Czytasz
Zbigniew Wodecki – 5 ponadczasowych hitów polskiego wirtuoza

Zbigniew Wodecki – 5 ponadczasowych hitów polskiego wirtuoza

zbigniew wodecki

Piąta edycja Wodecki Twist Festival zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji wybieramy pięć najważniejszych utworów Zbigniewa Wodeckiego.

O wielkości Zbigniewa Wodeckiego nikogo przekonywać nie trzeba. Artysta pozostawił po sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu. Jego utwory towarzyszyły Polakom od lat 80 i będą z nimi jeszcze przez wiele kolejnych dekad. Dziś spróbujemy wybrać najważniejsze z nich.

Zbigniew Wodecki – Zacznij od Bacha

Wodecki nigdy nie ukrywał swojej sympatii do THC. I nie chodzi tylko o to, że nagrał kultowe Zacznij od bucha, ale też o wywiad, który udzielił w 2016 roku. “Zapaliłem marihuanę i czułem się bardzo dobrze” mówi. Jak widać procannabisowa postawa nie jest jedynie domeną młodych. A manifest Maty i Young Leosi to tylko część większego ruchu, który trwa od lat.

Zbigniew Wodecki + Mitch & Mitch – Rzuć to wszystko co złe

Współpraca z orkiestrą Mitch & Mitch sprawiła, że twórczość Wodeckiego odżyła i podbiła serca nowych pokoleń. Jak to często bywa, niektóre fenomeny potrzebują pewnego rodzaju pomostu. Podobnie było zresztą z dorobkiem Krzysztofa Krawczyka. Choć w jego wypadku kluczowym czynnikiem w przebiciu się do świadomości młodych były w głównej mierze remixy. W przypadku Wodeckiego wystarczył dobrze pomyślany album i seria koncertów, która przypomniała o jego największych hitach.

Zbigniew Wodecki & 2Pac – Lubię wracać tam gdzie byłem

Żadne zestawienie najlepszych kawałków Wodeckiego bez Lubię wracać tam gdzie byłem nie ma prawa istnieć. Choć stężenie klasyka w klasyku może w tym wypadku działać lekko na niekorzyść – wszak nikt nie chciałby jeść nawet najlepszego kawioru każdego dnia. Stąd wybór wersji alternatywnej, które robi od jakiegoś czasu niemałe zamieszanie w świecie kreatywnych mashupów. Pomysł na zestawienie Wodeckiego z 2Pac-em był bardzo odważny, dlatego efekt robi aż tak duże wrażenie.

Zbigniew Wodecki – Izolda

Występ w Opolu przypadł na dwa lata po premierze debiutanckiego albumu Zbigniew Wodecki. Już wtedy wiadomo było, że mamy do czynienia z wielkim talentem. Lekkość, z jaką Wodecki potrafił interpretować utwory i narzucać im swój charakterystyczny styl od zawsze imponowała. W tej balladzie ukazuje swoją zdolność do oddawania subtelności i kruchości. Wykonanie chwyta za serce jak mało co.

Zbigniew Wodecki – Opowiadaj mi tak

Kolejny potężny sentymentalny trip. Opowiadaj mi tak zaraża swoim pozytywnym vibem od pierwszych sekund. Najmocniejszym atutem twórczości Wodeckiego jest chyba fakt, że potrafił tworzyć niezwykle melodyjne hity, które zapadały w pamięć niczym utwory dla dzieci. A mimo to, nie były wcale infantylne czy nadmiernie uproszczone. Ten wyjątkowy balans wyróżniał i wyróżnia go na tle innych artystów.

Wodecki Twist Festival 2022

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone