Rusza festiwal dla najmłodszych. Poznajcie Nowe Oświecenie
Działam w social mediach i scrolluję TikToka pod pretekstem pracy.…
Jesień nie oznacza końca festiwali. Sprawdźcie propozycję, która zaciekawi zarówno dzieci, jak i rodziców. Nowe Oświecenie to 4 dni pełne przeróżnych wydarzeń podzielonych na 4 bloki tematyczne: autorytet, ekologia, fundamenty oraz kultura. Start już dziś!
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Nowe Oświecenie. Dlaczego warto zabrać na niego swoje pociechy? Już tłumaczę! Zapewne zdarzyło Wam się usłyszeć od nich jakieś niewygodne pytanie. Może nawet takie, na które sami nie do końca znaliście odpowiedź? A może temat był na tyle ciężki, że nie wiedzieliście, w jaki sposób ją przekazać? Wszechświat, sytuacja klimatyczna, epidemia, wolność to niezwykle ważne tematy, o których najmłodsi powinni wiedzieć jak najwięcej. Na festiwalu bąbelki będą miały okazję zdobyć wiedzę w przyjemny sposób, czyli dzięki nauce przez zabawę.
Więcej atrakcji dla dzieci
Czwartek
Wasze pociechy poznają autorów swoich ulubionych książek. Już pierwszy dzień festiwalu zacznie się spotkaniem Książki obywatelskie, czyli jak dzieci meblują przyszłość z autorką Joanną Olech. Za pomocą fascynujących opowieści, Wasi podopieczni dowiedzą się o prawie, równości, czy patriotyzmie. Po co nam zasady, dlaczego ważne jest równe traktowanie, a nawet jak zostać pisarzem? – pisarka pomoże zrozumieć istotę tych wartości i odpowie na pozostałe pytania, które pojawią się w mądrych główkach.
Tam, gdzie siostra i brat, tam ciekawy jest świat to z kolei czyli warsztat czytania wrażeniowego z Małgorzatą Swędrowską. Pojawi się na nim z pewnością wiele refleksji na temat rodziny i relacji między bliskimi – i to zarówno ze strony rodziców, jak i maluchów. Nie zabraknie także zabaw rytmicznych, niespodzianek językowych i spotkania z familijną trylogią: Moja siostra, mój brat, Moja mama, mój tata oraz Moja babcia, mój dziadek.
Piątek
Piątek rozpoczniecie etnograficzną podróżą przez polską kulturę ludową, jej rękodzieło i zdobnictwo. Wraz z malarką Anną Kaźmierak dzieciaki odkryją niesamowite ilustracje i ludowe przebrania z użyciem zboża od gór do morza. Artystka zadba też o dużą ilość tańca i śpiewu. Przygotujcie się na kawał dobrej zabawy! Po krótkiej przerwie zobaczycie się z projektantką książek Zuzanną Malinowską. Wasze pociechy dowiedzą się od niej wszystkiego, czego wcześniej nie wiedzieli o drzewach. Dzięki wspólnemu rozwiązywaniu zagadek i rebusów poszerzą swoją wiedzę na temat dbania o naturę. Na zakończenie powstaną piękne kolaże z jesiennych liści.
Sobota
Kolejny dzień zacznie się warsztatem o nazwie Zu dę daś?, czyli premierą książki Carson Ellis w tłumaczeniu Michała Rusinka napisanej w języku… ważek, biedronek i żuków! Brzmi jak ciekawe wyzwanie, prawda? Dzieci poznają świat owadów i nauczą się pisać rymowane wierszyki. Z kolei na kolejnym spotkaniu maluchy porozmawiają o wszechświecie z historyczką sztuki Katarzyną Witt. Co to jest atmosfera? Jak to możliwe, że jesteśmy w ciągłym ruchu? Gdzie wszyscy zmierzamy? – to ulubione pytania Waszych potomków. Na koniec odbędą się jeszcze warsztaty wokół opowieści ukraińskiego duetu Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa o migracjach, nawigacji i odnalezieniu własnej drogi w tym szalonym świecie. Warto zaznaczyć, że ich książka została nagrodzona Srebrnym Medalem w konkursie European Design Award 2021.
Niedziela
Ostatni dzień festiwalu zakończy się warsztatem literackim Brud. Cuchnąca historia higieny z ilustratorem książek Piotrem Sochą. Przybliży on historię ludzi, którzy przestali się myć z powodu strachu przed epidemią. Skąd taki pomysł? Byli pewni, że może to być niebezpieczne dla ich zdrowia! Dzieciaki poznają praktyki higieniczne baroku i rokoko, słynących z niezwykle ciekawej mody, szalonych koszul, perfum, peruk czy nawet białych, upudrowanych twarzy.
Jakby tego było mało, z myślą o miłośnikach literatury powstanie pop-upowa księgarnia, prowadzona przez wydawnictwo Wytwórnia. Odbędą się też akcje ekologiczne, w czasie których uczestnicy wybiorą się na spacer w koronach drzew i zasadzą zieleń. W niedzielę zorganizowany będzie także targ żywności, gdzie skosztujecie samych przepysznych i ekologicznych dań z innowacyjnych produktów.
Więcej informacji? Sprawdź stronę festiwalu
Festiwal Nowe Oświecenie odbędzie się w dniach 20-23 października 2022 r. w siedzibie Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” przy ul. Indiry Gandhi 9 w Warszawie oraz na terenie kampusu SGGW. Na wszystkie spotkania wstęp jest darmowy. Zaznaczcie te dni w kalendarzu i wybierzcie się tam całą rodziną.
Działam w social mediach i scrolluję TikToka pod pretekstem pracy. Jestem maniaczką dobrej szamy i siłowni. Tęsknie za miejscami na świecie, w których jeszcze mnie nie było.