Czytasz teraz
Król elektroniki w rapie? Pezet i muzyka klubowa
Muzyka

Król elektroniki w rapie? Pezet i muzyka klubowa

To, że Pezet lubi imprezy, wiadomo po jego wersach. Jednak związki rapera z muzyką klubową są dużo głębsze.

W 2022 rapowanie na bicie, który spokojnie mógłby napędzać imprezę w klubie, to nic nadzwyczajnego. Mocna stopa na raz, charczące basy prosto z UK i groove, przy którym bardziej tańczysz niż się bujasz – tak brzmią największe rapowe bangery ostatnich kilku lat, od Worków w Tłum OIO aż po Pistolet Malika Montany. Wixorap (nie, nie bierzemy odpowiedzialności za użycie tego terminu 🙃) is a thing. Kto by pomyślał? Pezet. Raper wyczuł temat już 10 lat temu. Prześledźmy elektroniczne tropy w muzycznym uniwersum Jana Pawła Kaplińskiego.

Pezet i muzyka dubstepowa

W 2012 roku premierę miał album Radio Pezet i od razu wywołał niemały szok u wielu fanów rapera. Zamiast sampli żywej perkusji i organicznych brzmień, które były siłą napędową stworzonych z Noonem Muzyki Klasycznej i Muzyki Poważnej, raper nawijał do bitów w klimacie popularnego wówczas dubstepu. Jednych zachwyciło nowe brzmienie Pezeta, inni czuli się zdezorientowani. Tak czy siak, album okazał się wielkim sukcesem (m.in. Złota Płyta). Sam Pezet zaś jasno dał do zrozumienia, że nie zamierza okopać się wokół kochanego przez jego fanów brzmienia i stamtąd odcinać kupony.

Na reszcie albumu, oprócz świeżego wtedy dubstepu (Brutto czy Netto, Noc jest dla mnie), można było słyszeć bardziej odległe inspiracje, jak choćby utwór Ten dzień minie, którego bit równie dobrze pasowałby na jedną z klasycznych płyt Jeana Michela Jarre’a albo jako soundtrack do jakiegoś filmu sci-fi z lat 70′.

Chcecie przejechać się z Pezetem klasą biznes? Łapcie wejściówki

Pezet i (współczesna) muzyka elektroniczna

pezet muzyka
Pezet wie, jak działa muzyka elektroniczna

Kolejny, dłuuugo wyczekiwany przez fanów album artysty, Muzyka Współczesna, ukazał się w 2019 roku. I co? I znowu roi się na nim od całej masy nawiązań do gatunków elektroniki. Jak chociażby… Dub techno:

A nawet muzyka rave z lat 90′:

Zobacz również
Frank Turner

Z kolei motyw przewodni w największym hicie z płyty, Magenta jest ukłonem w stronę bardziej mainstreamowej elektroniki spod znaku EDM:

Oprócz nieodłącznego towarzysza, Auera, na płytę, która pokryła się potrójną platyną, Pezet zaprosił najciekawszych producentów polskiej elektroniki. Swoje trzy grosze dołożyli do niej m.in. Hatti Vatti, Mentalcut czy 1988. To wszystko sprawiło, że płyta posiada niezliczoną ilość tropów nawiązujących do elektroniki, a w każdym z nich nawijka rapera pasuje jak ulał. Macie jeszcze wątpliwość, kto jest królem klubowych brzmień w polskim rapie?

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony