Czytasz
Jennifer Lawrence i zarzuty o grooming. O co chodzi w filmie „Bez urazy”?

Jennifer Lawrence i zarzuty o grooming. O co chodzi w filmie „Bez urazy”?

Komedia Gene’a Stupnitsky’ego to historia 19-latka, którego rodzice chcą, żeby nauczył się dorosłego życia. W satyrycznej fabule niektórzy komentatorzy doszukują się poważniejszego problemu.

Co słychać u Jennifer Lawrence? Zdobywczyni Oscara za rolę Tiffany Maxwell w Poradniku pozytywnego myślenia niedawno skończyła krótką przerwę od aktorstwa. Na fajrant pozwoliła sobie po filmie X-Men: Mroczna Phoenix, który nie spotkał się z uznaniem krytyków. Stwierdziła, że chce wyciągnąć wnioski z nieudanych ról i wrócić do świata kina z nową energią. Planowała też spędzić więcej czasu z najbliższymi.

Dłuższy zwiastun Małej syrenki trafił właśnie do sieci! W remake’u klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena główną rolę gra Halle Bailey.

Kosmos i PTSD

Od tamtej pory Amerykankę widzieliśmy w dwóch filmach. Najpierw sportretowała aspirującą astrofizyczkę w naszpikowanym gwiazdami Nie patrz w górę Adama McKaya. Jako Kate Dibiasky uosabiała naukowy racjonalizm i chłodne trzymanie się faktów, przeciwstawione medialnemu sianiu paniki. W ubiegłym roku wystąpiła zaś w Moście Lili Neugebauer, do którego scenariusz napisała popularna pisarka Ottessa Moshfegh. Stanęło przed nią nie lada wyzwanie aktorskie, bo zagrała byłą żołnierkę wracającą z misji w Afganistanie. Lynsey wróciła do domu w Nowym Orleanie z traumą i zespołem stresu pourazowego. Próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zachowując jednocześnie podmiotowość silnej kobiety.

Zwiastun filmu Most z Jennifer Lawrence w roli głównej.

Oferta nie do odrzucenia

W 2023 rok Jennifer Lawrence wjeżdża z kolei z czymś zdecydowanie bardziej komediowym. Niedawno do współpracy zaprosił ją Gene Stupnitsky. Amerykanin ukraińskiego pochodzenia ma na koncie scenariusze kilkunastu odcinków The Office i Złej kobiety z Justinem Timberlake’iem. Swój reżyserski debiut, Grzecznych chłopców, zrealizował cztery lata temu. Teraz nadeszła pora na No Hard Feelings, czyli Bez urazy.

Zwiastun filmu Bez urazy z Jennifer Lawrence

Akcja premierowej komedii rozgrywa się w niewielkim Montauk, osadzie położonej w amerykańskim stanie Nowy Jork. Grana przez Lawrence bohaterka jest nieco ślamazarną, ale zaciętą 30-latką. Kobieta niedawno straciła swój samochód, na co nie do końca może sobie pozwolić. W końcu na co dzień dorabia jako dostawczyni. Aby nie stracić swojego głównego źródła utrzymania, decyduje się na zaskakujący ruch. Gdy w serwisie ogłoszeniowym Craigslist natrafia na niecodzienną ofertę, postanawia bez wahania ją przyjąć.

Kadr z filmu Bez urazy / materiały prasowe

Humor rubasznego wujaszka

Deal jest prosty. Maddie otrzymuje nowe auto, zaś zleceniodawcy oczekują, że w zamian za to nauczy ich syna życia. 19-letni Percy (w tej roli Andrew Barth Feldman) wkrótce wyjedzie na studia do Princeton. Chłopak – jako modelowy introwertyk – jest jednak mocno wycofany. Interakcje społeczne przychodzą mu z trudem, nie wspominając już o związku z dziewczyną. Rodzice wprost określają go mianem „unfuckable”, co dowcipny tłumacz przełożyłby na „aruchalny”. Jak oswoić go z nowymi znajomościami? Czy stanie się pewnym siebie mężczyzną? Rezolutna kobieta ma parę sposobów na to, żeby sprostać tym wyzwaniom.

Jennifer Lawrence i Andrew Barth Feldman w filmie Bez urazy / materiały prasowe

Bez urazy, którego zwiastun trafił właśnie do sieci, nie ma ambicji na bycie wysublimowanym kinem. Od samego początku czuć, że Stupnitsky sięga po cały arsenał gagów na przecięciu coming-of-age’u i buddy comedy. Te z teasera niekiedy trącą humorem rubasznego wujaszka, ale łatwo usprawiedliwić to konwencją. Filmowe skojarzenia? 40-letni prawiczek Judda Apatowa i Miłość na zamówienie Toma Deya. Czuć, że reżyserowi nieobce są także aktualne wątki dotyczące mówienia o seksie bez pruderii i cielesnego komfortu, ostatnio sprawnie przemycone do Powodzenia, Leo Grande Sophie Hyde.

Zbyt duża różnica wieku

Niektórzy internauci zakwestionowali jednak decyzję Stupnitsky’ego i jego współscenarzysty, Johna Phillipsa, która dotyczyła przepaści dzielącej Percy’ego i Maddie. Ukazana w premierowym filmie historia nosi dla nich znamiona tzw. groomingu. Terminem tym początkowo określano uwodzenie dzieci za pomocą komunikatorów internetowych. Jego zakres znaczeniowy poszerzył się jednak na różne relacje o dużej asymetrii wiekowej. 80-letni emeryt może wieść szczęśliwe życie z trzy razy młodszą dziewczyną, ale istnieje ponadprzeciętne prawdopodobieństwo, że ich związek nie jest zbudowany na właściwych fundamentach.

Sprawdź też
darmowe prezerwatywy

`Zobaczyliśmy Zadrę. Jak wypada historia polskiej raperki z muzyką 1988?

W Bez urazy wszystko rozgrywa się zgodnie z literą prawa. Chłopak w Polsce mógłby już samodzielnie kupić alkohol i zdać prawo jazdy. Komentatorzy z Twittera dostrzegają jednak, że bohater grany przez Feldmana wyraźnie nie jest zainteresowany zbliżeniem. Emocjonalnie bliżej mu do gimnazjalisty niż młodego, rozerotyzowanego amanta. Mimo to kobieta brnie w zaparte – i nic dziwnego, bo jej za to płacą. – Gdyby jednak role się odwróciły i to chodziło o 19-letnią dziewczynę, byłoby dziwne, gdyby jej rodzice płacili starszemu mężczyźnieprzeczytamy w jednym poście. – Myślę, że takie picie i uwodzenie nie zostanie dobrze przyjęte – wtóruje inna osoba.

Jeden z postów na Twitterze polemizujących z twórcami filmu No Hard Feelings.

Ani Jennifer Lawrence, ani producenci filmu nie odnieśli się do tych opinii. Pozostaje tylko uważnie obserwować sytuację i samemu ocenić, czy to burza w szklance wody, czy reżyser rzeczywiście przekroczył granicę dobrego smaku. Premierę Bez urazy zaplanowano na 23 czerwca. Jego polskim dystrybutorem jest UIP.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone