Czytasz teraz
„Pod Wspólnym Niebem” to cykl seansów, którego nie możecie przegapić
Kultura

„Pod Wspólnym Niebem” to cykl seansów, którego nie możecie przegapić

Pod Wspólnym Niebem

Tegoroczne lato w warszawskim Centrum Myśli Jana Pawła II znów upłynie pod znakiem poruszających, skłaniających do myślenia filmów. Wszystko rusza już 12 lipca. 

Kilka dni temu przekopaliśmy się przez kalendaria, repertuary i rozpiski, żeby przygotować dla was zestawienie stołecznych kin plenerowych. Okazuje się, że filmy pod chmurką obejrzymy właściwie w każdej dzielnicy miasta: od Żoliborza, przez Mokotów, aż po Wawer. Do wyboru widzów są dokumenty, wakacyjne komedie, klasyki kina gatunkowego oraz animacje. Co ważne, wstęp na wszystkie seanse jest wolny – nic, tylko wziąć napoje, zarezerwować trochę wolnego czasu i nastawić się na moc wrażeń!

Ukryta sieć Jakuba Szamałka trafi na duży ekran! W filmie występują m.in. Magdalena Koleśnik i Andrzej Seweryn

Dziś chcemy zaś zwrócić waszą uwagę na konkretny cykl pokazów, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II. To druga odsłona przeglądu Pod Wspólnym NiebemMyślą przewodnią jego inauguracyjnej edycji było zapewnienie przestrzeni dla międzykulturowego dialogu z nowymi mieszkańcami stolicy oraz spotkania ponad podziałami i stereotypami. Na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej (ul. Foksal 11) prezentowano wówczas filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii. Publiczność zobaczyła m.in. Atlantydę Walentyna Wasjanowycza, Co widzimy, patrząc w niebo Alexandre’a Koberidzego oraz Kryształ Darii Żuk. Swoimi krótkometrażowymi etiudami podzielili się zaś studenci łódzkiej filmówki. 

Plakat promujący II Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem / Centrum Myśli Jana Pawła II

W tym roku Pod Wspólnym Niebem ma podobną formułę. – Zapraszamy do wspólnego tworzenia przestrzeni bezpiecznego, twórczego spotkania i międzykulturowego dialogu. Takiego, który pomoże pokonać lęk przed innością i poczucie wyobcowania – ponownie deklarują organizatorzy. Każdemu pokazowi, który uwrażliwi na problemy migracji czy asymilacji w nowym środowisku, będą towarzyszyć rozmowy z zaproszonymi ekspertami. Podróżnicy, dziennikarze, autorzy książek i reżyserzy podzielą się własnymi doświadczeniami i refleksjami. Rozwiną wątki podjęte w filmach i stworzą przestrzeń do ożywionej dyskusji. Jedną z gościń będzie choćby Karolina Baca-Pogorzelska: współautorka książki Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu, która obecnie relacjonuje przebieg inwazji Rosji na Ukrainę. 

Książka Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Michała Potockiego ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego

Przegląd rozpocznie się już 12 lipca. Zobaczymy wówczas Śmierć Otara Ioseba Soso Bliadzego. Akcja filmu toczy się w Gruzji, gdzie mieszkają dwie rodziny niemające prawa wiedzieć o swoim istnieniu. Niefortunny wypadek sprawia, że ich drogi się skrzyżują. 19 lipca zaprezentowany zostanie nowy film wspomnianego Walentyna Wasjanowicza. Po Atlantydzie Ukrainiec znów ukazuje bezradność jednostek względem okrucieństwa wojny. Główny bohater Odbicia, chirurg Serhij, zostaje wzięty do niewoli przez rosyjskie siły zbrojne. Po powrocie do rodziny próbuje poskromić traumę i stale wspierać swoich bliskich.

26 lipca obejrzymy z kolei Ostatni seans Pana Nalina. Produkcja okrzyknięta mianem indyjskiego Cinema Paradiso śledzi losy 9-letniego Samaya. Młody mieszkaniec niewielkiej wioski zakochał się w kinie i marzy o karierze reżysera. Czy uda mu się zrealizować swoje plany? O tym musicie przekonać się sami.

Zwiastun filmu Odbicie Walentyna Wasjanowicza

Wycieczka do Indii

Sierpień w Centrum Myśli Jana Pawła II zapowiada się równie obiecująco. Najpierw zobaczymy dwa białoruskie dokumenty: Głosy (reż. DocWave) oraz Gdy kwiaty nie milczą (reż. Andrej Kuciła). Oba tytuły przypominają o solidarności w obliczu autorytarnego ucisku. 9 sierpnia poznamy twórczość Irfany Majumdar, a konkretnie jej Wróżki Shankara. Tego wieczoru przeniesiemy się do Indii, gdzie w latach 60. żyją tytułowy lokaj i córka jego pracodawcy, Anjana. Tydzień później przyjdzie pora na laureata Krakowskiego Festiwalu Filmowego, czyli dokument Syndrom Hamleta (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski). Oprócz niego zobaczymy wtedy Bajkę o koniku (reż. Uliana Osowśka, Denis Strasznyj). To historia Anatolija – mnicha i artysty mieszkającego na co dzień w Tallinie, który od kilku lat udziela się jako wolontariusz w strefie Donbasu. 

Zobacz również
Squid Game The Experience

Fragment filmu Wróżki Shankara / reż. Irfana Majumdar

Czym zwieńczy się tegoroczne Pod Wspólnym Niebem23 sierpnia wyjdziemy naprzeciw kinu gruzińskiemu dzięki Macierzyństwu (reż. Mariam Khatchvani) i Mokremu piasku (reż. Elene Naveriani). Drugi wakacyjny miesiąc pożegnamy z Mińskiem (reż. Boris Guts), którego akcja rozgrywa się podczas antyrządowych protestów w stolicy Białorusi. Przegląd zakończy się 6 września pokazem krótkich i średnich metraży. 

Zwiastun filmu Minsk Borisa Gutsa

Przypominamy jeszcze, że cały cykl jest bezpłatny, a seanse startują o godzinie 20:00. Z kim się widzimy? 

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony