Czytasz
Domówka: 5 pytań do Kuby Knapa

Domówka: 5 pytań do Kuby Knapa

Kuba Knap Kuchnia polska rap hot16challenge Going. MORE Domówka

Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.

Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu jest raper Kuba Knap, który niedawno wydał swój najnowszy album Kuchnia polska. Odpalajcie płytę i sprawdzajcie, co tam słychać u Knapa!

Jak wygląda obecnie twój plan dnia?

Nie mam planu dnia. Właściwie to wielokrotnie w życiu podejmowałem próby regulowania żywota, ale to mi nie idzie. Stawiam na czucie, od pobudki do zaśnięcia, daje sobie przeżywać emocje i stany – swoje i moich bliskich – i dopasowywać dzień do nich. Tak samo prezentuje się mój etos pracy – kiedy czuję, że wszystko sprzyja, to zasuwam ile mogę, a kiedy nie bardzo, to ograniczam się do rzeczy koniecznych.

Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało czasu, a teraz możesz się mu poświęcić?

Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek brakowało mi na coś czasu, raczej chęci i zapału. Braki mi się zdarzają, ale dzięki kwarantannie miałem możliwość mocno pogłębić relacje z najbliższymi.

Czy siedzenie w domu wpływa w jakiś sposób na twoją kreatywność?

Raczej nie bardzo, zmieniają się tylko dziedziny tworzenia. Czasem piszę więcej, czasem rysuję, czasem sobie nawet strugam jakieś pierdoły, ale zawsze mam jakieś twórcze zajęcie, niezależnie od sytuacji na świecie i możliwości opuszczania chaty.

Czy planujesz koncertowy/didżejski stream live?

Nie podnieca mnie wizja rapowania do oka kamery, chociaż myślałem jak taki temat ugryźć, żebym czuł się naturalnie i żebym dał słuchaczom trochę frajdy, ale nic się nie zamieniło w konkretny plan.

W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów?

W taki sam jak zawsze. Mało tego, jest to odwieczny patent jak wspierać człowieka – poświęcać im uwagę, dbać o ich dobre imię, dobrobyt – w miarę możliwości. Artysta zarabia wytwarzając produkt, jak rolnik czy drobny przedsiębiorca, tu nie ma wielkiej filozofii. Wystarczy kupić płytę, czy książkę, podyskutować ze znajomymi o dobrych rzeczach, które wychodzą, a przede wszystkim myśleć o twórcach jak o zwykłych ludziach, w kategorii lubię/nie lubię i dokładać starań, żeby ci ludzie, których lubię i którzy dają mi dobre rzeczy byli troszkę szczęśliwsi. O kulturę się dba jak o ogród.

Rekomendacje kulturalne na czas social distancing:

Filmy: Tańczący z wilkami, Spaleni słońcem, Kosmiczny Mecz, Babe – świnka z klasą, Gwiezdny pył, Pełnia

Książki: nie wiem, cały Polski kanon, od Reja po Wiesława Myśliwskiego

Gry: tenis, badminton, takie co by za blisko siebie nie stać

Płyty: wczoraj mi grali: Kali – Chudy chłopak, Bob Marley, Grażyna Łobaszewska i Mahalia Jackson

Serial: Ja mam tylko Pitbulla i Sopranosów na dysku i je gorąco polecam

Alternatywne rozrywki: ponudzić się i nacieszyć własną wyobraźnią. Ja z nudów wystrugałem orła scyzorykiem

Napój do pracki: czarna kawa

Szamka: Ogniem i Piecem w Gdyni jest niezawodne

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone