Czytasz
W tym tygodniu rusza 63. Warszawska Jesień. Co usłyszymy podczas festiwalu?

W tym tygodniu rusza 63. Warszawska Jesień. Co usłyszymy podczas festiwalu?

63. Warszawska Jesień awangarda muzyka klasyczna filharmonia Zemler Pardon To Tu

63. edycja Warszawskiej Jesieni wystartuje już jutro, 18 września, i potrwa przez najbliższe kilkanaście dni. W programie jak zwykle muzyka klasyczna, awangardowa i wymykająca się klasyfikacjom.

Koncert inaugurujący Warszawską Jesień zaplanowany jest na 18 września, jednak już dzisiaj odbędą się dwa wernisaże towarzyszące, które nieoficjalnie zapoczątkują jeden z najważniejszych i najstarszych festiwali w Polsce. Czego spodziewać się w bogatym programie, na co zwrócić szczególną uwagę i w jakiej formie odbędzie się tegoroczna edycja?

Jak dodają organizatorzy, koncerty mają poruszać wiele tematów, w tym takich, jak “rola słowa w muzyce – słowo wtopione w muzykę i muzyka wtopiona w słowo – język muzyki, muzyka języka – muzyki i języka elementy wspólne – specyfika struktur – gramatyka muzyki, architektura tekstu – podobieństwo funkcji – muzyka a informacja – komunikacja poprzez muzykę – środki przekazu – „mowa” muzyki w perspektywie społecznej – sztuka czasu zarazy: muzyka domowa.”

Klasycznie i awangardowo

Jak co roku, w programie Warszawskiej Jesieni znalazły się nie tylko koncerty w Filharmonii Narodowej, ale również wiele warsztatów kompozytorskich, performansów muzycznych, instalacji dźwiękowych czy wystaw w rożnych lokalizacjach. Wszystko to, w swojej kompleksowości, składa się na bogaty, różnorodny program festiwalu.

Dwa koncerty, które zawsze elektryzują publiczność: otwarcie i zamknięcie festiwalu. 18 września usłyszymy dzieła Krzysztofa Penedereckiego, Georgesa Aphergisa czy Juliany Hodkinson w wykonaniu m.in. Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, zespołu ElettroVoce i Chóru Polskiego Radia. Wszystko pod batutą Moniki Wolińskiej.

Na zakończenie Warszawskiej Jesieni, w dniu 26 września, w Filharmonii Narodowej wybrzmią dźwięki utworów m.in. Joanny Woźny, Marka Applebauma czy Mikołaja Laskowskiego. Wykonają go m.in. chór i orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Chopin University Big Band pod batutami Andrzeja Boreyko, Macieja Tomasiewicza i Bartosza Michałowskiego.

Na klubowo

Nie tylko dystyngowane wnętrza Filharmonii, ale również wyluzowane przestrzenie klubowe. Pardon, To Tu, Komuna/Warszawa i Klub SPATiF będą miejscami naprawdę ciekawych koncertów w ramach Warszawskiej Jesieni.

Spodziewajcie się występów tak uznanych muzyczek i muzyków, jak Hubert Zemler, Ida Lundén, Piotr Kurek i Jacaszek. Większość z nich wykona swoje utwory po raz pierwszy. Przykładowo: Jacaszek zaprezentuje muzykę skomponowaną na bazie nagrań terenowych zebranych w rezerwacie Mmabolela w Republice Południowej Afryki, z kolei Ida Lundén zaprezentuje kompozycję opartą na odziedziczonych po dziadkach płytach religijnego śpiewaka Artura Erikssona. Brzmi intrygująco.

Sprawdź też
Harry Potter

Patrząc na tegoroczną formę wyżej wymienionych polskich muzyków możemy być spokojni o wysoką jakość tych koncertów.

I dla najmłodszych

W tym roku odbędzie się również 10. edycja Małej Warszawskiej Jesieni, w ramach której znajdziemy sporo propozycji dla nieco młodszej publiczności. Wydarzenia będą miały miejsce w Parku Rzeźby w Królikarni i w Muzeum Warszawy. Słuchowiska, instalacje dźwiękowe, koncerty i performanse – to wszystko będzie czekać na ciekawskich muzycznego świata. Swoje prace zaprezentują m.in. znany z zespołu Małe Instrumenty Paweł Romańczuk, Michał Silski czy Aleksandra Cieślak.

63. Warszawska Jesień odbędzie się w dniach 18-26 września. Dla tych, którzy z jakichś powodów nie będą mogli uczestniczyć w koncertach na żywo, niektóre wydarzenia będą również transmitowane za pośrednictwem internetu!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone