Czytasz
„Różyczka 2” z pierwszym zwiastunem. Kidawa-Błoński znów walczy o Złote Lwy

„Różyczka 2” z pierwszym zwiastunem. Kidawa-Błoński znów walczy o Złote Lwy

W kontynuacji filmowego przeboju z 2010 roku na pierwszy plan wysuwa się córka współpracownicy służb specjalnych, Joanna Warczewska. Ją również sportretowała Magdalena Boczarska.

Co słychać w polskim kinie? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, najłatwiej wybrać się nad morze w dniach 18-23 września. To właśnie wtedy, tradycyjnie w Gdyni, odbędzie się 48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Po odejściu Tomasza Kolankiewicza pieczę dyrektorską nad wydarzeniem objęła Joanna Łapińska, członkini Europejskiej Akademii Filmowej i współtwórczyni Nowych Horyzontów. Platynowe Lwy odbierze Allan Starski, scenograf znany z Pianisty i Listy Schindlera. W Konkursie Głównym o przejęcie schedy po Silent Twins Agnieszki Szumowskiej powalczy 16 filmów pełnometrażowych, w tym dwa reżyserskie debiuty.

Anglojęzyczny zwiastun filmu The Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej / Focus Features

Hip-hop i kino historyczne

Na Złote Lwy szansę mają produkcje, o których wspominaliśmy już na łamach Going. MORE. Chłopów, czyli malarską adaptację powieści Władysława Reymonta, zaprezentują DK i Hugh Welchmanowie. W Doppelgänger. Sobowtór Jan Holoubek wraz z Jakubem Gierszałem przeniosą widzów w świat tajemnic schyłku PRL-u. W Gdyni zobaczymy także hip-hopowe Freestyle Macieja Bochniaka, Święto ognia Kingi Dębskiej oraz Imago Olgi Chajdas. Tradycyjnie nie zabraknie kina historycznego. Krzysztof Łukasiewicz w wielomilionowym Raporcie Pileckiego przypomni losy jednego z najsłynniejszych żołnierzy AK, a Paweł Maślona w Kosie – Tadeusza Kościuszki.

Teaser filmu Chłopi DK i Hugh Welchmanów / Next Film

Nad morzem przedpremiery doczeka się także kontynuacja znanego filmowego przeboju. Ostatnio Wojciech Smarzowski właśnie tam pokazał Weseלe, dramat społeczny częściowo nawiązujący do jego poprzedniej produkcji z 2004 roku. Teraz inną zakurzoną historię odkopał Jan Kidawa-Błoński. Po piłkarskich Gwiazdach reżyser zabrał się za kontynuację Różyczki. Ponad dekadę temu dała mu Złote Lwy. Czy teraz uda mu się powtórzyć ten sukces?

Zwiastun filmu Różyczka Jana Kidawy-Błońskiego

Romans z intrygą w tle

Tytułowa bohaterka filmu sprzed lat to tak naprawdę Kamila Sakowicz (Magdalena Boczarska). Kobieta romansuje z Romanem Rożkiem, wpływowym funkcjonariuszem SB. Gdy wychodzi na jaw, czym się zajmuje, mężczyzna prosi ją o pomoc w rozwiązaniu drażliwej sprawy. Kobieta ma zbliżyć się do Adama Warczewskiego (Andrzej Seweryn), cenionego pisarza i publicysty. Według nieoficjalnych informacji literat koresponduje z zagranicznymi mediami, informując je o skandalach politycznych PRL-u. Jednocześnie okazuje się szarmanckim i charyzmatycznym mężczyzną, co stawia Sakowicz w trudnej sytuacji. Jej położenia nie poprawiają też rosnące napięcia na tle polityczno-społecznym: antysemityzm, studenckie manifestacje oraz kontrowersyjne decyzje Władysława Gomułki, ówczesnego sekretarza KC PZPR.

Cyberprzestępstwa i Magdalena Koleśnik w roli głównej. Oto zwiastun Ukrytej sieci!

Czas na dalsze losy bohaterów

Różyczka 2 ma wypełnić luki z dobrze znanej opowieści. W pierwszej części widzowie nie dowiedzieli się, kto jest ojcem dziecka Kamili. – To była zamknięta historia. Miała się zakończyć ujęciem z 1968 roku na Dworcu Gdańskim w Warszawie. Jednak z czasem scenarzysta Maciej Karpiński doszedł do wniosku, że warto dać widzom odpowiedź. Postanowił dopisać dalsze losy bohaterów – mówi Jan Kidawa-Błoński. Akcja filmu przenosi się tym samym z PRL-u do czasów bliższych współczesności. Historię poznamy za pośrednictwem córki Sakowicz, Joanny Warczewskiej (ją również zagra Boczarska).

Sprawdź też
grzyby

Plakat filmu Różyczka 2 / reż. Jan Kidawa-Błoński

Wyjść naprzeciw prawdzie

Życie kobiety obróci się do góry nogami, gdy w zamachu terrorystycznym ginie jej mąż, Krzysztof (Paweł Małaszyński). Niełatwo uporać się z tak nagłą stratą. Kiedy wszystko zaczyna jednak zmierzać ku dobremu, los rzuca bohaterce inną kłodę pod nogi. Tajemniczy szantażysta ostrzega, że w razie nieotrzymania setek tysięcy euro ujawni kompromitujące informacje o jej rodzinie. Warczewska nie daje się zastraszyć i postanawia sama poszukać prawdy. Dzięki temu dowie się, skąd właściwie pochodzi i przez co przeszli jej bliscy.

Kadr z filmu Różyczka 2 / Monolith Films / fot. Jarosław Sosiński

Różyczka 2, w której występują także m.in. Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Mateusz Banasiuk, Maria Seweryn i Jacek Braciak, po premierze w Gdyni szybko trafi na ekrany kin. Dystrybutor Monolith Films zapowiedział, że stanie się to już 20 października. W oczekiwaniu na produkcję można już zapoznać się z jej oficjalnym zwiastunem.

Zwiastun Różyczki 2 / reż. Jan Kidawa-Błoński
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone