Czytasz teraz
Idźcie na wybory. Bądźcie jak Bedoes, Young Leosia i Dawid Podsiadło
Kultura

Idźcie na wybory. Bądźcie jak Bedoes, Young Leosia i Dawid Podsiadło

W sali kinowej pełnej gwiazd młodego pokolenia czeka jedno puste miejsce. – Dołączysz do nas? – zachęca do spełnienia obywatelskiej powinności narratorka spotu Przebudzenie.

Tegoroczna kampania wyborcza trwa w najlepsze. Kandydaci na posłów i senatorów mają jeszcze niecałe dwa tygodnie na to, żeby przekonać do siebie głosujących. Pomysłów im nie brakuje. Zwołują wiece w metropoliach, mniejszych miejscowościach i na wsiach, uczestniczą w debatach, roznoszą ulotki i rozwieszają banery. Rozdają kawę, cukierki, długopisy i inne najrozmaitsze gadżety. Są także nader aktywni w mediach społecznościowych. Jeszcze kilka lat temu mało kto przypuszczał, że Instagram albo TikTok okażą się tak skutecznymi narzędziami agitacji.

Dlaczego pod Sejmem zorganizowano silent disco? To nie pierwsza taka akcja!

Co, gdzie, jak?

Wybory odbędą się w niedzielę 15 października, w tym samym dniu co ogólnokrajowe referendum. Pełnoletnie, nieubezwłasnowolnione osoby udadzą się do lokali utworzonych w 31073 obwodach. Ponad 400 z nich znajduje się poza granicami Polski. Co do zasady powinniśmy odwiedzić komisję wyborczą w miejscu zameldowania. Do 12 października możemy jednak nieodpłatnie złożyć wniosek o zmianę punktu głosowania. Procedura zajmuje raptem kilka minut. Wystarczy odwiedzić tę stronę, zalogować się na swój profil zaufany i wybrać właściwą lokalizację.

Najbliżsi poglądom

Dziś nie zamierzamy zachęcać was do poparcia konkretnego komitetu wyborczego. Opcji jest wiele – od prawa do lewa (i to dosłownie) i warto postawić na taką, która będzie zgodna z waszym światopoglądem i przekonaniami. Decyzję może ułatwić skorzystanie z Latarnika Wyborczego. Test ułożony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej zawiera dwadzieścia pytań dotyczących społeczeństwa, polityki i gospodarki w Polsce. Po jego wypełnieniu porównamy nasze poglądy z ugrupowaniami walczącymi o mandaty.

Nie głosuję, bo nie mam czasu

Kwestia rozeznania się w konkretnych programach wyborczych jest jednak w wielu przypadkach drugorzędna. Z raportu Wchodzenie w obywatelską dorosłość. Polityczne wybory młodych Polek i Polaków przeprowadzonego przez Uniwersytet SWPS wynika, że co czwarta osoba w wieku 18-24 w ogóle nie zamierza oddać swojego głosu. Inne badania sugerują, że odsetek ten – w szczególności w przypadku kobiet – jest jeszcze wyższy. Niektórzy uczestnicy sond ulicznych zasłaniają się brakiem czasu i zainteresowania. Przyznają, że na listach nie znajdują żadnego kandydata odpowiadającego ich preferencjom politycznym. Według nich absencja przy urnach nie będzie miała większego znaczenia w skali kraju, a przyszli posłowie i tak zrobią swoje.

Spot Cicho już byłyśmy, zachęcający kobiet w każdym wieku do pójścia na wybory, został wyprodukowany przez Grupę Wschód

Wybory 2023. Młodzi to beneficjenci zmian

Twórcy kampanii Przebudzenie 2023, podobnie jak akcji To Twój Wybór, dopiero co opublikowanego spotu Cicho już byłyśmy Grupy Wschód czy Nie śpij, bo cię przegłosują, celują w podwyższenie frekwencji. Ważne jest dla nich, żeby młodzi nie wzbraniali się przed uczestnictwem w wyborach. To oni wkrótce udadzą się na studia, wejdą na rynek pracy i mieszkaniowy, a do tego zaczną zakładać rodziny. Pokolenie Z najsilniej odczuje także zmiany związane z postępującym kryzysem klimatycznym. Ważne, aby samodzielnie zadecydowali o swojej przyszłości, która stawia przed nimi wiele wyzwań.

Zobacz również
Mastodon

Spot Przebudzenie 2023

Seans z pustym fotelem

Przebudzenie 2023 było od jakiegoś czasu emitowane przed seansami kinowymi, a teraz trafiło do sieci. Choć trwa jedynie pół minuty, występuje w nim więcej gwiazd niż na niejednym festiwalu muzycznym bądź w serialu. Na dużej sali kinowej siedzą m.in. aktorzy (Marianna Zydek, Tomasz Ziętek, Sandra Drzymalska), raperzy (Szczyl, schafter, Bedoes, Taco Hemingway, Young Leosia), wokaliści (Zalia, Kasia Lins, Dawid Podsiadło) i influencerzy (Fausti, Włodi444). Wszystkie fotele są zajęte, z wyjątkiem jednego. – To miejsce jest dla Ciebie. Dołączysz do nas? – zachęca narratorka. Kto by nie chciał stanąć w jednym rzędzie z takimi gwiazdami!

Reżyserią wideo zajęła się Iga Lis. Twórczyni w sierpniu zrealizowała teledysk do piosenki Gelato swojego chłopaka, Taco Hemingwaya. Kilka miesięcy wcześniej została zaś wyróżniona na Krakowskim Festiwalu Filmowym za projekt debiutanckiego filmu dokumentalnego Bałtyk.

Taco Hemingway – Gelato

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony