Nie mogę się zdecydować, co chcę robić w życiu, więc…
Maj to festiwal Millenium Docs Against Gravity. Największe święto kina dokumentalnego rozpoczyna się już 13.05.
Millenium Docs Against Gravity (w skrócie MDAG) to festiwal filmowy, który prezentuje polskim widzom najnowsze perełki kina dokumentalnego z całego świata. Dwa pandemiczne lata sprawiły niemałe turbulencje na wielu wydarzeniach i festiwalach w naszym kraju. W przypadku MDAG oznaczało to m.in. konieczność zmiany daty festiwalu, który do tej pory była tradycyjnie odbywał się w maju. Teraz Millenium Docs Against Gravity wraca na swoje prawowite miejsce w kalendarzu z ofertą, jakiej nie było. My już mamy swoich filmowe typy – i z chęcią się nimi podzielimy.
Wymyślić świat na nowo hasłem MDAG
To hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu, a zarazem tytuł dokumentu Richarda Dale’a i Nigela Walka (producenta słynnego My Octopus Teacher). Tytułowe wezwanie okazuje się kluczowe wobec faktu, że dotychczasowy system ekonomiczno – społeczny doprowadził nas do realnej wizji katastrofy klimatycznej. Film przybliża nam innowacyjną koncepcję cyrkularności – zamkniętego obiegu gospodarczego, który eliminuje odpady i oszczędza zasoby planety. Dlaczego jest tak mało popularny? I czy da się go wprowadzić w życie przy obecnym systemie?
Tegoroczny motyw przewodni festiwalu nawiązuje również do ostatnich wydarzeń dziejących się za naszą wschodnią granicą. Festiwal MDAG nie pozostaje obojętny wobec agresji Rosji na Ukrainę. Dokumenty opowiadające historie o Ukrainkach i Ukraińcach stanowią liczną grupę festiwalowej oferty. Jednym z najbardziej poruszających pozycji jest z pewnością Mariupol – czyli zapis zwykłego życia w mieście pożeranym przez wojnę. Dramatyzm filmu pogłębia fakt, że 3 kwietnia w okupowanym mieście zginął jego twórca – litewski reżyser Mantas Kwedarawicius.
MDAG prezentuje również historie najmłodszych Ukraińców, których głos jest często najmniej słyszalny w tych dramatycznych czasach. Dlatego właśnie szczególnie polecamy film Roma. To historia 13-letniego chłopca, który stał się symbolem ukraińskiej odwagi już w 2014 roku, podczas wydarzeń na Majdanu. Dokument nie jest jednak patetyczną laurką dla dziecięcego bohatera. Obserwując Romę 7 lat po Majdanie, widzimy jego życie pełne samotności, odrzucenia i uwikłania w kryminalne środowisko.
Roma to jeden z filmów w sekcji Zanim Dorośniesz, która przybliża nam perspektywę młodych osób i ich często kręte ścieżki życiowe. Jakie są inne bloki tematyczne festiwalu MDAG?
Jednym z nich jest Love Stories – czyli, jak wskazuje tytuł, historie o miłości. Takiej nieoczywistej również. Dokument Wulkan Miłości przedstawia parę, którą połączyła miłość do… wulkanów. Z kolei Poznaliśmy się w Wirtualnej Rzeczywistości opisuje związki tworzone w VRChacie – platformie, na której miłość od pierwszego spojrzenia występuje jedynie do wirtualnego avatara, za którym kryje się prawdziwy człowiek. Czy ten świat może być wartościową alternatywą dla realnego życia społecznego? Ten przełomowy film, który został w całości zrealizowany w technologii VR, pokazuje, że odpowiedź wcale nie jest oczywista.
Najlepsze filmy LGBT
Nie mogę się zdecydować, co chcę robić w życiu, więc piszę dla Going., robię muzyczkę jako IKARVS (@ikarvski), jestem modelem (@pomyslav) i dezynfekuję toksyczną męskość w Grupie Performatywnej Chłopaki.