Czytasz
Szczepan Twardoch prezentuje nową książkę

Szczepan Twardoch prezentuje nową książkę

Szczepan Twardoch

Chwilę po dołączeniu do Kanału Zero autor Dracha, Pokory i Króla podzielił się swoimi kolejnymi planami wydawniczymi. Powiedzmy, że Piontek ukaże się 5 czerwca.

Szczepan Twardoch wydał ostatnią powieść Chołod dwa lata temu. To historia pochodzącego z Górnego Śląska Konrada Widucha: pamiętnikarza-amatora, weterana Wielkiej Wojny i komunisty nieszczęśliwie zapatrzonego w rewolucję. Przy jej stworzeniu autor inspirował się własnymi fascynacjami historycznymi oraz podróżami na daleką Północ. – To opowieść o rozczarowaniu ideami. O losie jednostki rzuconej w wir historii i o chwili wytchnienia, jaką bohater znajduje poza cywilizacją – zapowiadało Wydawnictwo Literackie, pod którego auspicjami ukazała się książka.

Okładka książki Chołod, którą Szczepan Twardoch napisał w 2022 roku

Social media w dobrej wierze

Od tamtej pory pisarz nie zaprezentował żadnej dłuższej formy. Nie oznacza to jednak, że zupełnie usunął się w cień. Swoje zasięgi w mediach społecznościowych wykorzystał do tego, żeby nagłośnić zbiórkę crowdfundingową na rzecz wsparcia ukraińskich żołnierzy. Akcja ma charakter ciągły i nadal trwa: zdobyte pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznych dronów FPV i zagłuszarek. Wcześniej zgromadzone sumy wydano m.in. na samochody terenowe, kamerę termiczną, osprzęt do karabinów oraz agregaty prądotwórcze. Szczepan Twardoch osobiście dowozi je na front, z którego spostrzeżenia publikuje m.in. na łamach Gazety Wyborczej.

Nie próżnowało także samo Wydawnictwo Literackie. Kiedy okazało się, że łączny nakład dotychczas wydanych książek Twardocha przekroczył milion egzemplarzy, oficyna podjęła decyzję o wznowieniu jego pierwszych, długo niedostępnych powieści. Dotychczas na półki sklepowe wróciły już Epifania wikarego Trzaski, Sternberg oraz Obłęd rotmistrza von Egern. To dobra okazja, żeby nadrobić twórczość Ślązaka, którego kariera wystrzeliła tuż po premierze Morfiny.

Megan Nolan, autorka książki Zwykłe ludzkie ułomności: Pokazuję całkiem zwyczajne katastrofy

Pisarz aka youtuber

Wiosna przyniosła odbiorcom autora Dracha, Pokory i Króla dwie kolejne niespodzianki. Najpierw okazało się, że prozaik dołączył do grona współpracowników coraz popularniejszego Kanału Zero. Ma w nim komentować bieżące wydarzenia ze świata polityki i życia społecznego. – Szczepan Twardoch lubi głośno wyrazić własne zdanie lub się nie zgadzać z otaczającą rzeczywistością, a jak się nie zgadza, to ma głęboką potrzebę, by to wyrazić, by to z niego wypłynęło, stąd moja propozycja – mówił pomysłodawca projektu, Krzysztof Stanowski. W środę wyemitowano dwugodzinną rozmowę obu panów.

Godzina Zero: Szczepan Twardoch i Krzysztof Stanowski

Najpierw pod ziemią, później na morzu

Mieszkaniec Pilchowic nie przyszedł na wywiad z pustymi rękami. Widzom Kanału Zero jako pierwszym powiedział, że już 5 czerwca ukaże się jego kolejna powieść. Już po krótkiej zapowiedzi można zauważyć, że Powiedzmy, że Piontek powiela wiele motywów znanych z twórczości autora. Główny bohater książki, 73-letni Erwin Piontek, to górnik zafascynowany morzem. Mężczyzna chce wybrać się na samotną wyprawę dookoła świata, podczas której ani razu nie zamierza zawinąć do portu.

Sprawdź też

Szczepan Twardoch ponownie ucieka od linearności historii. Z jego posta na Facebooku wynika, że będzie wodzić czytelnika za nos i – niczym w Twin Peaks – przekonywać, że sowy nie są tym, czym się wydają. Może ukrytym protagonistą Powiedzmy, że Piontek okaże się nie tyle rezolutny gwarek, ile sam autor, a cała opowieść ma kilka płaszczyzn czasowych? Tylko lektura całej nowości da odpowiedź na to pytanie.

Szczepan Twardoch
Okładka książki Powiedzmy, że Piontek, którą właśnie zapowiedział Szczepan Twardoch / Wydawnictwo Literackie / materiały prasowe

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone