzejowi Panufnikowi i Włodzimierzowi Kotońskiemu. Za swoją działalność Pospieszalski został okrzyknięty przez niemiecki magazyn JazzThing jednym z 25 najbardziej obiecujących europejskich muzyków.

album Polish Composers of the 20th Century Marka Pospieszalskiego

Bilety na wydarzenie, podobnie jak na wszystkie imprezy organizowane przez SPATiF, zdobędziecie na platformie Going. Organizatorem koncertu jest wytwórnia Bocian Records, która od wielu lat przybliża Polakom świat muzyki eksperymentalnej.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone