Czytasz teraz
Od pałaców do pustyni – sprawdzamy kameralne letnie festiwale
Polecamy

Od pałaców do pustyni – sprawdzamy kameralne letnie festiwale

kameralne festiwale

Renesansowa rezydencja, monumentalne XIX-wieczne sanatorium a może pustynia? Festiwale prześcigają się w coraz ciekawszych lokalizacjach. Wybraliśmy parę niestandardowych opcji dla tych, którzy cenią sobie wyjątkowe scenografie dla muzycznych doznań i kameralną atmosferę.

Gadafest / 29-30.07 / Pałac Mirów w Książu Wielkim pod Krakowem

Jeśli chcecie połączyć wycieczkę krajoznawczą z eklektycznymi muzycznymi wrażeniami, koniecznie wpadajcie na Gadafest. Ten mający długoletnią tradycję festiwal odbywa się zaraz przy zabytkowym Pałacu Mirów w Książu Wielkim. Jeśli kochacie kameralne festiwale, ten zrobi na Was wrażenie. Zbudowana w XVI wieku rezydencja nie pierwszy raz stanie się scenografią dla występów polskich i zagranicznych artystów reprezentujących style muzyczne od gitar przez folk, aż na elektronice kończąc.

Na tegorocznej, 12. edycji festiwalu nie zabraknie muzyki pełnej energii i tańca, będzie też element metafizycznej zadumy i dźwiękowej improwizacji, a to wszystko zabrzmi na trzech scenach: plenerowej, elektronicznej oraz po raz pierwszy wewnątrz pałacu. 

zachęcają organizatorzy.

W Książu Wielkim zagrają m.in. duet Wczasy, który uwielbiamy za dystans do siebie i świata (wywiad z panami dla Going. MORE możecie przeczytać tutaj), Piotr Zabrodzki i Macio Moretti jako LXMP czy psychonaci z Krakowa, czyli formacja AcidSitter.

Nie zabraknie też czegoś dla fanów elektroniki w różnych odsłonach – Avtomat zadba o klubowe rytmy przesycone folkolorem, hipnotyzujące techno zagwarantuje Eta Hox, a dzięki Voices of The Cosmos zanurzymy się w medytacyjnej muzyce prosto z kosmosu o której zespół opowiedział więcej Going. MORE. To nie koniec line-upu. Zachęceni?

Bilety na Gadafest kupisz tutaj

LIOS labs / 29-30.08 / Pustynia Błędowska

Słyszeliście o LIOS labs? To nowa na festiwalowej mapie inicjatywa łącząca ekologię z muzyką. Festiwal poprzedza program rezydencyjnym dla artystów i artystek skupiający się na wartościach takich ja zrównoważony rozwój i elastyczność. Efektem projektu jest powstanie efemerycznej osady-kolektywu na Pustuni Błędnowskiej, która wspólnie przygotowuje główny program, jak i całą materialną architekturę festiwalu.

Głównym celem projektu jest stworzenie systemu ról i obowiązków, które można zmieniać i przekształcać, tak aby każdy czuł się dobrze w roli zarówno dawcy , jak i odbiorcy. Postrzegamy LIOS labs jako plac zabaw i jednocześnie rynek oparty na wymianie w duchu wzajemności i ekonomii daru.

określają program rezydencyjny organizatorzy.

Z festialem stoi założona w 2019 roku Fundacja onEarth, która „działa na rzecz stosowania zrównoważonych, interdyscyplinarnych praktyk na pograniczu sztuki, nauki, technologii, designu i nauk społecznych”.

W ramach LIOS labs wystąpią m.in. Martyna Basta, Hermeneia, Dj Mindfucker czy Katarina Gryvul.

Kameralne festiwale

Sanatorium Dźwięku / 12-14.08 / Sokołowsko koło Wrocławia

Zaledwie dwa tygodnie później czeka nas wycieczka do zabytkowego Sanatorium dr Brehmera. Potężna, ceglana budowla co roku wypełnia się muzyką eksperymentalną, a to wszystko za sprawą działań Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ. Niewielkie, urokliwe Sokołowsko już w XIX wieku znane było w Europie jako jedno z najbardziej urokliwych górskich uzdrowisk. Aktualnie niewielką wieś w wojewódzkie dolnośląskim śmiało można nazwać enklawą sound artu, w której testowane są granice dźwięku jako formy ekspresji. Najbliższa edycja upłynie pod hasłem „Przemijanie i ponadczasowość”.

W życiu codziennym miotamy się pomiędzy Heraklitem a Parmenidesem: jednym okiem spoglądamy na upływający czas, drugim na wieczność. Wydaje się, że nie potrafimy wyjaśnić tego, co zmienne, nie odnosząc go do tego, co trwałe. 

czytamy w opisie wydarzenia.

Efemeryczność i nieskończoność w warstwie audialnej eksplorować będą dobrze znani sokołowskiej publiczności twórcy, twórczynie, kolektywy i projekty. Wśród nich znajdą się m.in. Zuzanna Fogtt i Gerard Lebik, którzy otworzą festiwal już 12 sierpnia w legendarnym KinoTeatrze, Edka Jarząb i Zofia Kuligowska, które zaprezentują specjalną, grzybową wersję Wielkich Arkanów Tarota, czy Biuro Dźwięku Katowice ze swoimi wielokanałowymi projekcjami dźwiękowymi.

Oprócz tego czekają nas warsztaty, prelekcje, wystawy, performanse, pokazy i premiery najnowszych wydawnictw sceny alternatywnej. A to wszystko w otoczeniu magicznych Sudetów Środkowych, które w przerwach od festiwalu stają się idealną destynacją na letnie spacery.

Kameralne festiwale

Wejściówki złapiecie tutaj

Festiwal Otwarty Jazdów / 1.07-18.08 / Osiedle Otwarty Jazdów / Warszawa

Szukacie prawdziwej, wiejskiej enklawy w samym środku miasta? Schronienie przed hałaśliwym zgiełkiem metropolii zapewni Wam Otwarty Jazdów. Osiedle tzw. domków fińskich przy Pl. na Rozdrożu powstało w latach 40. XX wieku. Wówczas zamieszkali tam pracownicy Biuro Odbudowy Stolicy. Dziś drewniane domki przypominające fińskie rezydencje letniskowe przejęły stowarzyszenia, fundacje, domy kultury i różne inne inicjatywy skupiające aktywistów i pasjonatów tworzących wyjątkową „jazdowską wioskę”. Od początku lipca aż do 18 sierpnia będziecie mogli odwiedzić ją w ramach „letniego, niespiesznego festiwalu”, jak określają 2-miesięczne wydarzenie sami organizatorzy z Partnerstwa Jazdów.

Najnowszy rozdział życia Osiedla Jazdów i punkt zwrotny w walce o jego zachowanie jako miejsca otwartego dla mieszkańców i służącego dobru wspólnemu zaczął się właśnie od letniego Festwialu „Otwarty Jazdów” w 2013 roku. Od zeszłego roku, dzięki wsparciu m.st. Warszawy, wznowiliśmy festiwal i kontynujemy jego piękną tradycję w tegorocznej trzeciej edycji festiwalu!

Zobacz również
Lado w Mieście 2024

piszą organizatorzy.

W wakacje Otwarty Jazdów tętni życiem. Każdy dzień tygodnia to jeden określony temat realizowany przez zaangażowaną społeczność Jazdowa i/lub zaprzyjaźnione z nią osoby. Znajdzie się tu coś zarówno dla fanów sztuki słowa i obrazu – zarówno tego statycznego, jak i ruchomego (Literackie Wtorki, Wizualne Środy i Filmowe Czwartki), jak i dla tych, którzy chcieliby eksplorować nieznane zakamarki Jazdowa (Spacerowe Poniedziałki), posłuchać muzyki na żywo (Koncertowe Piątki), wpaść z najmłodszymi (Rodzinne Soboty), czy poszerzyć swoją świadomość na temat środowiska i kryzysu klimatycznego (Ekologiczne Niedziele).

Kameralne festiwale

Pełny program Festiwalu Otwarty Jazdów znajdziecie tutaj

Source Festival / 24.08-28.08 / Dworek San Maryno / Jedlnia Letnisko koło Radomia

Powrót do źródeł? Od 24 do 28 sierpnia będziemy mogli tego doświadczyć dzięki Source Festival. W Jedlni-Letnisko wybrzmieje oriental house, goatrance, ambient, psytrance, rock psychodeliczy czy ethno.

W line-upie znalazły się takie formacje jak Moribaya, czyli hołdujący afrykańskim tradycjom zespół o międzynarodowym składzie artystów, pasjonatów i podróżników z Polski, Burkina Faso, Australii i Ukrainy, TANTFREAKY, czyli nieoczywiste połączenie elektroniki, opery, hip-hopu i glamrocka czy eksplorujący downtempo eklektyczny duet IKARVS.

„Ad fontes” prowadzić będzie nie tylko muzyka. Organizatorzy przygotowali szereg warsztatów i prelekcji. W urokliwym Dworku San Maryno w Jedlni-Letnisko koło Radomia będzicie mogli sprawdzić się w parkourze, popracować ze swoim oddechem, wziąć udział w zajęciach z malarstwa intuicyjnego czy nawet… kuglarstwa.

Bilety na Source Festival kupicie w Going

Kameralne festiwale

Macie już swoich festiwalowych faworytów? W dalszej eksploracji wakacyjnych (i nie tylko) opcji pomoże Wam specjalna selekcja Going.

Więcej festiwali znajdziecie tutaj

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony