Czytasz teraz
Najszczęśliwsze państwa na świecie: wygrywa skandynawski kraj, ale gdzie jest Polska?
Kultura

Najszczęśliwsze państwa na świecie: wygrywa skandynawski kraj, ale gdzie jest Polska?

Z opublikowanego właśnie World Happiness Report wynika, że najlepiej rozważyć przeprowadzkę do Skandynawii. Albo uważniej zastanowić się nad tym, dlaczego jej kraje od lat okupują wysokie pozycje w rankingu.

Wczoraj, 20 marca, już po raz dwunasty obchodzono Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. – Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowiekanapisano w przyjętej w 2012 roku rezolucji, wskazując, że środkiem do sprostania niełatwemu wyzwaniu jest bardziej inkluzywne, zrównoważone i sprawiedliwe podejście do wzrostu gospodarczego. Bez eliminowania nierówności czy zwalczania biedy trudno o sukces na tym polu.

Komiks od Quebonafide? To element promocji jego autorskiej marki Miss Ti

W przeddzień wiosny tradycyjnie zaprezentowano też kolejną odsłonę World Happiness Report. Twórcami dokumentu są badacze z Sustainable Development Solution Network – międzynarodowej organizacji pozarządowej, działającej przy ONZ. Samodzielnie wykonują ankiety, ale korzystają również z danych zebranych przez Instytut Gallupa. Wyniki wraz z obszernym komentarzem bezpłatnie udostępniają w sieci.

Szczęście na drabinie Cantrila

Określenie, jakie są najszczęśliwsze państwa na świecie, naturalnie nastręcza wiele trudności. Do głowy od razu przychodzi pytanie, jak właściwie zoperacjonalizować ten epitet. Niektóre nacje, nawet ze względu na uwarunkowania kulturowe czy historyczne, będą inaczej definiowały szczęście. Ile osób, tyle potrzeb i sposobów na ich zaspokojenie. World Happiness Report próbuje obejść ten problem złożoną metodologią.

Vice postanowił zbadać, dlaczego Finlandia od kilku lat okupuje najwyższe pozycje w World Happiness Report.

Ostateczny wynik danego kraju to składowa wielu elementów. Pod uwagę brane są obiektywne mierniki, w tym PKB na mieszkańca i średnia przeżywalność. Informacje zaczerpnięte od Instytutu Gallupa zawierają zaś poglądy respondentów na temat wolności dokonywania wyborów, poziomu korupcji czy wspierania instytucji charytatywnych. Wykorzystano w nich tzw. drabinę Cantrila, czyli dziesięciostopniową skalę do pomiaru szczęścia. 0 oznacza na niej najgorsze możliwe życie, zaś 10 – najszczęśliwsze.

Najszczęśliwsze państwa na świecie, czyli skandynawskie eldorado

Rezultat World Happiness Report nie przynosi wielu zaskoczeń. Po raz szósty z rzędu na szczycie tabeli uplasowała się Finlandia. Tuż za nią znalazły się Dania i Islandia. W pierwszej dziesiątce figurują także pozostałe państwa skandynawskie – Norwegia i Szwajcaria. John Helliwell, jeden z autorów zestawienia, został zapytany przez CNN o to, skąd bierze się hegemonia krajów z tego konkretnego rejonu świata. – Czy chodzi o to, że robią rzeczy, które chcielibyśmy zobaczyć u siebie i możemy zacząć je wdrażać? A może coś wyjątkowego kryje się w ich klimacie i historii, co odróżnia ich od innych? Na szczęście – przynajmniej z mojej perspektywy – odpowiedź jest twierdząca w pierwszym przypadkuocenia ekspert. Choć nie wskazuje jednoznacznie, o jakie rzeczy mu chodzi, łatwo przypuszczać, że myśli o rozwiązaniach systemowych na polu oświaty, służby zdrowia, ubezpieczeń społecznych czy ekologii.

Zobacz również
Nosferatu symfonia grozy

Kopenhaga, stolica Danii, która wg World Happiness Report jest drugim najszczęśliwszym krajem świata.

W Polsce lepiej, ale nadal gonimy czołówkę

W World Happiness Report ostatecznie uwzględniono 146 krajów. Stawkę zamykają Afganistan, Liban i Sierra Leone. Gdzie zaś uplasowała się Polska? Jesteśmy na 39. miejscu, pomiędzy Panamą a Nikaraguą, co stanowi wzrost o kilka pozycji w porównaniu z poprzednim rokiem. Respondenci nad Wisłą ocenili, że mamy stosunkowo niską wolność w podejmowaniu osobistych decyzji. Czujemy za to większe wsparcie ze strony krewnych czy przyjaciół. W razie potrzeby spora część z nas spodziewałaby się otrzymać od nich pomoc.

Afganistan znalazł się na ostatnim miejscu World Happiness Report. Na jego pozycję w rankingu wpływa kilka czynników, w tym niestabilna sytuacja polityczno-społeczna.

Z całym raportem można zapoznać się tu. Zainteresowanych ostrzegamy, że całość liczy ponad 160 stron. Jednocześnie zachęcamy chociaż do pobieżnego przejrzenia dokumentu, bo nie zabrakło w nim refleksji nad zaufaniem do instytucji publicznych, konsekwencjami pandemii COVID-19 czy… badawczym wymiarem mediów społecznościowych. My bierzemy go pod pachę i pakujemy się do krainy Muminków!

Najszczęśliwsze państwa na świecie – pierwsza 20:

  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Islandia
  4. Izrael
  5. Niderlandy
  6. Szwecja
  7. Norwegia
  8. Szwajcaria
  9. Luksemburg
  10. Nowa Zelandia
  11. Austria
  12. Australia
  13. Kanada
  14. Irlandia
  15. Stany Zjednoczone
  16. Niemcy
  17. Belgia
  18. Czechy
  19. Wielka Brytania
  20. Litwa

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony