Czytasz
Domówka: 5 pytań do ZuzyOK

Domówka: 5 pytań do ZuzyOK

ZuzaOK

Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.

Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu jest zuzaOK – tatuażystka, didżejka i instagramerka. Co niedzielę możemy usłyszeć ją w newonce.radio, gdzie prowadzi audycję ok. chill i serwuje nam kojącą, spokojną muzyczkę.

Jak wygląda obecnie twój plan dnia?

Wstaję nieco później (trochę się rozleniwiłam, ale czuję, że mi się należy – przed tymi przymusowymi wakacjami brałam na siebie aż za dużo roboty), jem śniadanie; biorę psa na spacer. Później, jeśli akurat nie idę do radia, zdarza mi się wskoczyć na dłużej do wanny i zrobić maseczkę czy jakiś inny zabieg domowego SPA. Obecnie większą część dnia zajmuje mi sprzątanie szafy, staram się pozbyć jak największej jej części. Robię zdjęcia ubrań i wrzucam do internetu. Poza tym odpisuję na maile i wiadomości na Instagramie.

Codziennie robię obiad dla siebie i mojego chłopaka, co sprawia mi ogromną przyjemność. Później, zazwyczaj wspólnie, idziemy na wieczorny spacer z psem, przy okazji jest to też wycieczka do paczkomatu z ubraniami zapakowanymi i gotowymi do wysyłki. Wieczorami czytam książkę, robię krzyżówki albo piekę ciasto. Czasami oglądamy z chłopakiem jakieś głupoty na Netfliksie, albo gramy na PlayStation w ,,Wiedza to potęga”. Chodzę spać całkiem wcześnie. Mam wrażenie, że ta sytuacja zapewni mi dożywotni zapas snu, żeby móc niedługo w pełni sił powrócić do mojego szalonego trybu życia sprzed marca, haha.

Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało czasu, a teraz możesz mu się poświęcić?

Wcześniej wspomniałam już o porządku w szafie – to jest coś, na co nie miałam zupełnie czasu do tej pory. To zadanie na kilka dni, a jeśli jeszcze chcę część z tych rzeczy wystawić na sprzedaż, to wszystko się wydłuża. Trzeba zrobić zdjęcia, zapakować paczki, itp. Poza tym, w końcu upiekłam swoje pierwsze ciasto i teraz robię to co dwa/trzy dni. Czytam książki, które uwielbiam kupować, a potem leżą, z zakładkami na pięćdziesiątej stronie, bo nie ma czasu, żeby je dokończyć.  Praktycznie nie jem na mieście (pomijając wsparcie dla restauracji, które zawsze lubiłam, żeby dały sobie radę w tych trudnych czasach), bo dużo gotuję, co zdecydowanie mogę wliczyć w długą listę moich zainteresowań. Kupiłam też płótno i uzupełniłam kolekcję farb, których nie dotykałam odkąd skończyłam studia (czyli dwa lata), a uwielbiam malować. Czekam tylko na ciepłe dni, żeby rozłożyć się z tym wszystkim na balkonie. Sporo tego, mam wrażenie, że i tak nie starczy mi czasu na wszystko.

Czy siedzenie w domu wpływa jakoś na twoją kreatywność? 

Samo siedzenie w domu raczej nie, ale fakt że mam mnóstwo czasu już tak. Najbardziej inspirujące jest dla mnie oglądanie prac innych artystów lub czytanie ich biografii. To daje mi ogromnego, motywacyjnego kopa. Poza tym, mam większą swobodę w kwestii tworzenia. Na co dzień projektuję tatuaże i w większości są to wzory rysowane dla konkretnych osób, według ich pomysłu. Robię tego sporo i wydaje mi się, że przez to, kiedy mam zrobić coś swojego, od zera, jestem już trochę wypalona. Izolacja na pewno powoduje u mnie jakiś “twórczy reset”.

Czego najbardziej brakuje ci w nowej rzeczywistości?

Odpowiedź jest prosta – imprez. Granie muzyki dla ludzi to coś, co sprawia mi wielką przyjemność. Mam oczywiście swoje audycje w radiu, to jest super, ale tęsknię za tą wymianą pozytywnej energii między mną, a ludźmi na parkiecie. Nie da się tego osiągnąć w izolacji. No i oczywiście spotkań ze znajomymi.

W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów? 

Jeśli chodzi o muzyków, najlepszym sposobem jest chyba po prostu słuchanie muzyki, przez serwisy streamingowe, kupowanie płyt, merchu. Warto zostawić sobie zakupione wcześniej bilety na koncerty, które zostały przełożone. Można też kupić Bilet Wsparcia, który proponujecie jako Going., żebyśmy jakoś wspólnie przetrwali ten trudny czas i wrócili ze zdwojoną siłą na sceny i didżejki w całym kraju.

Rekomendacje kulturalne:

W kwestii muzyki nie jestem w stanie tego wymienić. Ja sprawdzam nowości, głównie albumami (w moim przypadku to niezbędne do przygotowania selekcji do radia oraz do grania setów, jak już kiedyś będzie to znów możliwe). Jeśli chodzi o konkretne pozycje – zapraszam do słuchania moich audycji w newonce.radio – tam mówię sporo na ten temat, polecam teledyski i albumy. Z książek czytam głównie biografie i reportaże. Ostatnio skończyłam Boznańska. Non Finito. Bardzo lubię serię SULINA Wydawnictwa Czarnego lub reportaże Witolda Szabłowskiego. Rzadko biorę się za fikcję.

Nie jestem zbyt filmowa, ani serialowa. Skaczę po propozycjach Netflixa i wybieram pozycje raczej losowo, nic mnie ostatnio nie zachwyciło. Chociaż może dwa seriale ściśle powiązane z muzyką, Top Boy i Skylines – je mogę polecić. Poza tym, warto sprawdzać co dzieje się w internecie. Wielu muzyków gra koncerty na instagramowych i facebookowych live’ach. Dzięki tej technologii można też podpatrzeć jak wyglądają pracownie projektantów, albo pogadać ze swoim ulubionym twórcą. Ja ostatnio prowadziłam wspólnie z Krysią (czyli Bubblegun aka Thirdeyedimension – moją koleżanką z kolektywu International Girls DJs) relację, odpowiadając na pytania dotyczące pracy didżejki. Dostajemy ich mnóstwo na co dzień i żeby nie musieć odpisywać każdemu postanowiłyśmy zebrać to w całość.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od innych osób

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone