Czytasz teraz
Wyniki konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – zaskakujące podium!
Opinie

Wyniki konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – zaskakujące podium!

Koniec gorączkowego wyczekiwania. Znamy wyniki konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021.

Specjaliści od PR i social media już zacierają rączki i kminią, jak wykorzystać cieszące się największą popularnością zwroty. Odpowiedzialne za organizację konkursu Wydawnictwo Naukowe PWN podzieliło się rezultatami. Poznajmy wyniki konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021.

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021 TO… ŚPIULKOLOT

Milusie określenie na jedną z najważniejszych czynności w życiu człowieka, jaką jest spanie, zgarnęło 9 656 głosów. Niewiele zabrakło, aby zwycięstwem cieszyło się słowo naura, które zdobyło niecałe 300 głosów mnie. Stawkę zamyka klasyczek twoja stara, który zgarnął 6 665 głosów. Czy tym memem przewidzieliśmy przyszłość? No chyba tak.

wyniki młodzieżowe słowo roku 2021
twoja stara jako młodzieżowe słowo roku 2021 czyli czas stoi w miejscu od 2011

To jednak nie wszystko. Specjalną Nagrodę Jury otrzymało określenie mrozi, czyli zwrot używany w przypadku opisywania czegoś przypałowego, cringe’owego. Wyróżnienie przypadło słowu odciszyć się, którego popularność jest oczywiście związana z nauczaniem zdalnym i powszechnym użyciem komunikatorów głosowych. Co ciekawe, społeczność gamingowa może być nieco skonfundowana. Od lat domyślnym zwrotem na wyciszanie jest zmutuj i odmutuj, które są kalkami z języka angielskiego.

Co o wynikach sądzą biorący udział w konkursie jurorzy? Oddajemy klawiaturę Bartkowi Chacińskiemu: Ten plebiscyt, odnoszący się do wiecznie pożądanej i utożsamianej z kreacją językową „młodzieżowości”, stał się bardziej popularny niż wybory „dorosłego” słowa roku. I z tych powodów – a także dzięki otwartemu procesowi głosowania – cieszy się od kilku lat zainteresowaniem zabiegających o uwagę bohaterów mediów społecznościowych, w tym dwóch twórców popularnego satyrycznego bloga i fanpage’a, współodpowiedzialnych m.in. za karierę w plebiscycie słowa śpiulkolot. Nie należy o tym zapominać, analizując świeżość słów pojawiających się w ścisłej czołówce. To zestaw haseł powstający na drodze głosowania, a kto głosuje – trudno sprawdzić, musimy się opierać na deklaracjach. W internecie – jak głosi jedna z jego najstarszych maksym – każdy może być psem. Nie ma więc powodów, dla których do kategorii wiekowej 13-17 nie mogliby aspirować witający czterdziestkę celebryci czy satyrycy w wieku twoich starych.

Anna Wieliczek potwierdza z kolei to, o czym pisaliśmy po ogłoszeniu finałowej 20 Młodzieżowego Słowa Roku: Co ciekawe, na zwycięskie słowo głosowało najwięcej osób powyżej 18. roku życia, wydaje się więc, że „śpiulkolot” jest „wynalazkiem” językowym nieco starszej młodzieży lub tych młodych lub czujących się młodo dorosłych, dla których humor internetowy oparty na memach jest chlebem powszednim.

Zobacz również
Naznaczeni

Jak widzicie, jurorzy są zgodni w kwestii interpretacji wyników konkursu. Akcja daje oczywiście pewien wgląd w panujące trendy, ale koniec końców, ciężko oczekiwać, aby była ona idealnym odzwierciedleniem języka młodzieży. Jednym z głównych czynników sprawiających że jakieś określenie jest cool, jest jego unikalność. Jeśli wykreowane przez młode osoby słowa wchodzą do masowego obiegu, zostają one zazwyczaj porzucone przez tych, którzy je wymyślili.

Niemniej, sama akcja zasługuje moim zdaniem na pochwałę. W końcu komunikacja jest czynnością, którą wykonujemy praktycznie każdego dnia. Umiejętność dostosowania języka do odbiorcy ma ogromny wpływ na jej jakość. Z tego względu, wszelka wiedza na ten temat jest bezcenna. Trendy słówka w ustach starszych osób nie zawsze muszą być przypałem. Doceńmy ich starania. Ten gest to przecież dowód na to, że zależy im, żeby zrozumieć obecny świat i znaleźć wspólny język. I ja to szanuję.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony