Czytasz
Technika pomodoro i inne darmowe aplikacje, które zmienią twoje życie na lepsze 🧘

Technika pomodoro i inne darmowe aplikacje, które zmienią twoje życie na lepsze 🧘

Oto programy, dzięki którym zmienisz nawyki i pokonasz swoje słabości.

W obecnych czasach nie jest łatwo się skupić. Telefony, które równie mocno pomagają nam w zdobywaniu wiedzy i rozwoju, potrafią skutecznie sabotować każdą aktywność, która wymaga dłuższej koncentracji. Jak sobie poradzić z taką ilością bodźców i informacji do przetworzenia? Cóż, na szczęście nasze smartfony to nie tylko maszynki do bezkresnego scrollowania mediów społecznościowych, ale i potężne narzędzia rozwoju osobistego. Trzeba tylko wiedzieć, które aplikacje ściągnąć. Te darmowe programy na telefon pomogą Ci trzymać na wodzy własne słabości i destrukcyjne nawyki oraz zainspirują do zmiany życia na lepsze. Skuteczność każdego z nich sprawdziłem na własnej skórze!

Sleep Cycle (iOS / Android)

Zacznijmy od podstawy, czyli snu. Jest on kluczowy zarówno dla naszego zdrowia, jak i dobrostanu psychicznego. Niestety, traktując go jako najbardziej prozaiczną czynność na świecie, zbyt często nie przykładamy do niego większej wagi. Zanim zacząłem używać Sleep Cycle, myślałem, że przesypiam co noc odpowiednią ilość godzin. Program uświadomił mnie, że jest inaczej. A to dlatego, że aplikacja śledzi, ile godzin realnie przesypiamy – nie zaś leżymy w łóżku. Korzystając z mikrofonu, analizuje dźwięki, które z siebie wydajemy i na ich podstawie ocenia, czy np. mówimy przez sen, chrapiemy, czy też niespokojnie kręcimy się w kołdrze. A to nie wszystko. W Sleep Cycle zamiast konkretnej godziny pobudki wybieramy przedział czasowy. To w jego obrębie aplikacja szuka dla nas najlepszego momentu na rozpoczęcie dnia. No i od razu uspokajam użytkowników Iphone’a – alarm w Sleep Cycle jest ultra przyjemny 🎸

Intellect (iOS / Android)

Intellect to aplikacja opisywana jako samodzielna terapia behawioralna (CBT). Choć oczywiście nic nie zastąpi regularnych spotkań z prawdziwą terapeutką/terapeutą, to trzeba przyznać, że architektura programu i możliwości, które oferuje Intellect, są imponujące. Znajdziemy tu takie narzędzia, jak codzienny kwestionariusz własnego nastroju, zasoby wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, jak i techniki czy zadania pozwalające nam lepiej radzić sobie z trudnościami natury psychologicznej. Intellect to idealny wstęp do głębszej introspekcji i pracy ze swoją psychiką. Szczególnie wtedy, gdy standardowo terapia z jakiegoś powodu nie jest dla nas możliwa w danym momencie.

Czego nie mówić osobie z depresją?

Habitica (iOS / Android)

technika pomodoro

Nawyki is a thing. Waga naszych przyzwyczajeń dla jakości życia oraz pracy jest nieoceniona. Wiedzą o tym zarówno autorki/autorzy książek (Atomowe Nawyki, Nawyki 2.0), podcastów (ostatnio tematowi poświęcony był odcinek O Zmierzchu), no i oczywiście twórcom aplikacji. Szczególnie tych ostatnich jest mnóstwo. Niemniej, Habitica zdecydowanie się wśród nich wyróżnia. Aplikacja nie jest kolejnym generycznym, szaroburym programem napisanym na kolanie, tylko czymś na wzór gry RPG, w której robimy progres, wykonując wyznaczone przez nas samych cele i zadania. To sprawia, że wytwarzanie pozytywnych nawyków nie jawi się nam jako żmudny i nieatrakcyjny proces, tylko dobra zabawa. PS w Habitice możemy nawet stworzyć swojego avatara. Tak się hackuje umysł.

Be Focused (iOS / Android)

Technika pomodoro – jak działa?

Technika pomodoro to prosty i skuteczny sposób na skupienie. Jej zasady są proste – ustawiasz zegar na 25 minut, podczas których w pełni koncentrujesz się na twoim zadaniu, pracy, twórczości albo cokolwiek sobie wyznaczysz (technika pomodoro działa na każdy rodzaj aktywności, który wymaga skupienia). Po tym czasie następuje pięciominutowa przerwa. A następnie znów 25 minut pracy i 10 minut przerwy. I tak w kółko. Oczywiście możesz ustawić ten interwał wg swoich potrzeb. Tak czy siak, działa.

Sprawdź też

Insight Timer (iOS / Android)

technika pomodoro

Medytacja już dawno przestała kojarzyć się wyłącznie z dalekowschodnimi tradycjami i egzotyczną duchowością. Jej współczesne, przystosowane do zachodniego świata formy typu mindfulness, znalazły miejsce w naszym codziennym życiu. Ma to swoje odbicie również w ilości aplikacji, które mają nam pomóc w medytacyjnej praktyce. Dla wielu osób najlepszą opcją jest popularny Headspace. Niemniej, osobiście równie mocno polecam jej darmowy odpowiednik, czyli Insight Timer. To duża baza medytacji prowadzonych oraz wykładów, które pomagają w rozwijaniu w sobie uważności. Program ma mocno społecznościowy charakter – można wymieniać się z innymi użytkownikami opiniami na temat danych nagrań czy wspierać się w sztuce medytacji.

Going. (iOS / Android)

Nie samymi zadaniami człowiek żyje. Gdy już nauczymy się nowych nawyków, zoptymalizujemy nasze zarządzanie czasem, a potem jeszcze trochę sobie pomedytujemy, przychodzi czas wolny. Jaką rozrywkę wybrać, by spędzić przyjemne, a zarazem wartościowe chwile? Dla mnie najlepiej działa wychodzenie z domu. Najczęściej wybieram koncert, obiad ze znajomymi czy wystawę w muzeum. Wtedy nieoceniona okazuje się aplikacja Going., w której znajdziesz wszystkie opcje na wyjście na miasto w jednym miejscu. Nierzadko jest ich cała masa, więc aplikacja pozwala uporządkować je wszystkie w kalendarzu, gdzie w prosty sposób zapisujemy wydarzenia, które nas interesują. Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie pomylił dnia imprezy albo koncertu! Z appką Going. już nigdy nie dopadnie cię FOMO ani opór przed wyjściem z domu.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone