Czytasz
Teatr Polski w Poznaniu – narodowe motywy na teatralnych deskach

Teatr Polski w Poznaniu – narodowe motywy na teatralnych deskach

Teatr Polski

Najbliższy okres w Teatrze Polskim w Poznaniu obfitować będzie w spektakle dotyczące naszego narodu. Będziemy mieli okazję zobaczyć pełne spektrum podejścia do tego tematu – od komedii, poprzez kontrowersję, aż do dramatu.

Teatr Polski w Poznaniu swoim repertuarem wyraża idee, jakie przyświecają jego dyrektorom. Maciej Nowak i Marcin Kowalski chcieliby, aby było to miejsce bez jakichkolwiek form wykluczenia, otwarte na każdego. Bez względu na różnice pokoleniowe, klasowe czy obyczajowe. To miejsce idealne do tego, by na moment zwolnić i pozwolić sobie na chwilę spędzoną ze sztuką i drugim człowiekiem. Przeczytacie, co ciekawego zobaczycie tam w najbliższym czasie. 

Wystawiane na teatralnych deskach spektakle, bardzo często poruszają kwestie istotne zarówno dla ogółu społeczeństwa, jak i każdego z nas osobna. Przykładem takiej sztuki jest Malowany Ptak. Książka, na podstawie której powstał wyreżyserowany przez Maję Kleczewską spektakl, od dekad wzbudza bardzo silne emocje. Jednych zachwyca, inni zwracają uwagę na kontrowersje związane z Jerzym Kosińskim, autorem powieści. Jednak to czego zdecydowanie nie można jej odmówić, to porażający autentyzm, którego odbicie dostrzegamy na teatralnej scenie. To poruszająca historia młodego chłopca, który w czasie okupacji, z powodu swojego żydowskiego pochodzenia, zmuszany jest do życia w ukryciu. W poznańskim teatrze mogliśmy oglądać sztukę jeszcze w tym tygodniu. 

Z kolei weekend będzie stał pod znakiem Drugiego Spektaklu Anny Karasińskiej. “Drugi Spektakl to symulacja relacji między aktorami a widzami. Twórcy budują mechanizm spektaklu tak, aby uruchomić w widzach autorefleksję. Od czego zależy percepcja spektaklu? Czym jest uwarunkowane doświadczenie teatralnej wspólnoty? Jak uzyskać przepływ energii miedzy sceną a publicznością?” Brzmi zachęcająco, prawda?

W połowie przyszłego miesiąca warto zobaczyć też Great Poland. To propozycja dla osób lubiących naszą narodową tematykę, gotowych zmierzyć się z własnymi wadami i z odrobiną dystansu spojrzeć na polską rzeczywistość. Ten subiektywny mini-przewodnik po naszym kraju jest obrazem przeżyć i historii, jakie spotykały jego mieszkańców. Utrzymany w komediowej formule, całkowicie pozbawiony poprawności politycznej, wyśmiewa typowe dla nas cechy, zachowania i tendencje. Jego głównym celem jest jednak zachęcenie do refleksji nad źródłem tych wszystkich postaw.

Polskie motywy odnajdziemy też w Myśli Nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski.  Spektakl, będący mrocznym musicalem został wyreżyserowany przez Grzegorza Laszuka. To obraz nieautoryzowanej biografii przywódcy i ojca współczesnej prawicy. Usłyszymy radykalne, pełne uprzedzeń hasła, a całe widowisko naszpikowane będzie kontrowersyjnymi motywami, co rzecz jasna ma konkretny cel. Twórcy chcieliby pobudzić nas do przemyśleń nad nadal aktualnymi kwestiami społecznymi i politycznymi, oraz do odpowiedzi na nurtujące wielu pytanie: skąd biorą się aktualne triumfy prawicy.

Sprawdź też

 

 Jeśli macie w planach wyjście do Teatru Polskiego w najbliższym czasie i chcielibyście zaznajomić się z jego repertuarem dokładniej, to więcej nadchodzących spektakli znajdziecie TUTAJ

 

 

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone