Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.
Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu jest Łukasz Stachurko, znany pod pseudonimem Sonar Soul didżej i producent. Możecie go również znać z projektów RYSY czy SONAR.
Jak wygląda obecnie twój plan dnia?
Brak zadań wymagających ode mnie wyjścia z domu i stawienia się gdzieś na określoną godzinę sprawia, że czas ucieka mi przez palce i robię się mało efektywny. Poza tym, mam skłonność do ślęczenia po nocach i potem spania do południa, dlatego sporo pracy wkładam w planowanie dnia, wyznaczanie sobie obowiązków i rozliczanie się z ich wypełniania. Staram się nie spać dłużej niż do 10, potem kawka, śniadanie i trening (bieganie w lesie albo ćwiczenia w domu). Do wspomnianych wyżej obowiązków zaliczam: pracę nad trzecim albumem Sonara, szukanie dodatków do domu (jesteśmy z dziewczyną w procesie aranżacji naszego domu i bardzo nas to pochlania), sprzątanie, digging nowej muzyki i przygotowywanie setów.
Mam też całkiem sporo pozamuzycznej pracy jako montażysta i producent filmów reklamowych. Czasem zdarza mi się udźwiękowić jakąś produkcję (ostatnio pracowałem nad muzyką do podcastu czytanego przez Rosalie.). Sporo czasu poświęcam też na przyjemności. Z zapałem cisnę w Zeldę na Nintendo Switch (chyba nie miałem takiej wkrętki w grę komputerową od czasów liceum). Odświeżam sobie klasyki filmowe (ostatnio Twin Peaks, Taxi Driver, Seks, kłamstwa i kasety wideo, Ona się doigra, Głowa do wycierania, Dym i Brooklyn Boogie) i przeczesuje serwisy streamingowe w poszukiwaniu kina niezależnego (z ostatnich: Blue Jay, Frances Ha, I Don’t Feel at Home in This World Anymore, American Splendor, Toto and His Sisters).
Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało czasu, a teraz możesz się mu poświęcić?
Po raz 1232343 podjąłem próbę nauki gry na pianinie. Czasem zdarza mi się usiąść i coś tam sobie na czuja poplumkać, ale mam problem ze zmobilizowaniem się do nauczenia się konkretnych rzeczy. Dlatego raz na tydzień staram się nauczyć grać jakiś konkretny numer. W tym momencie cisnę temat ze wspomnianego już wcześniej Twin Peaks. Ponadto pożyczyłem longboard od znajomego, odpalam sobie oldskulowe rapsy i śmigam po pobliskim parku.
Czy siedzenie w domu wpływa w jakiś sposób na twoją kreatywność?
Nie odczuwam jakiejś wielkiej różnicy w stosunku do czasu sprzed pandemii. Na pewno fakt, że sam sobie organizuje czas ma pozytywny wpływ na efektywność działania. Nic mnie nie rozprasza, mogę poświęcić na twórcze działania tyle czasu, ile potrzebuję. Ponadto oglądanie filmów jest dla mnie mocno inspirujące, a próba nauki gry na pianinie też ma bezpośrednie przełożenie na kreatywność. Do tego zaczęła się wiosna. Chyba w tej kwestii jest jednak lepiej niż powiedzmy 2-3 miesiące temu.
Czy planujesz koncertowy/didżejski stream live?
Co tydzień w czwartek o godzinie 20 gram godzinnego live seta na antenie Radia Kampus. Audycja nazywa się Cykliczny Sonar Soniczny i jest również streamowana przez kampusowego Facebooka. To też jedna z aktywności, która układa mi tydzień. Do audycji muszę się przygotować, a w czwartek pojechać do radia, rozstawić sprzęt, no i zagrać. Mam fajny feedback i rosnące grono słuchaczy. Nie mogę się już doczekać żeby zagrać zebrane ostatnio numery dla tańczącej publiki w klubie.
W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów?
Kupując ich płyty (najlepiej bezpośrednio od samych artystów, niektóre serwisy jak Bandcamp zrezygnowały na czas pandemii ze swojej prowizji), szerując ich muzykę, wpłacając datki przy streamach internetowych.
Zachęcam do posłuchania playlisty złożonej utworów granych w mojej audycji Cykliczny Sonar Soniczny. Jeśli macie ochotę na więcej zapraszam na mojego Mixclouda, gdzie dostępne są wszystkie dotychczasowe odcinki audycji.
Playlista:
Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:
– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody
– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem
– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają
– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi
Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590
Nie panikujcie, uważajcie!