Czytasz
Obliczyli, ile taco waży Taco [ZOBACZ JAK] – fenomen peja “Obliczenia i analizy w rapie”

Obliczyli, ile taco waży Taco [ZOBACZ JAK] – fenomen peja “Obliczenia i analizy w rapie”

Jak wielki jest Mata w teledysku „Patoreakcja”? Jaki % raperów lubi pizzę hawajską? Ile dań zjadł Makłowicz? Ile taco waży Taco? Na te i wiele innych jeszcze bardziej absurdalnych pytań odpowiadająObliczenia i analizy w rapie” – fanpage na Facebooku, który przez ostatni rok bardzo mocno namieszał w polskim Internecie.

Obliczenia i analizy w rapie” to grupka matematycznych zajawkowiczów, którzy do wszystkiego lubią podejść analitycznie, nie zapominając przy tym o poczuciu humoru. Wyliczają wszelkie absurdalne rzeczy, jakie tylko mogą komuś przyjść do głowy, bazując (głównie) na tekstach polskich raperów, ale nie tylko. Tak się składa, że zadaliśmy im ostatnio zagadkę do obliczenia, o której rozwiązanie możecie znaleźć tutaj. Ja z kolei miałem przyjemność obserwować rozwój tego tworu od samiutkiego początku. Oto historia ich powstania.

Jesień 2020. Szaruga i mroczna aura lockdownu w najlepsze szalały za oknami. Ja, podobnie jak cała ekipa Sajko (serdecznie pozdrawiam) zabijaliśmy przybijającą nudę, pisząc teksty na portal Sajko Network. Pewnego dnia ni stąd ni zowąd napisał do mnie Kuba – autor wdzięcznego tekstu „Ile samochodów pojawiło się w tekstach Kizo? – analiza”, który zrobił niemały szum na portalu kilka tygodni wcześniej. Nie znałem go wtedy wcale, kojarzyłem tylko, że jest w redakcji Sajko, podobnie jak ja.


Kuba chciał zapytać, czy udostępnię jego kolejną analizę u siebie na fanpejdżu. Od słowa do słowa zaczęliśmy rozmawiać o jego twórczości. Po paru dniach dyskusji i rozkmin, jak pchnąć jego content dalej, zapytał, co myślę o pomyśle założenia fanpejdża skupiającym się na takich obliczeniach. I tak oto, moi drodzy, zaczyna się ta legenda.

Doradziłem mu wówczas, jak redakcyjny kolega koledze, jak zacząć, co na początku robić, do kogo pisać o rozgłos i w jaki sposób prowadzić fanpejdż, na własnych doświadczeniach (prowadziłem wówczas Raportażystę już ponad rok). Projekt ruszył, Kuba nie był w ogóle pewny sukcesu tego przedsięwzięcia. Jest z natury bardzo skromnym i można rzecz, nieprzebojowym kolesiem, który po prostu lubi wszystko obliczać. Opublikowano pierwsze obliczenie, pierwszą analizę, minęły trzy dni i… Kuba miał więcej lajków i zasięgów niż ja.

Żabson ostatnio napisał, że Leosia osiągnęła debiutem to, na co on musiał czekać 5 płyt i… przepełnia go z tego powodu ogromna duma i szczęście. Tutaj sytuacja jest analogiczna, chociaż Kuba może mieć mi za złe, że porównałem go do Young Leosi. Wybacz, Kuba, musiałem.


Kariera “Obliczeń” ruszyła lawinowo. Prędko zainteresował się nimi Hype, największy fanpage rapowy w Polsce, i pozwolił mu publikować niektóre analizy u siebie. To spowodowało duży skok liczby odbiorców. Kolejnym przełomem było obliczenie objętości wiader, które Żabson dodawał do zamówień swoich płyt. Analiza dotarła wówczas do samego Żabsona, który wrzucił ją na swoje Instastories, co ponownie przyniosło ogromny przypływ nowych fanów. Minął niecały tydzień nowej działalności Kuby, a on już był kojarzony w większości rapowego Internetu. Zresztą, jak rapował klasyk „To co zrobiłem do teraz to był trailer dopiero, elo”.


2020, najdziwniejszy rok XXl wieku, wreszcie dobiegł końca. W międzyczasie o Obliczeniach napisał newonce, a Kuba przestał być jednoosobową armią do podbijania Internetu. Zgłosiło się do niego parę osób podzielających jego obliczeniową zajawkę, kilkoro sam wyłapał, i tak powstała ekipa Obliczeń w Rapie z Kubą na czele. Na kolejny ich duży ruch nie trzeba było długo czekać. Już w styczniu na fanpage wleciała analiza, nad którą pracowali łącznie 2.5 miesiąca; „Ile przestępstw popełniono w Ojcu Mateuszu?” odbiło się echem w całym polskim Internecie. Kuba udzielił wywiadu dla Noizz.pl, a artykuły i pomniejsze wzmianki o tej analizie zrobił praktycznie każdy portal i magazyn w kraju.



Potem przyszedł marzec i kolejny olbrzymi blockbuster Obliczeń, który zamiótł wszystko: „Ile dań zjadł Makłowicz we wszystkich swoich programach?” eksplodowało docierając do każdego zakątku memiarsko-publicystycznego Internetu.

Sprawdź też
Clout Festival 2024


Analiza z królem polskiej gastronomii namieszała tak bardzo, że Kuba wylądował w Dzień Dobry TVN. Wszystko zaczynało powoli kwitnąć, kolejny lockdown trwał w najlepsze, a ja siedziałem z popcornem przed telewizorem i oglądałem, jak typ, który pół roku wcześniej pytał mnie o rady jak prowadzić fanpage, opowiada o tym Dorocie Wellman i Marcinowi Prokopowi na żywo w telewizji śniadaniowej. Podkreślmy, że Kuba nie miał wtedy nawet skończonych 18 lat.  


Na następny duży krok w karierze wystarczyło poczekać miesiąc. Wtedy to Kuba wraz ze swoim kompanem spotkali się z Winim w jego aucie i opowiedzieli o swojej zajawce. Wszystko uwiecznione dla potomnych:


Na ten moment Kuba jest właścicielem 90-tysięcznego fanpejdża, ma koneksje w każdej wytwórni i  u każdej większej szychy w branży hip-hopowej. Widział i osiągnął to wszystko nie wstając od komputera w wieku 16 lat, w mniej niż 9 miesięcy. Jest nieomal przerażony tym jak dużo czasu ostatecznie pochłaniają z jego młodości. Nie potrafi już zwyczajne, na luzie słuchać dużych rapowych premier, tylko od razu, automatycznie przesłuchuje je pod kątem możliwych analiz i ciekawostek, które mógłby wrzucić u siebie.

Kuba to Mata świata rapowych fanpejdży. Człowiek, który rozjebał system, nie kończąc nawet liceum. Pozostał przy tym zwykłym, skromnym chłopakiem, który, gdy to piszę, odrabia pracę domową z fizyki (facetka wyjątkowo dużo im zadała, nie wie czy się w ogóle wyrobi!), a ja mogę być tylko szczęśliwy i dumny, że dołożyłem swoją małą cegiełkę do tej ogromnej machiny, jaką są “Obliczenia i analizy w rapie”.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone