Czytasz
Domówka: 5 pytań do P. Unity

Domówka: 5 pytań do P. Unity

Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.

Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu są Jędrzej Dudek i Maciej Sondij – frontmani P. Unity – kilkunastoosobowej formacji znanej z szalonych połączeń gatunkowych, która niedawno wzięła na warsztat cover utworu Biological Speculation z 1972 roku autorstwa zespołu Funkadelic. Klip został nagrany w domach poszczególnych członków zespołu.

Jak wygląda obecnie wasz plan dnia?

Jędrzej: Pobudka bez budzika o 9. Joga. Śniadanie, gazetka. Jeśli to sobota to słucham Zakii na NTSie. Potem robię wszystko, żeby nie powstał plan i żeby ten dzień nie wyglądał jak poprzedni. Codziennie idę na rower. Zastanawiam się po ch** nad miastem latają wojskowe śmigłowce i ile kosztuje paliwo na jeden lot. Zasypiam przed 1 – mam bardzo regularny tryb zasypiania/budzenia się.

Maciej: Wstaję o 9/10, jem śniadanie i piję 1 lub 2 dzbanki kawy. Potem biorę gitarę do rąk i spędzam z nią cały dzień, oddając się różnego rodzaju aktywnościom muzycznym. Staram się. Kiedy dochodzi wieczór, odkładam ją i odpalam film albo bez celu zwiedzam odmęty Internetu, czasami w towarzystwie smakowitego piwka.

Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało wam czasu, a teraz możecie się mu poświęcić?

J: Potwierdzanie lekturą, że moja niechęć do polityków nie bierze się z niewiedzy. 

M: Wcześniej zdecydowanie brakowało mi czasu na tracenie czasu w takiej skali i z tej okazji chciałbym zacząć się dyscyplinować. Paradoksalnie ten ogrom wolnego średnio przekłada się na wyniki. Staram się poświęcać czas na odkrywanie nowych obszarów w muzyce i swój indywidualny rozwój muzyczny.

Czy siedzenie w domu wpływa w jakiś sposób na waszą kreatywność?

J: Na początku myślałem, że mnie usypia. Teraz myślę, że muszę po prostu robić wolniejsze piosenki.

M: Ciężko powiedzieć, bo na ogół siedzę w domu i zwykle właśnie tutaj tworzę. Może o tyle, że staram się w tym znaleźć jakąś inspirację i odnieść do sytuacji? Na pewno poczucie braku wyboru i przymusowa izolacja nie wpływa dobrze na moją psychikę, ale wiem, że to, co jest do zrobienia ma być zrobione. Brzmi dość prozaicznie, ale czasem warto sprzedać sobie przysłowiowego lepa na odmułę.

P. Unity Domówka zostań w domu Going. MORE
P. Unity


Czy planujecie koncertowy stream live?

J: Nie, bo koncert przez internet to jak seks przez telefon. Zrobiliśmy coś miłego, co nie jest streamem. 

M: Nie planuję streamów, bo sam jeszcze nie dorosłem (o ile kiedykolwiek to się wydarzy?), a zebrać ekipę któregokolwiek z projektów i przygotować coś wartego uwagi, to zdecydowanie inicjatywa, która w obecnej sytuacji przerasta nasze możliwości. Wszyscy też staramy się dbać o detale, a jak wiadomo stream raczej nie wygląda najlepiej, o brzmieniu nie wspominając. Nie oznacza to jednak, że działania innego typu nie są prowadzone…

W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów?

J: Zadzwońcie do nich czasem. Im też się nudzi w samotności.

M: Wydaję mi się, że jedyny sposób na realne wsparcie to wkład ludzi w popularyzowanie muzyki ulubionych artystów i zarażanie innych ich twórczością. Nie wiem, co więcej można zrobić będąc zamkniętym w czterech ścianach swojego domu.

Rekomendacje kulturalne na czas social distancing:

Sprawdź też
Ring Ring Piernikowski Kamp! Lunapark koncerty muzyka na żywo lato 2020 MORE

J: Pierwszy sezon Kidding. Album The Garden Of Jane Delawney zespołu Trees. 

M: Dzień Świstaka – pozdro dla kumatych. Miles Davis Round Midnight do śniadanka.

20.04 Jędrzej Dudek i Maciej Sondij, którzy tworzą również duet Beluga Stone, wypuścili wizualny klip do nagranego w styczniu w warszawskim Spatifie Master Stone Runs the Voodoo Down.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone