Czytasz teraz
Niegrzeczne tkaniny i ciężkie drewno – nie przegapcie „Totalnej” wystawy we Wrocławiu
Kultura

Niegrzeczne tkaniny i ciężkie drewno – nie przegapcie „Totalnej” wystawy we Wrocławiu

Magdalena Abakanowicz to jedno z eksportowych nazwisk polskiej sztuki współczesnej. Teraz jej prace obejrzycie na wyjątkowej ekspozycji w Pawilonie Czterech Kopuł.

Magdalena Abakanowicz stworzyła unikatowy język ekspresji poprzez rzeźbę i monumentalne instalacje. Niezwykła artystka pracowała z naturalnymi materiałami takimi jak juta czy drewno, podkreślając tym samym relację człowieka z naturą. W Pawilonie Czterech Kopuł – Muzeum Sztuki Współczesnej Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu – jej prace otacza spokój i przestrzeń, które pozwalają wybrzmieć sztuce z pełną siłą.

Magdalena Abakanowicz

Na wystawę Abakanowicz trafiłam dzień po pierwszym występie MATY w ramach trasy koncertowej. Nadal oszołomiona i przebodźcowana po koncertowych emocjach z przyjemnością zanurzyłam się w chłód sal wystawienniczych. Wystawa pod nazwą Abakanowicz. Totalna zbiera wszystkie prace artystki z kolekcji MNWr. Warto podkreślić, że placówka opiekuje się dorobkiem rzeźbiarki i posiada największą na świecie i jednocześnie najbardziej reprezentatywną kolekcją jej prac. W tym kontekście, wrocławska wystawa to nie lada gratka dla wielbicieli i wielbicielek sztuki współczesnej.

Niezwykła wyprawa w świat Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz

Wprawdzie na wystawę składają się 53 dzieła Abakanowicz, ale większość z nich to prace wieloelementowe. Jeśli przeliczyć poszczególne części (ludzkie sylwetki czy postaci zwierzęce) doliczymy się aż 393 obiektów. Zbiory obejmują działalność z wczesnych lat twórczości aż po pierwszą dekadę XXI wieku. Artystka nie bała się sięgać po tematy związane z cielesnością. Jej abakany – czyli obiekty, dla których tworzywem jest tkanina – opowiadają o żałobie czy samotności, ale też seksualności. W drugiej części ekspozycji czekają masywne instalacje z drewna i metalu, które oszałamiają swoją skalą i wabią ciężkim, dusznym zapachem.

Prawdziwą perełką wystawy jest pokaz filmu dokumentalnego ABAKANY z 1970 roku. 13-minutową impresję wokół twórczości artystki, muzyką opatrzył Bogusław Schäffer ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Pomysłowo eksponowany na pofałdowanej białej zasłonie, oferuje odwiedzającym doświadczenie na pograniczu hipnozy. Koniecznie poświęćcie mu chociaż chwilkę!

Ekspozycję dopełnia część edukacyjna przeznaczona dla dzieci. Znajdziemy tu obiekty inspirowane twórczością artystki – wycinanki, zwoje liny, drewno czy gliniane zwierzątka. To świetne uzupełnienie wystawy – umożliwiające rozmowę z pociechami na temat świata wyobraźni Abakanowicz. Jednocześnie to świadectwo współpracy Muzeum z placówkami oświatowymi dla dzieci… na którą patrzę z niemałą zazdrością.

Zobacz również
Timothée Chalamet

Magdalena Abakanowicz

Jeśli nie mieszkacie we Wrocławiu lub z jakiegoś powodu nie macie dostępu do wystawy w Pawilonie Czterech Kopuł, koniecznie zajrzyjcie na stronę abakanowicz3d.pl. Obejrzycie tam 22 rzeźby artystki w postaci trójwymiarowych modeli. Wprawdzie nie poczujecie ich zapachu, ale na pociechę możecie przenieść je do wybranej siebie przestrzeni za pomocą aplikacji AR.

ABAKANOWICZ. TOTALNA, do 28 sierpnia 2022, Pawilon Czterech Kopuł, Wrocław, kuratorki wystawy: dr Barbara Banaś i Iwona Dorota Bigos

Sprawdź, co piszemy o kulturze

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony