Adaptacja zakazanej książki, spektakl o Jezusie i zejście Anioła Zagłady, czyli zamknięcie teatralnego sezonu
"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie…
Wakacje za pasem, co oznacza, że zbliżamy się do końca sezonu teatralnego. Jakie spektakle warto zobaczyć jeszcze przed letnią przerwą? Odpowiedź znajdziecie poniżej!
Ostatnie miesiące obfitowały w sporo ciekawych premier, wśród których wymienić należy chociażby Innych Ludzi Grzegorza Jarzyny czy Kino Moralnego Niepokoju w reżyserii Michała Borczucha, które zdecydowanie możemy uznać za udane.
Tak naprawdę to ostatni dzwonek, by zainteresować się czerwcowymi repertuarami. W tym miesiącu mamy możliwość zobaczenia zarówno dobrze już znanych, jak i premierowych (tak, tak!) spektakli, które warto oznaczyć sobie w kalendarzu jako „must see”. Poniżej kilka teatralnych opcji będącymi alternatywą dla wieczorków na nadwiślańskich schodkach.
Teatr Powszechny – Mein Kampf
Budząca kontrowersje Mein Kampf to przykład sztuki, która na teatralnych deskach zadebiutowała w kończącym się właśnie sezonie – dokładniej 23 marca. To próba odnalezienia odpowiedzi na pytania, jak bardzo postulaty i poglądy zapisane w tej historycznej już książce, są obecne w aktualnej rzeczywistości. To porównanie współczesnego języka nienawiści i pogardy, z tym prezentowanym dziewięćdziesiąt lat temu przez Adolfa Hitlera. Dlaczego mimo tak tragicznych wojennych doświadczeń, faszyzm i narodowy fanatyzm znów mają się dobrze? Zważywszy na panujący aktualnie polityczny klimat na świecie, warto zobaczyć i przemyśleć kilka spraw. W Teatrze Powszechnym „Mein Kampf” zobaczymy od 21 do 23 czerwca.
Jezus – Nowy Teatr
Kameralny spektakl wyreżyserowany przez Jędrzeja Piaskowskiego. Swoją premierę będzie miał 22 czerwca i przez kolejne pięć dni będziemy mogli zobaczyć go w Nowym Teatrze na Mokotowie. W centrum zainteresowania twórców była ta pełna bezwarunkowej, potężnej miłości, historia życia Jezusa, która do dziś stanowi podwaliny europejskiej kultury i moralnych zasad milionów ludzi. Choć na przestrzeni lat zawłaszczana była przez różne autorytety, wykorzystujące ją do czynienia zła i okrucieństwa, rewolucyjna wspólnota sprzed dwóch tysięcy lat trwa do dziś. I ma się dobrze. „Jezus” będzie próbą wejścia w dialog z zapisaną w ewangeliach historią i dodania wolnościowo-miłosnego wątku do historii życia Jezusa. Co z tego wyjdzie? Przekonamy się już niebawem.
Rechnitz – Anioł Zagłady – TR Warszawa
Kilka miesięcy temu, na własne oczy przekonaliśmy się o potężnym ładunku emocjonalnym, jaki niesie za sobą Rechnitz. Sztuka teatralna z elementami opery, w której za muzyczne aspekty odpowiadał Wojtek Blecharz, to pozycja obowiązkowa! Choć prezentowana na scenie historia jest absolutnie przebodźcowana i wysysa z nas resztki energii, to nie pozwala oderwać wzroku od aktorów, odgrywający rolę Posłańców. Ci przedstawiają własne wersje wydarzeń z masakry, dokonanej przez SS-manów na żydowskich robotnikach, podczas trwającego w zamku austriackiej baronowej balu. Reżyserka – Katarzyna Kalwat, główny nacisk kładzie na język, traktując go jako źródło manipulacji, kłamstw i przemocy. Na scenie aktorom towarzyszy także kwartet wiolonczelistów, symbolizujących zespół, zabawiający wówczas zdegenerowaną arystokrację.
Capri – Teatr Powszechny
Na sam koniec wrzucamy Wam niezły smaczek – w czerwcu odbędą się dwa spektakle nowej sztuki od Krystiana Lupy. Oficjalna premiera dopiero w październiku, ale już 15 i 16 czerwca będziecie mieli okazję zobaczyć II akt w formule „work in progress”. Capri będize spektaklem na podstawie utworów: „Kaputt” i „Skóra” Curzia Malapartego oraz „Księga z San Michel” Axela Munthe. Sam Lupa mówi o sztuce, że jest to „Wyspa i dom na wyspie. Azyl, schronienie. Uciekamy przed monstrum Europy. Przed państwem, przed religią, przed dyktaturą, przed demokracją, przed Potworem Homo Christianis, przed wojną..”, a to tylko fragment jego apokaliptycznego i enigmatycznego opis. Czekamy mocno.
To oczywiście tylko niewielka część tego, co zobaczymy w najbliższym czasie w warszawskich teatrach. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami – pobierzcie aplikację Going. i sprawdźcie nasz Przewodnik Teatralny. Znajdziecie tam wszystkie informacje o najnowszych premierach, aktualnym repertuarze i najciekawszych tytułach.
"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie takie takie. Ale w miarę to nauka mnie najbardziej kręci i w ogóle mam nadzieję na przyszłość". Ponadto uliczne trendy, szeroko pojęty lifestyle i eksplorowanie warszawskich zakamarków. Często nie śpię, bo scrolluję TikToka.