2 lata, ponad 200 audycji i 300 zaangażowanych twórców – Radio Kapitał to otwarta, kreatywna platforma, gdzie posłuchacie muzyki, informacji o eventach i fenomenach, których próżno szukać na innych stacjach. Pierwsze takie radio w Polsce można wspomóc w ramach zrzutki.
Grafika od Bartosza Zaskórskiego, dziarka od Izy Wolf, bilety na Millenium Docs Against Gravity, warsztaty z Rekordboxa z Monster DJ, pakiet suwenirów od Unsound Festival, czy po prostu T-shirt tru fana z logo stacji – te wszystkie nagrody możecie zgarnąć w ramach zrzutki na Radio Kapitał. Zbliżamy się do ostatniej prostej. Ale może od początku… Czym jest Radio Kapitał i dlaczego warto je wspierać?
Radio Kapitał to społecznościowa, internetowa stacja radiowa, która nadaje nieprzerwanie już prawie dwa lata. To platforma społecznego i artystycznego dialogu dla 260 autorskich audycji, prezentująca oryginalne treści o kulturze, społeczeństwie, historii, literaturze, sztuce oraz muzyce, której nie usłyszysz nigdzie indziej. Radio Kapitał to także odpowiedź na potrzebę stworzenia niezależnej i niekomercyjnej przestrzeni ekspresji, oddolnego działania – nie dla zysku, lecz dla osobistej satysfakcji i społecznej korzyści
– czytamy w opisie zrzutki.
Historia Radia Kapitał rozpoczyna się w czerwcu 2019 roku. To wtedy, w warszawskim MSN na ulicy Pańskiej, odbyła się premiera projektu moderowanego przez Komunę Warszawa oraz Fundację Bęc Zmiana. To w muzeum założono pierwsze studio Radia i to tam wybrzmiała pierwsza audycja live. Od premiery minęły już dwa lata, w międzyczasie wybuchła pandemia, a Radio Kapitał z niewielkiej grupy zapaleńców stało się ważnym ośrodkiem kultury, skupiającym ludzi z różnych miejsc, kultur, backgroundów. Ta sieć połączeń wykreowała bezpieczną przestrzeń dla odważnych i potrzebnych inicjatyw. Możecie tam posłuchać audycji Let’s talk about sex, w której Bia Sadowska rozmawia o seksualności, programu prowadzonego przez kolektyw Otwarty Jazdów, cyklu DJ-setów od Oramics czy serii Całego Ciała powstałej z inicjatywy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. A to tylko niewielka próbka tego, co dzisiaj znajdziemy w ramówce Radia Kapitał.
O to, jak wyglądać może, przy m.in. Waszym wsparciu, dalsza przyszłość radia zapytaliśmy Adama Jankowskiego – członka zarządu Stowarzyszenia Radio Kapitał:
W dwa lata od powstania Radia Kapitał udało nam się zbudować platformę łączącą ponad 300 autorek i autorów tworzących obecnie ponad 260 audycji. To ogromny kapitał społeczny, który jasno pokazuje jak bardzo potrzebna była na mapie polskiej kultury rozgłośnia społecznościowa.
Liczba odbiorców oraz zapytań o możliwość dołączenia do radia stale rośnie i na obecną chwilę zaczyna przerastać nasze możliwości obsługi. Nie chcemy roztrwonić tak dużego zaufania ze strony autorek, autorów, odbiorców i odbiorczyń, w związku z czym skupiamy się w tej chwili na zdobyciu chociaż minimalnego finansowania, które pozwoli nam nie tylko obsługiwać codzienne działania radia, ale stworzy również warunki do uwolnienia ogromu kreatywnej energii, która powstaje w wyniku zderzenia twórców i twórczyń z najróżniejszych środowisk.
Już teraz, poza tworzeniem audycji, organizujemy koncerty, imprezy, prowadzimy warsztaty. Otworzyliśmy dwa studia radiowe – w Warszawie i w Łodzi, a w trakcie budowy jest Studio Eksperymentalne Radia Kapitał. Jest tego naprawdę dużo, jednak nie chcemy zwalniać tempa i zależy nam na tym by nieustannie się rozwijać – otwierać oddziały w kolejnych miastach i tworzyć infrastrukturę przyjazną dla niezależnych twórczyń, artystów, animatorek kultury, dziennikarzy i aktywistek. Mamy niezbędny kapitał społeczny oraz kadrowy, by to osiągnąć, a naszym najbliższym celem jest zebranie funduszy, które pozwolą nam zrobić kolejny krok w tym kierunku – kwituje Adam.
O tym, że Radio Kapitał to solidna grupa wspierających się wzajemnie twórczych osób świadczą przeznaczone na zrzutkę rarytasy. Wśród nich praca Bartosza
Zaskórskiego zaprojektowana specjalnie dla Radia Kapitał z okazji pierwszych urodzin. Motywacja do wsparcia inicjatywy bardzo prosta – sympatia – bo od początku działalności Kapitału jego siłą była pomoc oparta na serdeczności.
Zdecydowałem się wesprzeć Radio Kapitał ponieważ działają tam różni moi koledzy i koleżanki, których lubię.
uzasadnia Bartosz Zaskórski.
W działalność radia jest zaangażowanych coraz więcej ludzi. Ważnym elementem w całym zespole jest rzesza wolontariuszy, dzięki którym działanie radia jest coraz sprawniejsze. Wolontariuszki i wolontariusze odpisują na maile niemalże o każdej porze! O swoim doświadczeniu z projektem opowiedziała nam jedna z wolontariuszek, Kaja:
Dowiedziałam się po raz pierwszy o radyjku przez znajomych, którzy sami zaczęli działać z autorskimi audycjami – zachwycona otwartością, zaczęłam słuchać radia na co dzień i nakręcać się na tyle, by samej spróbować swoich sił na open callu. Aktualnie koordynuję działania zrzutki dla Radia Kapitał, do której wsparcia serdecznie zachęcam.
W Radiu Kapitał działam od października zeszłego roku, zaczęłam od stażu by poznać jego strukturę od wewnątrz. Szybko okazało się, że chciałabym zostać w nim dłużej. To wspaniała inicjatywa, której jedną z największych zalet jest różnorodność – radyjko skupia w sobie lokalne wytwórnie, instytucje kultury, niszowych twórców czyli przede wszystkim ludzi i ogromne pokłady dobrej muzyki.
Jeśli chcecie sprawdzić, kto tworzy Radio Kapitał, koniecznie odwiedźcie stronę inicjatywy. A jeśli zdecydujecie się je wesprzeć, wpadajcie na stronę zrzutki. Do końca pozostało już tylko 10 dni!
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z wykształcenia historyczka sztuki i fotografka, z zamiłowania kartomantka. Ezo tematy nie są mi obce. Lubię rozmawiać, szczególnie z kobietami i o kobietach. Jestem związana z Radiem Kapitał, gdzie współprowadzę "Tarotiadę" i mam swoje solowe pasmo "Czeczota".