W sobotę w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego podczas Nocy Muzeów kolektyw Synergia organizuje kolejne interdyscyplinarne wydarzenie. Organizatorzy jak zwykle starają się zwrócić uwagę na ważne problemy dzisiejszego świata.
Przekwit jest kontynuacją Rozkwitu, który odbywał się prawie rok temu w tym samym wyjątkowym miejscu. Wydarzenie poświęcone było aktywistom blokującym wycinkę Puszczy Białowieskiej. W momencie, w którym natura budziła się do życia zastanawialiśmy się, jakimi realnymi działaniami możemy pomóc jej przetrwać. Temat jest dalej jak najbardziej aktualny, ponieważ znajdujemy się w czasie szóstego wielkiego wymierania gatunków oraz ogromnego wpływu człowieka na otaczającą nas przestrzeń. Inicjatorzy poprzez muzykę, sztuki wizualne i performatywne chcą zwrócić naszą uwagę na trwającą katastrofę ekologiczną.
Rozpoczniemy od wysłuchania historii zagrożonych bytów m. in. z orangutana, drzewa Palo Santo, rafy koralowej czy zatrutej gleby. Będzie to okazja, aby w Wymierającej Bibliotece porozmawiać sam na sam z organizmami, które nigdy nie miały szans się wypowiedzieć. Biblioteka otwarta będzie w godzinach 21.00–22.45. Po zakończeniu ruszymy orszakiem do Świątyni Matki Natury.
Od 21 do 23:30 w Świątyni Matki Natury zatracimy się w muzyczno-wizualnym doświadczeniu za które, odpowiedzialni będą członkowie kolektywów BAS, PROGREFONIK i Synergia oraz Ksawery Jasieński, Mikafika i Kofta/Chylak/Melissa. Taniec jako jedna z najbardziej pierwotnych form świętowania będzie grał tu główną wolę.
O 23:30 koncert Sound in Space Orchestra i wspólne wyjście z Ogrodu. Sound in Space Orchestra łączy muzyków profesjonalnych, nieprofesjonalnych i niemuzyków we wspólnej improwizacji dźwiękowej. Zagrają na własnoręcznie zrobionych instrumentach ze śmieci i zachęcają do dołączenia do ich występu.
Ponadto będziemy mogli wsłuchać się w Sosnową czytelnię, w której dwójka aktorów odczyta wybrane teksty z Kwartalnika Przekrój, poruszające tematykę podejmowaną przez Przekwit. Obejrzeć zapętlony pokaz filmu „Wieloryb” o ogromnym ssaku wyrzuconym na brzeg Wisły. Przejść przez Cmentarzysko Istnień, w którym podziwiać będziemy mogli pomniki wymarłych stworzeń oraz uczestniczyć w Mszaku czyli pierwszym rytuale kompostowym.
Szczerze rekomendujemy to wydarzenie podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. Przyjdźcie i weźcie czynny udział w obrzędach skupiających się na empatii i pomocy innym gatunkom podczas pełni księżyca w Skorpionie. Mocne wibracje gwarantowane.