Czytasz
Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa. Zobaczcie poruszającą kampanię społeczną

Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa. Zobaczcie poruszającą kampanię społeczną

Załóżmy, że jednak mogę – deklaruje Madison Tevlin, aktorka i aktywistka z trisomią 21. Jej przesłanie to próba emancypacji i rozbrojenia stereotypów.

Protagonistka spotu, który powstał na zlecenie włoskiej organizacji CoorDown, idzie do baru i prosi o drinka. Kelnerka patrzy na nią z politowaniem i zamiast alkoholu podaje oranżadę w szklanej butelce. Podobne sytuacje zdarzą się jeszcze kilka razy. Młoda kobieta chciała przyswoić twórczość Szekspira, ale nauczyciel proponuje jej wkuwanie elementarnych wierszyków. Myśli o przeprowadzce z domu, jednak rodzice nie traktują poważnie tych deklaracji. Łatwiej pilnować, żeby jadła z nimi posiłki i codziennie myła zęby.

ASSUME THAT I CAN | World Down Syndrome Day 2024

Zwiększyć świadomość społeczną

A co, gdyby przyjąć, że bohaterka mogłaby wykonać każdą z rzeczy, na które nie pozwolili jej inni? Takie pytanie pada nieprzypadkowo akurat dzisiaj. 21 marca, równolegle z początkiem kalendarzowej wiosny, obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jego pomysłodawca, grecki genetyk Stylianos E. Antonarakis, chciał dzięki niemu zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą trisomii 21. chromosomu. W przypadku spotu założenie jest proste. Bywa, że niektórzy ludzie z różnych powodów – czy to z nadopiekuńczości, czy z braku dostatecznej wiedzy – traktują protekcjonalnie chorych. Arbitralnie odmawiają im prawa do podejmowania własnych decyzji.

Niebiesko-żółta wstążka to jeden z symboli Światowego Dnia Zespołu Downa / fot. Brian Grant / Printerval

Przeciwko stereotypom

Włosi z CoorDown zdają się rozumieć, że w niektórych sytuacjach taka troska jest wskazana. Bywa, że choroba uniemożliwia obcowanie z innymi ludźmi i utrudnia samodzielność. Wysoko funkcjonujące osoby z zespołem Downa potrafią jednak wieść w miarę normalne życie: zakładać rodziny, chodzić do pracy, rozwijać swoje pasje. Dobrze, aby nie byli skreślani na starcie tylko ze względu na generalizujące stereotypy.

Twórca Puchatka: Krwi i miodu idzie w zaparte. Rhys Frake-Waterfield buduje całe uniwersum!

Jedną z osób, której trisomia 21. chromosomu nie przeszkodziła w spełnianiu marzeń, jest Madison Tevlin. Kanadyjka stała się popularna za sprawą nagrania coveru piosenki All of Me Johna Legenda. Wideo dotarło nawet do samego artysty, a determinacji wokalistce-amatorce pogratulował także aktor Ashton Kutcher. Z czasem Tevlin weszła do telewizji. Wystąpiła w serialach Mr. D oraz Lost & Found Music Studios. Prowadziła także talk-show Who Do You Think I Am?, którego gośćmi były osobowości ze świat kultury i show-businessu.

Sprawdź też

Fragment programu Who Do You Think I Am prowadzonego przez Madison Tevlin

Samospełniająca się przepowiednia

Radość z życia czerpie także 29-letnia Marta Sodano, która reprezentowała CoorDown na jednym z posiedzeń ONZ. O tym, że stereotypy utrwalane przez inne osoby potrafią podciąć skrzydła, przekonywała na długo przed nagraniem kampanii społecznej. – Odkryłam, że w psychologii istnieje koncepcja zwana samospełniającą się przepowiednią. W jej myśl nauczyciel, który uważa, że uczeń czegoś nie zrozumie, po prostu nie przekaże mu tej wiedzy. Sama czuję, że nie ma łatwych i trudnych pojęć. Zawsze istnieje prosty sposób wyjaśniania rzeczy. Złoszczę się, gdy myślę o tym, ilu rzeczy mi nie wyjaśniono – tłumaczyła. Jej słowom wtóruje Karim Bartoletti, który wyprodukował spot. – Każdego roku CoorDown wraz z partnerami kreatywnymi stara się zburzyć obraz świata osób z niepełnosprawnościami. Tym razem rzucamy światło na siłę uprzedzeń, które są nieodłączną częścią życia osób z zespołem Downapodsumowuje.

Światowy Dzień Zespołu Downa to również świetna okazja do tego, żeby dowiedzieć się więcej o specyfice trisomii 21 chromosomu. Użytecznym źródłem może okazać się choćby półgodzinny reportaż Droga życia przygotowany przez TVN24.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone