Czytasz teraz
Design, ale LEPIEJ – zbliża się Łódź Design Festival
Kultura

Design, ale LEPIEJ – zbliża się Łódź Design Festival

mat. promocyjne

Po rocznej przerwie Łódź Design Festival powraca w majowym terminie! Zbliża się święto wszystkich miłośników dobrego projektowania. Czego możemy spodziewać się po nadchodzącej edycji? Według organizatorów na pewno będzie „lepiej”.

„Lepiej” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Łódź Design Festival, po którym jak zwykle możemy spodziewać się dużej dawki dobrych projektów. Hybrydowy program łączący wydarzenia online ze stacjonarnymi pozwoli korzystać z dobrodziejstw festiwalu nawet tym, którym nie uda się dostać do Łodzi. Między 14 a 23 maja czekają nas wirtualne wykłady, spotkania i panele dyskusyjne, a także plenerowe wystawy w różnych częściach miast a nawet… pływające ogrody. W wydarzeniach będzie można wziąć udział bezpłatnie i bez rejestracji. Tegoroczna edycja potrwa aż 10 dni!

Jak może wyglądać ta nowa, lepsza rzeczywistość? W ramach Łódź Design Festival poznamy innowacyjne projekty, które stają się punktem wyjścia do snucia wizji o nowoczesności. Projekty, które koją i pomagają, ulepszając nasze najbliższe środowisko, w czasach, w których mieszkanie stało się biurem, szkołą i klubem fitness jednocześnie. Kontekst pandemii jest nierozłącznie związany z nadchodzącą edycją, której organizatorzy żywo reagują na aktualnie zachodzące w świecie zmiany.

Tegoroczną edycję organizujemy z pełną świadomością zmian, jakie zaszły w naszym życiu. Zmian, dla których katalizatorem była pandemia, a która w wielu przypadkach jedynie przyspieszyła zachodzące już procesy – mówi Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, dodając, że największa uwaga zostanie poświęcona innowacyjności służącej mądrzejszemu i staranniejszemu projektowaniu: – Żebyśmy lepiej mogli diagnozować problemy i proponować rozwiązania, które zadbają o nasze zdrowie, poprawią komfort psychiczny i bezpieczeństwo. Podpowiemy, w jaki sposób projektować tak, by ulepszyć nie tylko sytuację jednostki, ale i całych społeczności.

Czy design może uratować świat? Przypomnijmy sobie pierwszą połowę XX wieku i miejskie projekty Le Corbusiera czy kompleksowe realizacje szkoły Bauhaus. Modernistyczny optymizm zaraził wówczas mnóstwo twórców i twórczyń, kolektywów i jednostek edukacyjnych, dając nadzieję na lepsze jutro. Motorem do zmian było m.in. pokłosie I i II Wojny Światowej. W dobie pandemicznego kryzysu organizatorzy Łódź Design Festival również nie tracą nadziei, pochylając się m.in. nad problemem metropolii. Podnosząc kwestię polepszania warunków korzystania z mniejszych i większych miast, zaproszeni specjaliści i specjalistki postarają się znaleźć najlepsze rozwiązania na trapiące nas tu i teraz problemy.

mat. promocyjne

W programie znajdzie się m.in. wystawa laureatów i laureatek plebiscytu must have, który skupia się na najlepszych polskich wdrożeniach. W tym roku uwaga jury została skierowana na produkty, które ułatwiają korzystanie z home office. Ekspozycję oglądać będzie można na rynku Manufaktury. Do tego czeka nas spotkanie z młodymi projektantami i projektantkami, którzy_re wzięli_ły udział w konkursie make me!. W postfabrycznych przestrzeniach OFF Piotrkowska zobaczymy projekty nie tylko polskich, ale i zagranicznych twórców. Nie zabraknie również kontynuacji lokalnej inicjatywy pod hasłem „Słownik kultury łódzkiej”. Ciekawi Was łódzka gwara w formie graficznej? Ilustratorzy wezmą na warsztat popularne, regionalne słowa, przemieniając je w obrazy. Efekt w postaci 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do tzw. łodzianizmów zobaczycie w galerii Re: Medium.

Oczywiście to nie wszystko, bo oprócz wystaw stacjonarnych, których absolutnie nie wymieniliśmy tu wszystkich, przygotowany został również program online. W formie wirtualnej będziemy mogli spotkać się z samym Filipem Springerem – i nie tylko! W ramach kolejnej odsłony jego popularnego cyklu dyskusyjnego ARCHIBLOK zaproszeni prelegenci i prelegentki, w tym m.in. autorka książki Architektura w Polsce 1945 – 1989 – Anna Cymer czy Martyna Obarska – współtwórczyni miejskiego semestru School of Ideas na SWPS – rozmawiać będą o projektowaniu urbanistycznym. O najlepszych polskich produktach w ramach must have TALKS będą z kolei opowiadać wyróżnieni w plebiscycie, którzy przybliżą nam stojące za nagrodzonymi produktami koncepcje.

Na koniec niespodzianka – w tym roku Łódź Design Festival odbędzie się aż dwukrotnie!

Zobacz również
śmieszne zwierzęta

Festiwal się zmienia. Aby jeszcze lepiej opowiadać o dobrym wzornictwie i aktywnie angażować się w życie miasta, w 2021 odbędą się dwie edycje wydarzenia, w maju oraz we wrześniu. Czas pomiędzy kolejnymi odsłonami festiwalu wypełnią warsztaty, spotkania i debaty oraz prezentacje innowacyjnych i kreatywnych projektów w wyjątkowych łódzkich miejscach, przy Piotrkowskiej 217 oraz w Monopolis – zapowiada Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.

Bo rozmów o dobrym designie nigdy za wiele! Widzimy się od 14 do 23 maja w Łodzi – wirtualnie lub na miejscu.

Cały program ŁDF znajdziecie tutaj.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony