Bo to grzech nie zobaczyć: TOP5 filmów i seriali LGBTQ+ na Miesiąc Dumy
"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie…
Romans z Gruzińskim Baletem Narodowym w tle, miłość w obliczu nieuniknionej śmierci oraz mocne kino od Millenium Docs Against Gravity w domowym streamingu – łapcie pięć świetnych produkcji, które nie przedostały się do mainstreamu, a powinny!
Wiadomo, że Miesiąc Dumy powinien trwać cały rok, a nieheteronormatywność powinna przestać budzić jakiekolwiek większe emocje. Ale żyjemy w takiej rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Jeśli więc czerwcowe akcje związane z Pride Month mają dodać otuchy, pewności siebie oraz być wsparciem choćby dla jednej osoby, to warto o tym mówić jak najgłośniej! Tematyka tolerancji, otwartości oraz problemów z jakimi boryka się społeczność LGBTQ regularnie pojawia się już w filmach i serialach, stąd zestawienie kilku TOPÓW, które trzeba zobaczyć koniecznie. Bez gadania!
Wszystkie nasze teksty o Miesiącu Dumy 2021 znajdziecie tutaj.
Bo to grzech – HBO GO
Bo to Grzech/It’s a sin to pięcioodcinkowy serial, wobec którego byłem początkowo nastawiony raczej sceptycznie. Spodziewałem się bowiem historii, jakich w przeszłości mogliśmy oglądać już wiele, raczej bez fajerwerków. Okazało się, że jest wprost przeciwnie i tym sposobem cały sezon zobaczyłem w jeden wieczór. Leżąc na kanapie pod kocem, śmiejąc się i zawodząc płaczem na pół mieszkania. Bo to niezwykle przejmujący, świetnie napisany serial. Opowiada on o początkach epidemii AIDS w Wielkiej Brytanii oraz ówczesnej brutalnej rzeczywistości. Przyjaźń na śmierć i życie, szalona młodość, miłość kontra opresyjny, nieubłagany system i cierpienie – siła tego serialu tkwi w prostocie. W tym, że zaprzyjaźniamy się z jego bohaterami już od pierwszego odcinka, kibicujemy im, chcemy dla nich jak najlepiej, do końca mamy nadzieję na happy end. Tytuł do zobaczenia obowiązkowo, tym bardziej jeśli jesteście fanami muzyki z lat 80. – to będzie miód na Wasze uszy.
A potem tańczyliśmy – OutFilm
Gruzińska pozycja z 2019 roku to produkcja zasługująca na miano kina genialnego. A potem tańczyliśmy jest opowieścią o o młodym chłopaku, którego życie skupione jest wokół gruzińskiego baletu. Trenuje go od dzieciństwa i gdy w końcu pojawia się możliwość wyjazdu w światowe tournée , do zespołu dołącza nowy tancerz. Zacięta rywalizacja między chłopakami przeradza się w namiętność… A to wszystko z narodowym tańcem i przejmującą muzyką w tle. Choć film wzbudził w Gruzji wielkie kontrowersje i protesty konserwatywnej części społeczeństwa, to okazał się być frekwencyjnym hitem zarówno w kraju, jak i na festiwalach w innych częściach świata. MUST SEE!
O premierze filmu pisaliśmy też tutaj.
Ujawnienie – Netflix
Ujawnienie to bardzo ważny, otwierający oczy dokument, pokazujący jak transpłciowa mniejszość pokazywana była i jest w kinie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Jak wpływa na nich obraz kreowany przez reżyserów filmów i seriali? W produkcji Netflixa wzięła udział pokaźna grupa najważniejszych, transpłciowych artystów i to im w całości oddano głos. Co jest niesamowitą siłą tego dokumentu. O swoich doświadczeniach, o kinie i o tym jaki wpływ ma ono na poglądy oraz postawy społeczeństwa opowiedzieli m.in. . Laverne Cox, Chaz Bono, Jamie Clayton czy Lilly Wachowski.
Wszystkie chwile szczęścia – OutFilm
Produkcja z 2017 roku zrobiła niemałe zamieszanie podczas amerykańskich festiwali filmowych, zyskując pochlebne opinie krytyków i nagrodę publiczności podczas Outfest w Los Angeles. Wszystkie Chwile Szczęścia to chwytająca za serce historia gwiazdy telewizji Lainey, która ze względu na stan zdrowia postanawia wyprowadzić się ze swoją partnerką do domu z widokiem na ocean. Jej stan nie ulega jednak poprawie – jest wręcz przeciwnie. Niesamowicie ciepły, intymny, wiarygodny obraz prawdziwej miłości w obliczu tego co nieuniknione. Ostatnich chwil, trzymających nas w napięciu, wywołujących potoki łez, lawiny współczucia i masę innych emocji, jakie tylko możecie sobie wyobrazić, gdy pomyślicie o dwóch zakochanych kobietach, muszących mierzyć się z nadchodzącą śmiercią jednej z nich.
Witamy w Czeczenii – Millenium Docs Against Gravity
Filmy z MDAG dostępne na platformie streamingowej MDAG? To, co jeszcze kilka lat temu mało komu przeszło chociażby przez myśl, w dobie lockdownów stało się rzeczywistością. Tym sposobem mamy nieograniczony dostęp do masy tytułów, wśród których jest m.in. Witamy w Czeczenii. O obozach koncentracyjnych i eksterminacji osób LGBTQ+ w tym regionie zrobiło się głośno w 2016 roku, kiedy międzynarodowej opinii publicznej przed oczami stanęły najstraszniejsze skojarzenia i wspomnienia z ludobójstw XX wieku. Dokument pokazuje grupę rosyjskich działaczy, pomagających w ucieczce zagrożonym Czeczenom, których życie wisi na włosku tylko i wyłącznie z powodu tego, kogo kochają. Nie będzie to seans najłatwiejszy, jednak na pewno ważny.
"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie takie takie. Ale w miarę to nauka mnie najbardziej kręci i w ogóle mam nadzieję na przyszłość". Ponadto uliczne trendy, szeroko pojęty lifestyle i eksplorowanie warszawskich zakamarków. Często nie śpię, bo scrolluję TikToka.