Czytasz
40-lecie Bajmu. Wybraliśmy najważniejsze utwory zespołu

40-lecie Bajmu. Wybraliśmy najważniejsze utwory zespołu

Bajm to niezaprzeczalnie zespół kultowy. Przez czterdzieści lat działalności nagrali niezliczoną ilość przebojów, które niezależnie od wieku, większość z nas potrafi zanucić. Pewnie domyślacie się, jak ciężko spośród tak wielu uwielbianych kawałków wybrać te najlepsze i zasługujące na szczególne wyróżnienie. Oto przegląd siedmiu najważniejszych utworów zespołu Bajm.

Biała armia, Myśli i słowa, Szklanka wody, Krótka historia, Dwa serca, dwa smutki to absolutne szlagiery zespołu, znane każdemu z radia i stacji muzycznych. W tym zestawieniu przypomnimy Wam nie tak oczywiste utwory, licząc, że odświeżycie sobie ich teksty i na koncertach zaśpiewacie je razem z Beatą Kozidrak.

7. Płynie w nas gorąca krew

Jeden z mocniejszych, najbardziej wyrazistych numerów Bajmu, który znalazł się na albumie Chroń mnie. Mimo że piosenka była wydana w połowie lat osiemdziesiątych, członkowie zespołu (co oczywiście kompletnie nie dziwi) nadal utożsamiają się z jej tytułem. Trasa koncertowa na czterdziestolecie jego działalności, która rusza już w tę niedzielę, została bowiem nazwana tak samo. Lata mijają, a Bajm nadal zachwyca swoją sceniczna energią. Płynąca w nich gorąca krew jest zdecydowanie wyczuwalna!

6. Płomień z nieba

Tak naprawdę cała płyta Ballady z 1997 roku, powinna znaleźć się w tym zestawieniu. Stężenie hitów, znajdujących się na tym maksymalnie melancholijnym krążku jest powalające. Wybór padł jednak na utwór „Płonień z nieba”, ponieważ odkąd żyję, mama opowiada mi ze łzami w oczach, jak tańczyła do tego kawałka na dyskotekach.Tak, wtedy taką muzykę można było usłyszeć w klubach. Podejrzewam, że piękny tekst i aranżacja sprawiły, że macie z nim więcej wspaniałych wspomnień. 

5. Ta sama chwila

Przytaczając jeden z komentarzy pod piosenką: Wracałam z synem lat 19, który słucha rapu z wakacji. Puściłam ten numer, a on mi na to: „Mamuś to jest zajebiste.” Co mogłam powiedzieć – to tylko i aż BAJM. Ten utwór ma wszystko co potrzebne, by dotrzeć do serc milionów. Znany i lubiany przez wszystkie pokolenia naszych rodaków numer, jest po Białej Armii chyba najpopularniejszym dziełem zespołu.

4. Nie ma wody na pustyni

Najbardziej specyficzne, wyjątkowe „la la la” wyśpiewane w historii polskiej muzyki. A z tekstem „Nie ma, wody na pustyni, a przed nami jeszcze drogi szmat. Czyja to jest kara, kogo wina, że czołgamy się już tyle lat?” czasem utożsamia się chyba każdy z nas. Szczególnie w listopadzie. 

3. O Tobie 

Utwór na emocjonalnego doła. Nikt tak nie pocieszy jak Beata Kozidrak. Można odnieść wrażenie, że od czterdziestu lat jest ona najważniejszą terapeutką i podporą dla kolejnych pokoleń Polaków. Po ciężkim dniu w pracy zakładasz słuchawki, włączasz ten numer  i z podniesioną głową maszerujesz przed siebie. Nie potrzebny jest żaden coach!

2. Co mi panie dasz

Moim zdaniem jeden z najważniejszych utworów, jaki w naszym kraju kiedykolwiek powstały. Bajm wyraża tutaj to, co chyba większość w tamtym okresie czuła. Chociaż ostatnimi czasy jest wykorzystywany i coverowany przez masę muzyków, to i tak nikt nie zastąpi oryginału. Odliczamy dni do koncertu, zagryzając nerwowo wargi, bo nie możemy się już doczekać, by usłyszeć go na żywo!

1. Józek, nie daruje Ci tej nocy

Kawałek z debiutanckiej płyty Bajmu jest dziełem kompletnym. Świetny teledysk, mocny wokal Kozidrak i chwytliwy, niejednoznaczny tekst. Do tego wszystkiego jeszcze historia związana z ówczesną rzeczywistością w Polsce. Jeśli myślicie, że to piosenka o erotycznym podtekście, to nic bardziej mylnego. Chociaż dla starszych i bardziej wyrobionych wielbicieli Bajmu to informacja oczywista: tytułowy Józek to tak naprawdę Wojciech Jaruzelski, a „ta noc”, to noc wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego. Podczas koncertu dla studentów, skandowali oni „Wojtek, nie daruje Ci tej nocy”, co spowodowało, że Bajm przez dwa lata nie mógł koncertować w stolicy. 

 

Pewnie nie wszyscy zgodzą się z tym wyborem, ale tak jak już wspomnieliśmy – wybrać siedem najlepszych utworów z tak bogatych muzycznych zasobów Bajmu, to nie lada wyzwanie.


Pamiętajcie też, że trasa z okazji czterdziestolecia działalności Bajmu rozpoczyna się już w tę niedzielę. Przystanek numer jeden – warszawski Torwar. Później Beata Kozidrak i jej zespół pojawią się min. w Katowicach, Łodzi, Trójmieście czy Wrocławiu. Do zobaczenia! 

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone