Czytasz teraz
Domówka: 5 pytań do Pawła Sakowicza
Opinie

Domówka: 5 pytań do Pawła Sakowicza

Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.

Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu jest Paweł Sakowicz – choreograf i tancerz, jeden z najciekawszych artystów związanych z performancem/nową choreografią. Jego realizacje Thriller i Masakra można było obejrzeć w Nowym Teatrze, a Jumpcore został zakupiony do kolekcji Zachęty.

fot. Karolina Zajączkowska

więcej o Pawle: pawelsakowicz.com

Jak wygląda obecnie twój plan dnia?

Wstaję około 10. Staram się przynajmniej godzinę robić pilates i inne ćwiczenia. Później, w zależności czy jest to akurat legalne lub nie, idę na spacer do parku lub nie idę. Po południu czytam i robię cardio. Próbowałem ustalić sobie jakiś precyzyjny plan zajęć, ale nic z tego nie wyszło.

Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało czasu, a teraz możesz się mu poświęcić?

Zacząłem medytować, pomaga mi to ogarnąć rzeczywistość i lęki.

Czy siedzenie w domu wpływa w jakiś sposób na twoją kreatywność?

Siedzenie samemu w domu to dla tancerza trochę więzienie. Naturalna jest dla mnie praca fizyczna w grupie, w dużej przestrzeni, naturalne są też podróże, ciągłe przemieszczanie się. Moja kreatywność jest na dość niskim poziomie, ale czytam dużo mądrych książek o tańcu z nadzieją, że coś mnie natchnie.

Czy planujesz stream live?

Zrobiłem jeden krótki wykład-tutorial dla Nowego Teatru, więcej streamu nie pamiętam.

W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów?

Wszystkie nasze projekty, grania i wyjazdy zostały odwołane lub przeniesione na bliżej niesprecyzowaną przyszłość. Wspierajmy psychicznie i finansowo, oferujmy i przyjmujmy pomoc. Dbajmy o widzialność tańca, szerujmy i dyskutujmy, a jak to się już skończy – przychodźmy na spektakle i festiwale.

Rekomendacje kulturalne na czas social distancing:

W pandemii bardzo dobrze wchodzą mi Mróz i Bratanek Wittgensteina Thomasa Bernharda. Słucham głównie Jana Garbarka, bo bardzo pokochałem serial Devs. Pajacyki najlepiej robi mi się do Plachu na tekhno artystów Cream Soda i Khleb.

Zobacz również

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!


Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony