Czytasz
Ukraińska artystka, której dzieła zniszczono w trakcie inwazji, została uczczona muzycznie

Ukraińska artystka, której dzieła zniszczono w trakcie inwazji, została uczczona muzycznie

ukraińska artystka

Ukraiński muzyk stworzy album poświęcony Mariji Prymaczenko – to ukraińska artystka, której dzieła zostały zniszczone podczas rosyjskiego ataku.

Wielkie dzieła nie mogą zostać zapomniane

Twórczość Mariji Prymaczenko miała ogromne znaczenie dla ukraińskiej kultury. Malarka ludowa jest jedną z najbardziej znanych artystek tej narodowości, a jej prace były tak wybitne, że zachwycał się nimi sam Pablo Picasso. Co więcej, hiszpański geniusz podobno czerpał inspiracje z dzieł tworzonych przez ukraińską artystkę.

Artystyczną spuścizną pozostawioną przez Prymaczenko zajął się ukraiński muzyk Andrij Kyryczenko, który wydał album zatytułowany MARIA. Krążek jest hołdem dla prac malarki, które zniszczyła rosyjska inwazja na Ukrainę. Bezcenne dzieła artystki spoczywały w iwanowskich muzeach, które padły ofiarą bombardowania. Płyta to zbiór 14 utworów wydanych nakładem jednej z brytyjskich wytwórni. Dochód ze sprzedaży albumu zostanie przekazany na walkę z rakiem oraz na wsparcie ukraińskich organizacji charytatywnych.

ta Ukrainka: Moje katharsis to gotowanie i cukiernictwo [WYWIAD]

Echo artystycznego kunsztu Prymaczenko

Album stworzono po długim czasie obcowania ze sztuką oraz życiorysem ukraińskiej malarki. Kyryczenko chciał pokazać swoim słuchaczom jak wielki i ważny jest dorobek artystki. Muzyk skupił się na stworzeniu dźwięków wyrażających najbardziej charakterystyczne cechy Marii, czyli tożsamość narodową, talent, wiarę w miłość i dobroć.

Producent informuje, że w pracach można odnaleźć narodowe historie dotyczące ukraińskiej wsi, pochodzenia kraju czy opisy gwieździstych ciał niebieskich. Kyryczenko z dumą wyznaje, że jego zdaniem podczas pracy nad krążkiem udało mu się stworzyć dźwięki będące echem potężnego kunsztu artystycznego legendy.

Sprawdź też

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone