Czytasz teraz
Targi Książki Empiku 2022 – na które spotkania czekamy? | MORE Książkowe
Kultura

Targi Książki Empiku 2022 – na które spotkania czekamy? | MORE Książkowe

Targi Książki Empiku to wiosenne święto literatury, pełne spotkań z ulubionymi autorami i autorkami oraz licznych promocji.

Tegoroczny program obejmuje aż 60 wydarzeń – w tym kilkadziesiąt premier, spotkania z pisarzami i pisarkami z Polski i zagranicy. Targi Książki Empiku obejmują też specjalne festiwalowe zniżki oraz możliwość zdobycia wybranych tytułów z autografami. Czego mole książkowe mogłyby chcieć więcej?

Specjalnie dla Was z bogatego harmonogramu Targów wybrałam 5 spotkań, na które czekam najbardziej. Transmisje odbywają się na Facebooku Empiku i są tłumaczone na język migowy. Pamiętajcie, że w trakcie każdego wydarzenia w komentarzach pod streamingiem będzie można zadawać pytania.

Torrey Peters

Targi Książki Empiku

KIEDY: 18 maja o godzinie 20:00 (scena Apostrof)

GDZIE: Facebook

Gdy Katrina zachodzi w ciążę z Amesem, dowiaduje się, że jej partner przeszedł detranzycję – czyli odwrócenie procesu tranzycji. Poczuwając się do roli rodzica, ale niekoniecznie ojca, Ames proponuje, by do wychowywania dziecka włączyła się jego/jej była partnerka – transpłciowa Reese. Próbuje w ten sposób naruszyć system oparty na binarnym podziale obowiązków. Trans i pół, bejbi Torrey Peters to opowieść o kobiecości i macierzyństwie w ujęciu, które może niektórych czytelników i czytelniczki przyprawić o zawrót głowy. I dobrze! Dekonstrukcja tematów, obrosłych setkami lat przyzwyczajeń i mitów pokazuje, jak wiele bierzemy za pewnik.

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka, tłumaczenie Anna Rosiak. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. w tłumaczeniu Agi Zano.

Agata Twardoch

Targi Książki Empiku

KIEDY: 22 maja o godzinie 20:00 (scena Apostrof)

GDZIE: Facebook

„Czy kobiety zaprojektują lepszą przyszłość?” – pyta Agata Twardoch w podtytule swojej książki Architektki. Intencją autorki jest wzmocnienie pozycji tytułowych architektek, ale też urbanistek i ekspertek z dziedzin pokrewnych. W ten sposób troszczy się o pełniejsze wprowadzenie ich do dyskursu architektonicznego. Znajdziemy tu 19 rozmów z 24 osobami. W książce wielokrotnie przywoływane są trudności, z jakimi muszą się mierzyć w codziennej pracy – między innymi brak docenienia czy nierówny dostęp do branżowych nagród.

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Oksana Zabużko

KIEDY: 23 maja o godz. 20:00 (scena Zrozumieć świat)

GDZIE: Facebook

Jedna z najważniejszych ukraińskich pisarek będzie promować Planetę Piołun – zbiór esejów o współczesnej Europie Środkowo-Wschodnie – zarówno jej ojczyźnie, jak i regionalnych napięciach geopolitycznych. Książka zbiera przemyślenia autorki, dotyczące kulturalnego dziedzictwa i traumatycznej przeszłości, wpisując je w szersze konteksty. Lektura nabiera dodatkowego znaczenia w związku z trwającą rosyjską agresją na Ukrainę.

Rozmowę poprowadzi Witold Szabłowski. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora w tłumaczeniu Katarzyny Kotyńskiej, Joanny Majewskiej i Anny Łazar.

Oksana Zabużko znalazła się w zestawieniu ukraińskich pisarzy i pisarek na Going. MORE.

Radek Rak

KIEDY: 28 maja o godz. 18:00 (scena Apostrof)

Zobacz również
Europejska Stolica Kultury

GDZIE: Facebook

Laureat NIKE z 2020 roku wraca do czytelników z najnowszą powieścią. Agla to przygodowa opowieść o wchodzeniu w dorosłość i towarzyszącym temu procesowi meandrach – budowaniu przyjaźni, relacjach miłosnych, cielesności. Jak kusi opis książki: Rak kreuje oryginalną i hipnotyzującą rzeczywistość, w której ostry niczym fotografia realizm sąsiaduje z okrutną baśnią. Czy tak będzie? Z chęcią przekonam się już wkrótce, a w międzyczasie chętnie wysłucham spotkania z autorem.

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Powergraph.

Karolina Sulej

KIEDY: 26 maja o godz. 18:00 (scena Apostrof)

GDZIE: Facebook

Najnowsza książka Karoliny Sulej opowiada o aktywistkach, działających na rzecz przełamywania tabu wokół kobiecej seksualności. Artystki, edukatorki, prowokatorki i rewolucjonistki namawiają do pokochania siebie i swojego ciała oraz do swobodnej eksploracji seksualności i zmysłowości. Z drugiej strony nie zapomina o przemocy i dyskryminacji, które nadal są udziałem osób odważających się na sięganie po tę wolność. Pomysł na tę książę brzmi jak naturalna kontynuacja rozważań zawartych w Dziwkach, zdzirach, szmatach Pauliny Klepacz, Aleksandry Nowak i Kamili Raczyńskiej-Chomyn, o której pisałam tutaj.

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Pełna lista targowych spotkań

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony