Czytasz
Unsound 2017 – gdzie być, co jeszcze zobaczyć?

Unsound 2017 – gdzie być, co jeszcze zobaczyć?

Jesteśmy już po pierwszych koncertowych zachwytach. Tegoroczna edycja krakowskiego Unsound posiada motyw przewodni Flower Power – o którym w dość wyczerpujący i niezwykle ciekawy sposób opowiedział podczas swojego wykładu Andy Battaglia. Ciekawa dyskusja toczyła się również na temat klubowej sceny wschodniej części europy, a feministyczne warsztaty poprowadziła siksa.

Unsound muzycznie? Znakomity występ Pan Daijing, który rozłamał nieco granicę pomiędzy światem ziemskim a nadnaturalnym, mrocznym i pełnym erotyzmu magicznym uniwersum. Podobnie było na wczorajszym performansie Puce Mary, związanej z kopenhaskim Posh Isolation. Obłędny, porywający koncert, będący na granicy katharsis i przerażenia. Oprócz naszych głównych zajawek, bardzo dobrze spisali się BNNT, którzy tym razem wystąpili z uwielbianym w Polsce saksofonistą Matsem Gustafssonem. Trema nie zjadła Siksy, która po lekko stresującym debiucie w londyńskim NTS Radio dała intensywne i kontrowersyjne show. Duet Piernikowski/Gołębiewski to natomiast klasa sama w sobie – panowie w sugestywny, oniryczny sposób zakończyli poniedziałkowe koncerty.

A co jeszcze przed nami? Unsound Festival – poza stricte muzyczną strefą – oferuje również bardzo ciekawe panele dyskusyjne, wystawy i warsztaty. W ciągu dnia spędzamy tam dużo czasu, jednak w dalszych festiwalowych rekomendacjach, skupimy się na muzyce. Dzisiaj ostatni dzień “spokojnych” koncertów, od czwartku rusza również Hotel Forum, w którym potańczymy do szerokiego spektrum muzyki klubowej – i nie tylko.

ŚRODA

Manggha: Laurel Halo & Eli Keszler

Występ amerykańskiej artystki, na co dzień zamieszkałej w Berlinie, to wydarzenie czwartego dnia Unsoundu. Halo przyjedzie do Polski świeżo po wydaniu trzeciego albumu zatytułowanego Dust. W przeciwieństwie do poprzednich wydawnictw, pełno na nim wokali i melodyjnych dźwięków, które miejscami brzmią nawet popowo. W Krakowie wystąpi z eksperymentalnym perkusistą Eli Keszlerem, co jest zdecydowanie wartością dodaną!

CZWARTEK

Hotel Forum: Pharmakon, Varg, Tzusing, Karen Gwyer, Moor Mother, Umfang, Mchy i Porosty, VTSS

Pierwszy dzień całonocnych wojaży w Hotelu Forum to przelot przez wszelakie gatunki muzyki elektronicznej. Potęgą dźwięku zniszczy nas Pharmakon, satyrycznym podejściem zaskoczy Varg, energicznym techno roztańczy Karen Gwyer, a Tzusing przyniesie nieco orientalnych brzmień. Warto pojawić się wcześnie, żeby nie przegapić polskich akcentów, które mogą sporo namieszać – VTSS z premierowym pokazem projektu Try oraz Mchy i Porosty. Na zakończenie nocy na Unsound, dawka kobiecej mocy i set – ⅓ kolektywu Discwoman – Umfang.

PIĄTEK

Centrum Administracyjne Kombinatu: Lee Gamble

Jeden z najważniejszych artystów, jeśli mówimy o eksperymentalnej elektronice. Lee Gamble powraca w tym roku z nowym albumem i premierowym show. Od lat związany z labelem Billa Kouligasa – PAN, teraz postanowił wydać krążek w niemniej kultowej wytwórni – brytyjskiej Hyperdub. Premiera Mnestic Pressure już 20 października, także unsoundowy występ będzie okazją do usłyszenia na żywo nowych kompozycji po raz pierwszy.

Teatr Łaźnia Nowa: Ben Frost, Einstürzende Neubauten

Przez wielu uważani za najważniejszego artystę, który w tym roku pojawi się w Krakowie. Legendarny niemiecki zespół, uważany z jednego z pionierów industrialu, który zaczęli propagować w latach 80. Z okazji 37-lecia formacji, usłyszymy wyjątkowy performance, zawierający cały przekrój twórczości. Przed nimi wystąpi niemniej ważna postać współczesnej muzyki – Ben Frost. Brytyjczyk wydał w tym roku EP-kę i długogrający album, nagrane we współpracy z samym Stevem Albinim. Spodziewajcie się chłodnej, lecz niezwykle emocjonalnej elektroniki.

Hotel Forum: Rusałka, Dtekk, Lua Preta, Still, Rainforest Spiritual Enslavement, DJ Bone b2b DJ Stingray, J.G Biberkopf, Peverelist b2b Kowton b2b Batu, Sega Bodega, Nidia

Drugi wieczór we wspaniałym Forum to jeszcze większy muzyczny eklektyzm. Tradycyjnie zaczną Polacy – Rusałka, Dtekk i Lua Preta. Zupełnie inne style, odmienna selekcja, lecz gwarancja wysokiej jakości jest pewna. Potem, zupełnie jak u Hitchcocka, zacznie się jeszcze większe trzęsienie parkietu. Dancehallowe wariacje od pokaźnej grupy Still, ambientowo-industrialny mrok od kolejnego projektu Dominicka Fernowa – Rainforest Spiritual Enslavement, a także wyborne b2b: DJ Bone z DJ Stingrayem, a także mini-showcase Livity Sound: Peverelist, Kowton i Batu. Komuś jeszcze mało? Futurystyczny set od Sega Bodega i ekologiczne krajobrazy J.G Biberkopfa idealnie dopełnią ten festiwal różnorodności. Uff, ależ to będzie noc!

SOBOTA

ICE: Visible Cloaks

Ich tegoroczny album Reassamblage to ścisły top, bez podziału na kategorie. Czerpiący garściami z instrumentalnej japońskiej muzyki lat 80. i zatapiający to w bubblegum ambientowym anturażu. Duet korzysta z szerokiego spektrum wirtualnych instrumentów, nadając muzyce elektronicznej wyjątkowej i niespotykanej nigdzie organiczności. To będzie piękny i poruszający koncert – obecność obowiązkowa!

Sprawdź też
Avtomat Doolska

Hotel Forum: Lutto Lento, PLO Man, Naked, Octo Octa, Holly Herndon, Jlin, DJ Sprinkles, Avalon Emerson, Lena Willikens & Vladimir Ivkovic

Ostatnia wizyta w tajemniczej retro przestrzeni Hotelu Forum to zarówn klubowe klasyki, jak i nietypowe spojrzenie na utarte gatunkowe ramy. Zacznie dziennikarz Resident Advisor i Pitchforka – Philip Sherburne, a zaraz po nim swój mroczny i sekretny świat zaprezentuje Lutto Lento. Powiew przyszłości będziemy mogli poczuć podczas występu duetu Naked, pokazu footworkowych perkusjonaliów Jlin, jednej z pionierów współczesnego futuryzmu Holly Herndon czy szalonego PLO Mana. Ktoś ma ochotę na odrobinę czułego deep house’u czy emotywnego techno? O to zadbają DJ Sprinkles, Octo Octa i Avalon Emerson. Zwieńczeniem będzie b2b dwójki ultra zdolnych i wybiegających poza granice DJ-ów – Leny Willikens oraz rezydenta Salon des Amateurs Vladimira Ivkovica. Ależ to będzie finisaż, zacieramy już ręce i trenujemy wytrzymałość!

NIEDZIELA

Teatr im. Juliusza Słowackiego: GAS

Prawdziwa wisienka na torcie lajnapu Unsound Festival – legenda muzyki ambientowej Wolfgang Voigt aka GAS. Każdy szanujący się pasjonat elektroniki powinien znać takie klasyki jak Pop, Königsforst czy Zauberberg. W 2017 muzyk powrócił w triumfie z płytą Narkopop – mroczniejszą i niepokojącą wizją ambientu, wydaną w należącym do Voigta Kompakt Records.

Kamienna: Danny L Harle, Naphta, Teki Latex, Rrrkrta

Festiwalowe afterparty to bardzo przyjemne zestawienie. Polscy didżeje, pasjonaci i propagatorzy solidnej muzyczki Naphta oraz Rrrkrta zagrają intrygujące sety. Towarzyszyć im będzie francuski DJ Teki Latex – legenda elektro i założyciel labelu Sound Pellegrino. Niezwykle interesujący będzie występ złotego dziecka PC Music – Danny’ego L Harle, twórcy takich przebojów jak Broken Flowers czy Super Natural z Carly Rae Jepsen.

więcej informacji i pełen program znajdziecie na oficjalnej stronie Unsound Festival

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.